دریافت مشاوره
هند
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow

کشور هند

تحصیل در هند

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هند کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو می باشد. هندوستان با پاکستان، چین، بوتان، نپال، تبت، برمه و بنگلادش همسایه است.

وسعت هندوستان ۳٬۴۰۲٬۸۷۳ کیلومتر مربع (هفتم در جهان، ۲ برابر ایران) است. بیشتر سرزمین هند پست و هموار است و رشته‌کوه هیمالیا در شمال آن باعث شده که رطوبت و ابرهای باران‌زا به شمال آسیا راه پیدا نکند و هند کشوری پر باران و مرطوب و دارای خاک بسیار حاصلخیز شود. جمعیت هندوستان ۱٬۲۱۰٬۱۹۳٬۴۲۲ نفر است و دومین کشور پر جمعیت دنیا پس از چین به شمار می‌آید. بندر بمبئی (مومبائی) با جمعیتی قریب به ۱۴ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین شهر هند است.

مزایای تحصیل در هند

 • هزینه پایین زندگی در هند
 • دانشگاههای معتبر بین المللی
 • ۶ ماه دوره زبان رایگان

در کنار دانشگاه ها و کالج‌های کشور هند که مقصد متقاضیان بین المللی تحصیل در هند هستند، مجموعه‌ای از  دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی هم وجود دارند که شرایط سختی برای پذیرش دانشجویان دارند و به همین دلیل عده قلیلی از دانشجویان بین‌المللی در این مراکز آموزشی مشغول به تحصیل هستند.

این مجموعه مؤسسات و دانشگاه ها، "مؤسسات فناوری هندوستان" نامیده می شوند و با عنوان اختصاری IIT شناخته می‌شوند. IIT از 18 دانشگاه مستقل معتبر تشکیل شده است. این دانشگاه ها به عنوان "مؤسسات مهم ملی" و با مصوبه مجلس هندوستان تأسیس شده‌اند. سازمان یونسکو و کشورهای آلمان، ایالات متحده آمریکا، ژاپن و اتحاد جماهیر شوروی با کمک‌های مالی و یا فنی خود در تأسیس برخی از این دانشگاه ها نقش داشته‌اند. هر IIT یک دانشگاه خودمختار است که از طریق شورای مشترکی اداره می شود و با یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند.

دانشگاهها براساس رنکینگ

Ranking

World Rank

University

1

503

Indian Institute of Science Bangalore

2

511

Indian Institute of Technology Bombay

3

631

Indian Institute of Technology Madras

4

699

Indian Institute of Technology Kanpur

5

736

University of Delhi

6

786

(1) Indian Institute of Technology Delhi

7

872

Indian Institute of Technology Kharagpur

8

889

Tata Institute of Fundamental Research

9

981

Anna University

10

1046

University of Allahabad

11

1168

Panjab University

12

1189

(1) Indian Institute of Technology Roorkee

13

1242

Banaras Hindu University

14

1315

Jawaharlal Nehru University

15

1407

(1) Indian Institute of Technology Guwahati

16

1452

Jawaharlal Nehru Centre for Advanced Scientific Research

17

1502

Aligarh Muslim University

18

1539

University of Pune

19

1560

Annamalai University

20

1563

VIT University (Vellore Institute of Technology)

 دوره های کارشناسی در هند

دوره کارشناسی در هندوستان ۳ ساله می باشد و  به صورت تمام وقت هر هفته از دوشنبه تا شنبه کلاس ها برگزار می شوند. برای اخذ پذیرش و تحصیل در هند در دوره کارشناسی نیاز به مدرک زبان و شرط معدل نیست. 3 ساله بودن و هزینه پایین این دوره نسبت به دانشگاه های ایران از نکات مهم است.

متقاضیان مقطع کارشناسی در هند باید دارای مدرک پیش دانشگاهی (ترجیحأ با معدل بالای 13) باشند. هزینه تحصیل در هندوستان در این مقطع سالانه بین 1000 تا 2500 دلار برای رشته های مهندسی و مدیریت و 600 تا800 دلار برای رشته های علوم انسانی می باشد لازم به توضیح است امکان گذراندن دوره های زبان تا قبل از شروع دانشگاه یک ترم یا دو ترم وجود دارد. زمان شروع ترم اول سپتامبر (شهریور ماه) و ترم دوم در ژانویه (دی ماه) می باشد .

دوره های کارشناسی ارشد در هند

متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد در هند می توانند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند که طول این دوره 2 سال است. متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی (ترجیحأ با معدل بالای 14) و نمره زبان حداقل IELTS 5 باشند، در غیر این صورت باید در دوره های آمادگی برای دانشگاه شرکت نمایند. هزینه تحصیل در هندوستان در مقطع فوق لیسانس برای رشته های مهندسی و مدیریت 2000 تا 4000 دلار و برای رشته های علوم انسانی سالانه بین 1000 تا 1500 دلار و می باشد.

دکترا در هند

متقاضیان مقطع دکترا در هند بایستی دارای مدرک کارشناسی ارشد (ترجیحا با معدل بالای 15) و IELTS 6 باشند. طول این دوره 3 تا 4 سال است. هزینه تحصیل در هند در این مقطع سالانه برای رشته های مهندسی 5000 تا 6000 دلار و برای رشته های علوم انسانی 3000 تا 4000 دلار می باشد. متقاضیان باید ویزای تحقیقاتی گرفته و به این کشور سفر کنند. لازم به ذکر است اخذ ویزا برای مقطع دکترا گاها تا 1 سال به طول می انجامد.

هزینه زندگی در هند

شبه قاره هندوستان دارای وسعت جغرافیایی بسیار زیادی است و به همین دلیل ارائه یک استاندارد واحد برای هزینه‌های زندگی و شهریه را بسیار مشکل می‌نماید.

در مورد هزینه‌های زندگی استاندارد مشخصی وجود ندارد ولی به طور متوسط هزینه زندگی شامل مسکن، خوراک، رفت‌و آمد و... در شهرهای کوچک ماهیانه حدود ۲۵۰ تا ۳۲۰ دلار برای افراد مجرد و ۴۰۰ دلار برای خانواده کوچک است. این مبلغ در شهرهای بزرگ بین ۳۵۰ تا ۶۰۰ دلار برای خانواده‌ کوچک می‌باشد، بدیهی است میزان هزینه‌های ماهیانه افراد بسته به سلیقه و سبک زندگی کاملا متغیر است.

حکومت فدرالی کشور هندوستان، باعث شده است که نرخ مالیات در ایالت‌های مختلف با یکدیگر متفاوت می‌باشند پس در نتیجه هزینه‌ های زندگی و تحصیل در ایالت‌های مختلف متفاوت می‌باشد. از طرف دیگر الگوی زندگی افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است در نتیجه نمی‌توان مبلغی با یک الگوی واحد تعیین کرد. می‌توان گفت هند کشوری است که با ماهیانه ۱۵۰ دلار در ماه نیز می شود زندگی کرد ولی شاید برخی از افراد با ماهی ۶۵۰ دلار هم نتوانند راحت زندگی کنند.

شرایط اخذ پذیرش در هند

مراحل

 • ارئه مدارک کامل به موسسهآموزشی
 • تعهد در دادگاه هند و ثبت مدارک
 • تکمیل فرم مربوط به تحصیل در دانشگاه مد نظر
 • اخذ پذیرش، ثبت نام و صدور دعوتنامه
 • ارسال دعوتنامه برای متقاضی و مراجعه شخص به سفارت هند در ایران

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی هند

 • رونوشت از صفحه اول گذرنامه
 • گواهی دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات (ترجمه تایید شده وزارت امور خارجه و دادگستری)
 • 6 قطعه عکس 4x3

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد هند

 • رونوشت از صفحه اول گذرنامه
 • گواهی دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی به همراه ریز نمرات (ترجمه تایید شده وزارت امور خارجه و دادگستری)
 • 6 قطعه عکس 4x3

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا هند

 • رونوشت از صفحه اول گذرنامه
 • گواهی دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات (ترجمه تایید شده وزارت امور خارجه و دادگستری)
 • 6 قطعه عکس 4x3
 • ارائه رزومه و پروپوزال
 • ضمانت نامه مالی از فرد ساپورت کننده

ویزای دانشجویی هند

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی هند

 1. اصل گذرنامه با اعتبار بیش از شش ماه
 2. اصل و رونوشت پذیرش
 3. اصل ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 4. تعهد نامه مالی محضری از یکی از بستگان درجه یک
 5. فرم های تکمیل شده مخصوص ویزای دانشجویی
 6. شش قطعه عکس

به طور معمول این ویزا دارای اعتبار شش ماهه می باشند و برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و کالج های زبان صادر می شود. صدور این ویزا به طور میانگین ده روز زمان می برد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحقیقاتی (Research Visa)

 1. اصل گذرنامه با اعتبار بیش از شش ماه
 2. اصل و رونوشت پذیرش
 3. اصل ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 4. تعهد نامه مالی محضری از یکی از بستگان درجه یک
 5. فرم های تکمیل شده مخصوص ویزای دانشجویی
 6. 12 قطعه عکس
 7. شرح پروژه پایان نامه با جزئیات کامل

به طور معمول این ویزا دارای اعتبار سه ساله می باشد. صدور این ویزا به طور میانگین کمتر از یک سال زمان می برد.

تحصیل در رشته های پزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هندوستان با توجه به اعتبار دانشگاه های هند پرطرفدار است. نکته جالب توجه پیرامون تحصیل داروسازی در هندوستان این که امکان پذیرش مقطع دکترای حرفه ای و کارشناسی نیز وجود دارد.

شهریه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هندوستان

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هندوستان به صورت یکجا دریافت می شود و در ابتدا از متقاضی اخذ می شود. لازم به ذکر است که معمولاً کالج هایی که در خارج شهر واقع هستند، هزینه کمتری دریافت می کنند. مسئله پرداخت یکجای هزینه ثبت نام برای کل دوره فقط برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی صورت می گیرد و برای رشته های داروسازی و... شهریه به صورت سالیانه اخذ می شود.

هزینه و زمان تحصیل رشته های پزشکی در برترین دانشگاه های هند

 • پزشکی عمومی، دوره ۶ ساله: ۳۰۰ میلیون تومان
 • دندانپزشکی،دوره ۵ ساله: ۱۲۰-۱۵۰ میلیون تومان
 • داروسازی،دوره ۶ ساله: 80-100 میلیون تومان

نکته مهم دیگر پیرامون خوابگاه دانشجویی در تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هندوستان این است که اغلب دانشگاه های این کشور فاقد خوابگاه هستند.

زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند، زبان انگلیسی می باشد. البته شایان ذکر است قبل از شروع دوره تحصیلی هیچ دوره زبانی از طرف کالج برگزار نمی شود. همچنین نیازی به مدارک زبان همچون آیلس یا تافل نیست.