دریافت مشاوره
قبرس
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow

کشور قبرس

تحصیل در قبرس

کشور قبرس جزیره ای است که پایتخت آن نیکوزیا است. کشور قبرس به دو بخش تقسیم می شود قبرس شمالی (بخش ترک نشین) و قبرس جنوبی (بخش یونانی نشین) که در آن هر دو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند. جمهوری قبرس عضو اتحادیه اروپا می باشد و در سال 2008 به کشورهای حوزه یورو پیوست. کشور قبرس دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل دارد. مهم ترین نقش در درآمدزایی این کشور را صنعت توریسم بر عهده دارد.

تحصیل در قبرس را باید یکی از گزینه های ایده آل محسوب کرد. طی 100 سال گذشته همواره تحصیل در قبرس یکی از انتخاب های دانشجویان بین المللی بوده است و این روند به سرعت افزایش یافته است. قبرس می تواند استانداردهای تحصیلات دانشگاهی را به بهترین نحو ارائه دهد.

حدود 8000 دانشجوی بین المللی به دلایل زیر تحصیل در قبرس را انتخاب می کنند.

 مزایای تحصیل در قبرس

 • دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران
 • دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت
 • امکان اخذ بورسیه 50 تا 100 درصدی (دریافت بورسیه 100 درصد برای متقاضیان با معدل بالای 19)
 • امکان اخذ مرخصی خدمت سربازی برای مشمولین
 • فراهم نمودن کار برای دانشجویان دکتری
 • امکان اخذ پذیرش بدون مدرک زبان انگلیسی
 • امکان ترانسفر دروس دانشگاهی به آمریکا و کانادا و اروپا

دانشگاهها براساس رنکینگ

Ranking

World Rank

University

1

696

University of Cyprus

2

1697

Cyprus University of Technology

3

1996

University of Nicosia

4

2626

Open University of Cyprus

5

3008

European University Cyprus

6

3052

Frederick University

7

4596

Cyprus International Institute of Management

8

5729

Cyprus Institute

9

10328

Neapolis University of Pafos

10

10345

Cyprus College

11

11321

Intercollege

12

12857

Cyprus Institute of Marketing

13

12881

Americanos College

14

13236

University of Central Lancashire Cyprus

15

14030

Frederick Institute of Technology

16

14522

P A College

17

14616

CTL Eurocollege Cyprus

18

16529

College of Tourism & Hotel Management

19

18129

Philips College Nicosia

20

24216

Postgraduate Research Institute of Science, Technology, Environment and Medicine

 دوره های کارشناسی در قبرس

مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی در قبرس 4 سال می باشد. اکثر رشته ها در مقطع لیسانس در قبرس ارائه شده است به زبان های رایج در این کشور یعنی ترکی و انگلیسی می باشد. دانشجوی متقاضی اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی کشور قبرس ملزم به ارائه مدارکی دال بر تسلط زبان ترکی قبل از ورود به دانشگاه های قبرس می باشد.

متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند. این دسته از متقاضیان باید مدرک 5.5-6 IELTS را به دانشگاه ارائه دهند.

حق کار در مقطع کارشناسی

دانشجویان مقطع کارشناسی در قبرس مجوز کار ۱۰ ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

دوره های کارشناسی ارشد در قبرس

تحصیل در قبرس همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد قرار گرفته است. کشور قبرس تحصیلات در مقطع دکترا را به عنوان شغل احتساب می نماید و برای دانشجویان این مقطع ماهیانه، 2300 دلار معین می کند. بدیهی است افرادی که مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه های قبرس دریافت کرده اند شانس بیشتری نسبت به رقبای خود دارند.

مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد در قبرس در سطح جهانی معتبر هستند. کارشناسی ارشد در قبرس بین 1 تا 2 سال زمان می برد. همچنین متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی مرتبط داشته باشند.

حق کار در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در قبرس مجوز کار 20 ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

دکترا در قبرس

قبرس همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث آموزش، به دانشجویان مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل آنها، شرایط ویژه ای را در این کشور فراهم آورده است.

تحصیلات در مقطع دکترای قبرس به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه را شخصا پرداخت می کند، تفکیک می شود. تحصیل در شرایطی که دانشجو ملزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های قبرس می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد کشور قبرس می باشد. در ادامه شرایط لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا به همراه بورسیه تحصیلی بررسی می شود.

کشور قبرس برای افرادی که در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند، حقوق ماهیانه ای به میزان ۲ هزار دلار را مدنظر قرار داده است، پس دانشجویان ایرانی رقابت سختی در راستای اخذ بورسیه دکترا کشور قبرس را در پیش دارند.

شرایط اخذ بورسیه ی مقطع دکترا در کشور قبرس:

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. مدرک زبان انگلیسی(حداقل آیلتس ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور که تز دکترا متقاضی را پشتبانی نماید.
 4. داشتن تالیفات مختلف از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …

داشتن هر 4 مورد و یا تعدادی از آنها، می تواند در راستای افزایش شانس متقاضی جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

حق کار در مقطع دکترا

دانشجویان مقطع دکترا در قبرس مجوز کار 30 ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

هزینه زندگی در قبرس

هزینه های زندگی در کشور قبرس برای دانشجویان به طور میانگین بین 600 تا 800 یورو در ماه می باشد و شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و... می باشد.

هزینه تحصیل در قبرس

هزینه های تحصیل در قبرس سالیانه بین 10 تا 12 هزار یورو می باشد. گفتنی است دانشجویانی که از رزومه مطلوبی همچون انتشار مقاله بین المللی، معدل بالا و... برخوردار باشند، شانس اخذ بورسیه تحصیلی را نیز دارند.

شهریه دانشگاه های قبرس با توجه به نوع دانشگاه، رشته و همچنین مقطع مورد نظر متفاوت است. به طور میانگین شهریه برای مقطع کارشناسی در قبرس سالیانه 2500 تا 4500 دلار آمریکا می باشد. البته برای رشته های پزشکی هزینه ها بالاتر و در حدود سالانه 6000 تا 10.000 دلار می باشد. میزان شهریه برای مقاطع ارشد و دکترا در قبرس نیز سالانه بین 4000 تا 7000 دلار می باشد و برای رشته های پزشکی 8000 تا 20000 دلار در سال می باشد.

 دانشگاه های قبرس همواره بسته هایی برای پیشنهاد به دانشجویان ارائه می دهند که تمام هزینه ها از جمله شهریه دانشگاه،  هزینه مسکن و خوراک را دربرمی‌گیرند. این بسته ها حتی هزینه بیمه دانشجویی در قبرس را نیز پوشش می دهند.

خوابگاه های خارج از دانشگاه

آپارتمان های خصوصی در نزدیکی دانشگاه واقع شده اند. در یک ساختمان دانشجویی واحدهای یک خوابه و دو خوابه وجود دارد که دانشجویان در صورت تمایل می توانند واحد را به صورت مستقل اجاره کنند. هر آپارتمان دارای کامل می باشد. هزینه زندگی در خارج از دانشگاه سالانه بین 3000 تا 5000 یورو است.

شرایط اخذ پذیرش قبرس

تمامی متقاضیان تحصیل در قبرس، باید تحصیلات متوسطه را طی کرده باشند تا بتوانند از دانشگاه های قبرس برای مقطع کارشناسی پذیرش بگیرند. به همین ترتیب برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد قبرس باید دوره کارشناسی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند. مابقی مدارک از قبیل فرم های مربوط به درخواست پذیرش، مدارک زبان و ... بسته به درخواست دانشگاه موردنظر باید تهیه شود.

ویزای دانشجویی قبرس

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در قبرس نیازمند اخذ ویزای دانشجویی قبرس هستند. این نوع ویزا برای دانشجویان تمام وقت که در هر ترم حداقل 12 واحد دارند، صادر می شود. پروسه صدور ویزای قبرس ممکن است تا یک ماه زمان ببرد.

مدارک مورد نیاز جهت ویزای دانشجویی قبرس

 1. نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر
 2. گذرنامه با حداقل 1 سال اعتبار به همراه رونوشت
 3. تکمیل فرم درخواست ویزا
 4. 4 قطعه عکس پاسپورتی
 5. مدارک تمکن مالی جهت اثبات تامینمخارج مالی تحصیل در قبرس
 6. گواهی مدارکتحصیلی پیشین و ریز نمرات به همراه نسخه ترجمه شده
 7. گواهی عدم سو پیشینه

تحصیل در رشته های پزشکی

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در قبرس به دلیل قدمت، اعتبار بین المللی دانشگاه های پزشکی قبرس و همکاری دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی قبرس با دانشگاه های ترکیه، متقاضیان بیشتری نسبت به سایر رشته های تحصیلی دارد. اغلب دانشگاه ها تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. به همین دلیل متقاضیان باید به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشند.

قبرس با داشتن دانشگاه های معتبر در زمینه پزشکی و دندانپزشکی، ارائه امکانات تحصیلی مطلوب و زندگی کم هزینه ای، مقصد بسیاری از علاقه مندان ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی می باشد. متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس باید مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی با حداقل معدل 15.5 داشته باشند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی قبرس

 1. ریز نمرات دوره دبیرستان
 2. مدرک دیپلم دبیرستان
 3. مدرک پیش دانشگاهی
 4. ریزنمرات پیش دانشگاهی
 5. گذرنامه
 6. عکس
 7. شناسنامه
 8. گواهی عدم سوء پیشینه
 9. گواهی پزشکی سلامت

لازم به توضیح است که تمامی مدارک باید همراه با رونوشت و ترجمه رسمی تایید شده باشند.

شهریه و کمک هزینه تحصیلی در قبرس

دانشجویان به طور متوسط باید سالانه 5600 یورو شهریه پرداخت کند. تمامی دانشجویان بین المللی بورس تحصیلی دریافت می کنند که در پرداخت 50 درصد این شهریه کمک می کند. شهریه خاص رشته های پزشکی، داروسازی، دامپزشکی و دندانپزشکی به شرح زیر است:

 • پزشکی 12،600 یورو
 • دندانپزشکی 9400 یورو
 • داروسازی 8600 یورو
 • دامپزشکی 8600 یورو