دریافت مشاوره
روسیه
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow

کشور روسیه

تحصیل در روسیه

روسیه دارای دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه مهندسی معتبری در سطح جهان است. کشور روسیه دارای تاریخ ارزشمند آموزش و پرورش با کیفیت بالا به همه شهروندان است. همچنین این کشور دارای یکی از بهترین سیستم های آموزشی جهان با نرخ تولید باسوادی 98٪ است.

دانشگاه های دولتی روسیه و موسسه آموزش بین المللی (IIE)، برای دانشجویان بین المللی خدمات گسترده ای از برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی را مهیا می کند. کشور روسیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی را به متقاضیان اعطا می نماید اما با توجه به این نکته که در اتحادیه اروپا واقع نشده است، از قوانین مهاجرتی مستقلی برخوردار است.

آموزش و پرورش در دانشگاه های روسیه دارای کیفیت بالا و به نسبت ارزان هستند. بنابراین تحصيل در روسيه به زبان انگليسي یک فرصت خوب برای کسانی می باشد که خواهان دریافت آموزش خوب و مقرون به صرفه هستند. تعدادی از بورسیه های تحصیلی برای رشته های انگليسي زبان به صورت تقریبا رایگان است.

اولين سال تحصيلي در روسيه اختصاص به دوره زبان روسي پيش دانشگاهي دارد كه اصطلاحا "پادفک" ناميده مي‌شود و هزينه شهريه دانشگاهي این دوره وابسته به نوع دانشگاه از 2000 تا 4000 دلار متغير است.

مزایای آموزش عالی روسیه برای دانشجویان خارجی:

 • نظام آموزش عالی روسیه متشکل از بیش از 650 دانشگاه دولتی است که حدود 7 میلیون نفر در آن تحصیل می کنند و از این بین، بیش از 165000  دانشجو از 200 کشور مختلفند.
 • آموزش عالی روسیه مجموعه ای بیش از 200 رشته و تخصص را در زمینه های پزشکی،مهندسی، اقتصاد و علوم انسانی ارائه می دهد.
 • آموزش عالی روسیه در شاخه علوم پایه و کاربردی در سطح جهانی دارای اعتبار بالا می باشد و قرن هاست که دنیا از اکتشافات بزرگ دانشمندان روسی بهره میبرد که جزئی تعیین کننده در علم جهانی بوده اند.
 • آموزش عالی روسیه، امکان دسترسی به مدرن ترین آزمایشگاه ها و مراکز علمی و فنی را فراهم می سازد.
 • دانشگاه های دولتی روسیه به واسطه ی وجود پرسنل آموزشی با صلاحیت (به طور متوسط 80 درصد از اساتید دانشگاهی دارای مدرک دکتری) تحصیل و آموزشی با کیفیت را تضمین می کنند.
 • آموزش عالی روسیه متشکل از دانشگاه های معتبری با بیش از 100 سال سابقه و اعتباری شناخته شده در سرتاسر جهان می باشد
 • 80 درصد از هزینه تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه های دولتی روسیه توسط یارانه دولت روسیهپرداخت می شود.
 • تحصیل در روسیه فرصتی بسیار ایده آل برای شناختن این کشور است که غنی از میراث فرهنگی و تاریخ منحصر به فرد، جاذبه های بی نظیر طبیعی و مناطق مختلف آب و هوایی، تنوع سبک های معماری در بزرگترین شهرها، و آداب و رسوم مرکب از بیش از 160 ملیت ساکن در آن می باشد.

دانشگاهها براساس رنکینگ

Ranking

World Rank

University

1

183

Lomonosov Moscow State University / Московский государственный университет М В Ломоносова

2

532

Saint Petersburg State University / Санкт Петербургский государственный университет

3

675

National Research University Higher School of Economics / Национальный исследовательский университет Высшая школа экономики

4

686

Novosibirsk State University / Новосибирский государственный университет

5

860

National Nuclear Research University (Moscow State Engineering Physics Institute) / Национальный исследовательский ядерный университет МИФИ

6

864

ITMO University / Университет ИТМО

7

878

Moscow Institute of Physics and Technology / Московский физико-технический институт государственный университет

8

958

Tomsk State University / Томский государственный университет

9

1032

Ural Federal University / Уральский федеральный университет

10

1047

Saint Petersburg State Polytechnic University / Санкт Петербургский государственный Политехнический университет

11

1048

Kazan (Volga Region) Federal University / Kазанский (приволжский) Федеральный Университет

12

1252

Tomsk Polytechnic University / Национальный исследовательский Томский Политехнический Университет

13

1311

Bauman Moscow State Technical University / Московский государственный технический университет Н Э Баумана

14

1318

Saratov State University / Саратовский государственный университет

15

1398

National University of Science & Technology MISIS (Moscow Institute of Steel and Alloys) / Национальный исследовательский технологический университет

16

1489

Siberian Federal University / Сибирский федеральный университет

17

1497

Nizhny Novgorod State University / Нижегородский государственный университет Н И Лобачевского

18

1713

Voronezh State University / Воронежский государственный университет

19

1859

Southern Federal University (Rostov State University) / Южный федеральный университет

20

2201

Far Eastern Federal University / Дальневосточный федеральный университет

دوره های کارشناسی در روسیه

مقطع کارشناسی در کشور روسیه 4 ساله است و متقاضیان ورود به این مقطع می بایستی مدرک دیپلم داشته باشند تا بتوانند در این دوره تحصیلی شرکت کنند. هم چنین این نکته بسیار مهم است که دوره 4 ساله کارشناسی به زبان روسی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان روسی داشته باشد.

یک سال تحصیلی در دانشگاه های روسیه 10 ماه زمان می برد (1سپتامبر - 30ژوئن). هر سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود: ترم اول از 1سپتامبر  تا 25ژانویه و ترم دوم از 9 فوریه تا 30 ژوئن. در پایان هر ترم امتحانات برگزار می شود. بین دو ترم نیز دانشجویان تعطیلات دارند. تعطیلات زمستان (به مدت 2 هفته: از 25 ژانویه تا 9 فوریه) و تعطیلات تابستان (2 ماه: از اول ژانویه تا 30 آگوست).

حق کار در مقطع کارشناسی

دانشجویان مقطع کارشناسی در روسیه مجوز کار ۱۰ ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ دلار به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

دوره های کارشناسی ارشد در روسیه

در کشور روسیه هزینه تحصیل پائین می باشد. بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا، کشور روسیه را برای اتمام دوره کارشناسی ارشد خود انتخاب می کنند، چرا که در این صورت می توان شانس اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش داد. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در این کشور دو ساله است.

دروس دانشگاهی در این مقطع به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می شوند. متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی به زبان روسی، باید مدرک دال بر تسلط به این زبان را به دانشگاه مدنظر خود ارائه نمایند. لازم به ذکر است که متقاضی در ابتدا باید درباره زبان تدریس رشته ی مورد نظر خود اطلاع کسب کرده و سپس در دوره های زبان ثبت نام نماید.

متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند. این دسته از افراد می بایستی مدرک IELTS 6-6.5 را به دانشگاه ارائه نمایند.

حق کار در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در روسیه مجوز کار 20 ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

دکترا در روسیه

روسیه همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث آموزش، به دانشجویان مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل آنها، شرایط ویژه ای را در این کشور فراهم آورده است.

تحصیلات در مقطع دکترای روسیه به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه را شخصا پرداخت می کند، تفکیک می شود. تحصیل در شرایطی که دانشجو ملزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های روسیه می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد کشور روسیه می باشد. در ادامه شرایط لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا به همراه بورسیه تحصیلی بررسی می شود.

شرایط اخذ بورسیه ی مقطع دکترا در کشور روسیه:

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. مدرک زبان انگلیسی(حداقل آیلتس ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور که تز دکترا متقاضی را پشتبانی نماید.
 4. داشتن تالیفات مختلف از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …

داشتن هر 4 مورد و یا تعدادی از آنها، می تواند در راستای افزایش شانس متقاضی جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا روسیه به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

حق کار در مقطع دکترا

دانشجویان مقطع دکترا در روسیه مجوز کار 30 ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

هزینه زندگی در روسیه

میانگین هزینه های زندگی در کشور روسیه برای دانشجویان حداقل 700 تا 900 یورو در ماه می باشد که شامل مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی می باشد که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل در کشور روسیه می باشد. البته بیشترین هزینه را به طور معمول مسکن دربردارد. ذکر این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که متقاضیان تحصیل در کشور روسیه، برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی تهیه کنند که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در روسیه است.

در رابطه با هزينه زندگی و تحصیل در روسیه توجه به نكات زير ضروري است:

 1. از آن جایی كه دانشگاه‌هاي روسيه بسیار متنوع هستند، لذا تعيين هزينه تحصيلي وابسته به تعيين دانشگاه مورد نظر دانشجو مي‌باشد. زیرا هر دانشگاه شهریه خاص خود را داراست.
 2. هزینه تحصيل در يك دانشگاه به طور معمول با احتساب خوابگاه اعلام می شود، بديهي است برای دانشجوياني كه در طول تحصيل قصد اقامت در خوابگاه را ندارند، هزينه خوابگاه از مبلغ اعلام شده توسط دانشگاه كسر مي‌گردد.
 3. توصيه مهم: تجربه ثابت كرده است، براي يك دانشجوي بین المللی كه با زبان و فرهنگ روسي آشنايي های لازم را ندارد، اقامت در خوابگاه حداقل در 3 سال اول تحصيل مناسب مي‌باشد.

شرایط اخذ پذیرش در روسیه

جهت اخذ پذيرش تحصيلي از دانشگاه‌هاي معتبر روسیه مراحل زير الزامي است:

 1. ترجمه آخرين مدارك تحصيلي در ايران به همراه ریز نمرات
 2. تکمیل فرم مخصوص ثبت نام
 3. اصل گذرنامه با ترجمه رسمی
 4. تهیه گواهی پزشکی
 5. رونوشت شناسنامه با ترجمه رسمی
 6. 12 قطعه عکس 4x3 (6 قطعه رنگی و 6 قطعه سیاه - سفید)
 7. مدرک اثبات کننده سطح زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل)
 8. رزومه CV

ویزای دانشجویی روسیه

پس از دریافت دعوت نامه، دانشجو می بایستی به سفارت فدراسیون روسیه مراجعه کند و برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام نماید. مدارک زیر باید قبل از مراجعه فراهم شود:

 • فرم درخواست
 • عکس 4x3
 • نامه اصل دعوت نامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • تست HIV / AIDS

آن دسته کسانی که قصد دارند پس از پایان تحصیل، در کشور روسیه مشغول به کار تمام وقت شوند باید به زبان روسی مسلط بوده و دوره تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را بیابند. این افراد بعد از کسب شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل خواهند کرد. لازم به ذکر است که اخذ اقامت دائم در کشور روسیه بسیار دشوار و طولانی است و افراد می بایست مدت زمان زیادی را در کشور روسیه کار کنند تا اقامت دائم اخذ کنند و پس از آن مراحل گرفتن پاسپورت روسی را طی کنند.

تحصیل در رشته های پزشکی

ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه در مقاطع مختلف و رشته های مختلف امکان پذیر می باشد. افرادی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی دارند، کشور روسیه از جهات مختلف به عنوان یک انتخاب عالی برای آنها تلقی می شود. بیشتر دانشگاه های روسیه نیازی به ارائه ی مدرک زبان ندارند و متقاضی می تواند در دانشگاه های پزشکی به سه زبان  انگلیسی، فرانسه و روسی تحصیل نماید..

متقاضیان برای انتخاب بهترین دانشگاه در روسیه و مناسب ترین رشته، رزومه تحصیلی خود را می بایست به صورت کامل ارائه دهند

همانطور که بالاتر گفته شد برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور روسیه نیاز به ارائه ی مدرک زبان نمی باشد و هزینه های تحصیل در این کشور به نسبت دانشگاه های هم رده در سراسر دنیا متعادل تر است و این هزینه ها با توجه به نوع رشته و دانشگاه، سالانه مابین 10 تا 12 هزار دلار متغیر است.

آموزش عالی پزشکی حرفه ای

 • طب عمومی: طول دوره 6 سال
 • طب ورزشی: طول دوره 6 سال
 • متخصص کودکان: طول دوره 6 سال
 • دندانپزشکی: طول دوره 5 سال
 • داروسازی: طول دوره 5 سال
 • روانشناسی بالینی: طول دوره 5 سال

کارشناسی ارشد پزشکی

 • کارورزی (دوره انترنی): طول دوره 1 سال
 • رزیدنتی بالینی: طول دوره 2 تا 5 سال (با توجه به تخصص ها و تمایلات پزشک)
 • دکترا: طول دوره 3 سال.