دریافت مشاوره
برزیل
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow

کشور برزیل

تحصیل در برزیل

متقاضیان تحصیل در برزیل همواره کسانی بوده اند که خواهان ادامه تحصیل در برترین دانشگاه های تایید شده جهان، با هزینه های مقرون به صرفه (تحصیل و زندگی) هستند.

باکیفیت ترین دانشگاه های آمریکای جنوبی در کشور برزیل قرار دارند که شامل دانشگاه های ایالتی، فدرال و خصوصی می شوند. تحصیل در برزیل در دانشگاه های فدرال و ایالتی به صورت رایگان است. در دانشگاه های خصوصی دانشجویان موظف به پرداخت شهریه می باشند که با توجه به دانشگاه، رشته تحصیلی و شهر محل تحصیل متفاوت می باشد.

دانشگاهها براساس رنکینگ

Ranking

World Rank

University

1

50

Universidade de São Paulo USP

2

188

Universidade Estadual de Campinas UNICAMP

3

229

Universidade Federal do Rio de Janeiro

4

293

Universidade Federal do Rio Grande do Sul UFRGS

5

298

Universidade Federal de Minas Gerais UFMG

6

355

Universidade Estadual Paulista Júlio de Mesquita Filho

7

398

Universidade Federal de Santa Catarina UFSC

8

460

Universidade de Brasília UNB

9

521

Universidade Federal do Paraná

10

593

Universidade Federal Fluminense

11

637

Universidade Federal de São Paulo UNIFESP

12

666

Universidade Federal do Ceará

13

677

Universidade Federal da Bahia

14

699

Universidade Federal de Pernambuco

15

723

Universidade do Estado do Rio de Janeiro UERJ

16

763

Pontificia Universidade Católica do Rio de Janeiro PUC-RIO

17

776

Universidade Federal de Goiás UFG

18

801

Universidade Federal do Rio Grande do Norte

19

808

Universidade Federal de São Carlos

20

889

Pontificia Universidade Católica do Rio Grande do Sul PUCRS

21

908

Universidade Federal de Santa Maria UFSM

22

922

Universidade Federal do Pará UFPA

23

969

Universidade Federal da Paraíba UFPB

24

1028

Universidade Federal de Viçosa UFV

25

1041

Universidade Estadual de Londrina

دوره های کارشناسی در برزیل

طول دوره کارشناسی در برزيل 4 سال می­باشد. ورود به دانشگاههای برزيل در مقطع کارشناسی، نيازمند مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی می­باشد. همچنین مدرک زبان انگليسی نیاز می باشد. زبان دوره­ های کارشناسی در برزیل پرتغالی می­باشد که متقاضیان پس از ورود به این کشور، امکان شرکت در دوره­های زبان پرتغالی را دارند.

دانشجويان مقطع کارشناسی در برزيل به مدت 10 ساعت در هفته حق کار دانشجويی را دارند و با درآمد حاصل از آن می­توانند برخی از هزينه­ های زندگی را پوشش دهند. هزينه­ های زندگی در برزيل برای دانشجويان، حدود 10،000 دلار در سال می­باشد که این مبلغ شامل هزينه اجاره مسکن، غذا، حمل و نقل، بيمه و... می­باشد.

دوره های کارشناسی ارشد در برزیل

تحصیل در برزیل جهت دوره کارشناسی ارشد 2 سال به طول می انجامد و زبان تدریس در این مقطع دو زبان انگلیسی یا پرتغالی می باشد. ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل جهت اخذ پذیرش در برزیل الزامی است. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد برزیل باید علاوه بر شرکت در کلاس های درسی یک پروژه تحقیقاتی نیز ارائه دهند.

می توان گفت کشور برزیل تنها کشور دنیا است که برای کلیه رشته های مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان بورسیه تحصیلی ارائه می دهد و دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی برزیل شوند ماهیانه حدود 450 تا 700 دلار حقوق دریافت می کنند. این مبلغ هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را به راحتی پوشش می دهد.

دکترا در برزیل

تحصیل در مقطع دکترا در برزیل نيازمند ارائه رزومه قوی و يافتن پوزيشن در دانشگاه ها می­باشد. حتی در برخی موارد ارائه پروپوزال تحقيقاتی نيز الزامی است. طول اين دوره بسته به رشته تحصیلی می­تواند 3، 4 يا 5 سال باشد و دانشجو بايد پروژه تحقیقاتی خود را همراه با مقالات مربوطه ارائه نماید. متقاضیان شرکت در دوره­های PHD کشور برزيل می­توانند جهت اخذ بورسیه در برزیل اقدام نمايند. در حال حاضر این کشور فرصت­های بسیاری را برای بورسيه اعلام کرده است. به دانشجويان دکترا در برزیل حدود 1000 دلار به صورت ماهانه پرداخت می شود.

برخی دانشگاه های برزيل در هنگام پذيرش در مقطع دکترا تقاضای مدرک زبان انگليسی معادل 6  آيلتس را می­کنند. همچنین برخی از دانشگاه­ها يک مصاحبه از طريق اينترنت خواهند داشت. لازم به ذکر است ارائه هيچ مدرکی به زبان پرتغالی مورد نياز نيست.

بعد از پذيرش دانشجو، کلاس­های آموزش زبان پرتغالی در سطوح مبتدی تا پيشرفته برای دانشجويان بین المللی برگزار خواهد شد. سيستم نمره­ دهی کشور برزيل از 100 می­باشد، به صورتی که نمره­ A  عالی و معادل 90 تا 100 می­باشد و نمره مردود E می­باشد که معادل زير 60 است.

هزینه زندگی در برزیل

کشور برزیل از جمله کشورهایی است که دارای پیشرفت قابل توجهی در حوزه های مختلف و از جمله اقتصاد دارد. دلیل عمده این پیشرفت کسب استانداردهای المپیک جهت برگزاری المپیک 2016 ریو و استاندارد های فیفا جهت برگزاری جام جهانی فوتبال 2014 می توان عنوان کرد.

هزینه زندگی در برزیل برای دانشجویان ماهیانه در حدود 600 تا 800 دلار می باشد که بخش اعظم این هزینه مربوط به مسکن می باشد.

به طور معمول هزینه بهداشت و درمان در برزیل رایگان است و این هزینه برای افراد بومی و بین المللی تفاوت چندانی ندارد. این نکته یکی از مسائل مهم پیرامون هزینه زندگی در برزیل است.

شرایط اخذ پذیرش برزیل

امکان اخذ بورسیه تحصیلی در برزیل برای دانشجویان بین المللی با توجه به رزومۀ علمی- پژوهشی و سطح نمرات فرد متقاضی، در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد و میزان آن برای دانشجویان از قرار زیر است:

 1. مقطع کارشناسی ارشد 7200 دلار سالیانه
 2. مقطع دکترا 10800 دلار سالیانه

دانستن زبان پرتغالی جهت ادامه تحصیل در برزیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی الزامی نمی باشد. داشتن مدارک مربوط به فارغ التحصیلی از دانشگاه های معتبر جهان نیز می تواند کمک شایانی به متقاضیان ادامه تحصیل در برزیل نماید.

مدارک صادره از دانشگاه های سراسری ایران از اعتبار بالایی نزد دانشگاه های برزیل برخوردار می باشند. همچنین مدارک دانشگاه آزاد نیز دارای اعتبار نزد دانشگاه های برزیل می باشند. شایان توجه است که متاسفانه مدارک دانشگاه های علمی کاربردی، پیام نور و غیرانتفاعی از اعتباری جهت ادامه تحصیل در برزیل برخوردار نمی باشند. البته متقاضیان دارای مدارک دانشگاه های علمی کاربردی، پیام نور و غیرانتفاعی، در صورت علاقه به ادامه تحصیل در برزیل ، می توانند در دانشگاه های خصوصی برزیل اقدام نمایند.

ویزای دانشجویی برزیل

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی برزیل

 1. عکس با زمینه سفید
 2. رونوشت و اصل شناسنامه
 3. رونوشت و اصل گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 4. گواهی حساب بانکی جهت اثبات پشتوانه مالی
 5. گواهی عدم سوء پیشینه

این مدارک بعد از اخذ پذیرش یکی از دانشگاه های برزیل باید به سفارت برزیل تحویل داده شوند.

تحصیل در رشته های پزشکی

تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در برزیل مستلزم قبولی در کنکور پزشکی به زبان پرتغالی می باشد.و این موضوع کار را برای متقاضیان سخت می کند. البته برای کسانی که به زبان پرتغالی تسلط کامل دارند این موضوع یک مزیت به حساب می آید. همین امر سبب شده متقاضیان بین المللی جهت تحصیل پزشکی در برزیل کم باشند. متقاضیان بین المللی بیشتر ترجیح می دهند برای کشورهایی با کنکوری به انگلیسی اقدام کنند که از نظر رده بندی و کیفیت دانشگاه در سطح بالایی باشند.