دریافت مشاوره
اتریش
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow

کشور اتریش

تحصیل در اتریش

کشور اتریش یکی از زیباترین کشورهای اروپایی با مکان های دیدنی بسیار است. زبان رسمی این کشور آلمانی می باشد. با توجه به شرایط اقتصادی و علمی اتریش هر ساله دانشجویان زیادی به اتریش اعزام می شوند. توجیه اقتصادی در این کشور و متعاقب آن گسترش علم، می تواند یکی از دلایل مهم این موضوع باشد. اما این مبحث هم به خودی خود دارای شرایط و ضوابطی می باشد که باید برای اعزام دانشجو مد نظر قرار داده شود.

قوانینی که توسط دولت اتریش وضع شده است مشکلاتی را جهت اخذ پذیرش مستقیم به دانشگاه های اتریش ایجاد می کند. یکی از این مشکلات این است که حتی اگر متقاضی ۱۲ سال تحصیلی را به طور کامل هم گذرانده باشد، اجازه ورود به کشور اتریش را ندارد. برای این منظور باید ابتدا در کشور مبدا در دانشگاه قبول شده باشد تا شرایط اخذ پذیرش تحصیلی اتریش را پیدا کند. به بیان دیگر بحثی که مطرح است انتقال دانشجو به کالج های رسمی اتریش است که اعزام از دانشگاه کشور مبدا به کالج های اتریشی می باشد. معمولا طول دوره تحصیلی در این کالج ها ۲-۳ سال است.

یکی دیگر از مشکلات اخذ پذیرش اتریش این است که در تمامی کالج های این کشور، دروس به زبان آلمانی تدریس می شوند. البته برای اخذ پذیرش برای دانشجویان خارجی نیاز به مدرک زبان آلمانی نمی باشد و متقاضی می تواند پس از اخذ پذیرش در کشور مربوطه دوره های زبان آلمانی را طی کند. برای افرادی که هیچ آشنایی به زبان آلمانی ندارند نیاز است که سه ترم دوره زبان را بگذرانند. هزینه دوره زبان برای هر ترم ۳۸۰ یورو می باشد. در دوره دکترا و در برخی دانشگاه های خصوصی می توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. در کشور اتریش حدود ۱۸ دانشگاه و ۱۱۰ مرکز آموزشی وجود دارد. بهترین دانشگاه این کشور در رتبه بندی های معتبر دانشگاه وین می باشد.

در سیستم آموزشی اتریش کلاس ها عمدتا به صورت روزانه و شبانه برگزار می شود و دانشجو به طور آزادانه می تواند ساعت های تحصیل  خود را در کالج ها انتخاب کند، پس قاعدتا مشکلی با تایم و زمان بندی کلاس ها نخواهد داشت.

به طور کلی فرآیند اخذ پذیرش در اتریش به این صورت است که فرد متقاضی باید مدارک تحصیلی خود را به اتریش بفرستد و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات تعیین کند که شخص از چه ترمی می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید. هزینه تحصیل در کشور اتریش در مقایسه با کشورهایی مانند انگلیس، آلمان و... بسیار کمتر می باشد.

دانشگاهها براساس رنکینگ

Ranking

World Rank

University

1

126

Universität Wien

2

244

Technische Universität Wien

3

334

Universität Innsbruck

4

438

Technische Universität Graz

5

524

Karl Franzens Universität Graz

6

574

Medizinische Universität Wien

7

642

Johannes Kepler Universität Linz

8

705

Universität fur Bodenkultur Wien

9

950

Alpen Adria Universität Klagenfurt

10

962

Medizinische Universität Graz

11

1023

Wirtschaftsuniversität Wien / Vienna University of Economics and Business

12

1032

Universität Salzburg

13

1102

Medizinische Universität Innsbruck

14

1353

Veterinarmedizinische Universität Wien

15

1442

(1) Montanuniversität Leoben / University of Leoben

16

1733

Donau Universität Krems Universität für Weiterbildung

17

2803

Fachhochschule Oberösterreich

18

2907

Paracelsus Medizinischen Privatuniversität

19

3277

Fachhochschule Wiener Neustadt

20

3601

Fachhochschule Technikum Wien

 دوره های کارشناسی در اتریش

طول دوره تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی در کشور اتریش ۳ تا ۴ سال می باشد و شروع تحصیل در دو مقطع زمانی مهر ماه و اسفند ماه هر سال می باشد. در طول دوره تحصیل دانشجو از بیمه تحصیلی برخوردار می باشد. هزینه دوره زبان ۲۵۰ یورو در ماه و به طور میانگین هزینه یک سال زندگی در این کشور ۷۰۰۰ یورو می باشد. امکان گرفتن خوابگاه در اتریش وجود دارد که ودیعه آن ۸۰۰ تا ۹۵۰ یورو و اجاره ماهیانه از ۲۵۰ - ۴۵۰ یورو در ماه می باشد. لازم به توضیح است جهت دریافت ویزا برای تحصیل در اتریش بهتر است متقاضی برگه رزرو خوابگاه را به سفارت ارائه نماید. امکان کار دانشجویی تا ۱۰  ساعت در هفته  وجود دارد. همچنین شرط معدل در اتریش جهت اخذ پذیرش  وجود ندارد.

دوره های کارشناسی ارشد در اتریش

متقاضیانی که مدرک کارشناسی را از دانشگاه های آزاد و سراسری کسب کرده اند می توانند برای مقطع کارشناسی ارشد در کشور اتریش اقدام نمایند. شرایط ورود به این مقطع به دانشگاه های اتریش دارد، زیرا سطح تحصیل در کشور اتریش نسبت به ایران یک سال جلوتر است و ممکن است تنها برخی از واحدهای کارشناسی پذیرفته شوند و داوطلب یک سال پایین تر بنشیند، اما بعد از گذران آن ها به صورت پیوسته وارد مقطع کارشناسی ارشد می شود. در بیشتر مواقع فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد باید واحدهای پیش نیاز بگذرانند و پس از آن می توانند وارد دوره کارشناسی ارشد شوند، ولی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های سراسری احتمال ورود مستقیم به مقطع کارشناسی ارشد بالا میباشد (اگر کمتر  از 30 امتیاز ECTS را کسب کنند ممکن است مجبور به اخذ واحدهای پیش نیاز شوند)

شهریه دوره کارشناسی ارشد در کشور اتریش بین 170 تا 760 یورو می باشد (در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها رایگان می باشند) که باید در ابتدای هر سال تحصیلی به دانشگاه پرداخت شود. در برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه صنعتی گراتس (TU-Graz)، تمام مبلغ شهريه به دانشجويان ایرانی برگشت داده می شود. دانشجویان این مقطع اجازه 20 ساعت کار دانشجویی را در هفته دارا می باشند.

دکترا در اتریش

برای ورود به دانشگاه های کشور اتریش در مقطع دکترا، به طور معمول داوطلب باید دانشجوی در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد باشد (البته در برخی موارد بدون اینکه فرد، دانشجو باشد هم می تواند برای مقطع دکترا پذیرش بگیرد). طول دوره دکترا در اکثر رشته ها و دانشگاه ها ۵ سال می باشد و زبان تدریس هم آلمانی یا انگلیسی است.

هر سال تحصیلی در این مقطع شامل دو ترم می باشد، که ترم اول از ماه مارچ (اسفند ماه) و ترم دوم از سپتامبر / اکتبر (مهر ماه) شروع می شود. شهریه دوره های دکترا در اتریش هم سالانه در حدود ۳۸۰ یورو می باشد (در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها رایگان می باشند) که باید در ابتدای هر سال تحصیلی به دانشگاه پرداخت شود. اما در برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه صنعتی گراتس (TU-Graz)، در صورتیکه دانشجویان ایرانی حداقل ۹ واحد در ترم گذارنده باشند، این شهریه به آن ها بازگردانده می شود.

برای دانشجویان بین المللی مقطع دکترا هم امکان کار پاره وقت وجود دارد ولی حساب کردن بر روی درآمد این کار به خصوص در سال اول تحصیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

رشته های دانشگاهی در این مقطع شامل کلیه رشته های علوم انسانی، فنی مهندسی، علوم، هنر و گرایش های آنها می باشد، اما شرایط ورود برای هر رشته یا دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. در بیشتر رشته ها پذیرش مستقیم و به صورت قطعی صادر می شود. 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دوره دکترا در اتریش عبارتند از:

 1. رونوشت تمام صفحات پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
 2. 12 قطعه عکس رنگی
 3. ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 4. ترجمه رسمی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 5. ترجمه رسمی ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد
 6. دو عدد توصیه نامه از اساتید مقاطع قبلی
 7. رزومه CV
 8. انگیزه نامه SOP
 9. مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی (در صورت وجود)
 10. گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت وجود)
 11. گواهی عدم منع تحصیل (O.C ) از محل تحصیل قبلی

لیست ظرفیت های پذیرش دکترا در اتریش به تفکیک دانشگاه

Link

University Name

http://jobcenter.univie.ac.at/en/home/

university of vienna

http://www.dualcareer.ac.at/en/oesterreich/arbeiten

Dual Career Service

http://orawww.uibk.ac.at/public/karriereportal.home

university of innsbruck

http://jobs.uni-graz.at/en

university of Graz

http://www.boku.ac.at/en/pers/themen/jobboerse/

university of natural resources and life sciences Vienna.

http://www.donau-uni.ac.at/en/aktuell/jobs

danube university krems

http://www.fh-krems.ac.at/en/studying/bachelor

imc university of applied sciences krems

http://www.unileoben.ac.at/en/2780

university of leoben

http://www.fhv.at/fhv-science/energy/jobs

vorarlberg university of applied sciences.

هزینه زندگی در اتریش

مخارج سالیانه زندگی در اتریش به شرح زیر می باشد:

هزینه هایی که به طور معمول تنها یک بار در سال پرداخت می شوند، عبارتند از:

 • شهریه دانشگاه: ۳۸۰ - ۷۴۰ یورو برای هر ترم تحصیلی ، متناسب با رشته و دانشگاه
 • کتب مورد نیاز: متغیر و به طور متوسط ۱۸۰ یورو در سال
 • ودیعه مسکن: بر اساس نوع قرارداد تنظیمی، معادل یک ماه تا ۳ ماه اجاره بهای ماهانه، متفاوت و متغیر است.
 • هزینه خرید دوچرخه: هزینه ای معادل ۴۰ تا ۲۵۰ یورو

هزینه های جاری زندگی در کشور اتریش

هزینه های جاری به طور معمول شامل هزینه های ثابت اجاره مسکن، تلفن، حمل و نقل، خوراک و پوشاک می باشد. این هزینه ها هر ساله براساس متغیرهای اقتصادی رشد اندکی می کنند که در محاسبات چندین ساله باید لحاظ شود. اهم این موارد عبارتند از:

 • اجاره خوابگاه: بین ۲۰۰ - ۴۰۰ یورو
 • هزینه اشتراک تلویزیون و اینترنت: ۲۰ - ۴۰ یورو
 • اجاره مسکن: ۴۰۰ - ۱۰۰۰ یورو
 • هزینه اشتراک تلفن: ۲۰ - ۱۵۰ یورو
 • برق و گاز: ۲۰ - ۱۵۰ یورو
 • رفت و آمد: به طور متوسط ۵۰ یورو
 • خوراک و پوشاک: ۱۵۰ - ۲۵۰ یورو
 • بیمه درمانی: ۲۴ یورو

اجاره آپارتمان نسبت به متراژ مشابه خوابگاه، به دلیل هزینه هایی همچون برق، سیستم حرارتی، اینترنت و... به مراتب بالاتر است. هر چند که هزینه اجاره آپارتمان در نگاه اول با هزینه خوابگاه یکسان به نظر می رسد.

به طور متوسط هزینه زندگی و تحصیل در اتریش سالیانه ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو می باشد که این هزینه باید برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه شود. (به صورت ساپورت مالی و یا وجه پرداخت شده به یک حساب بانکی در اتریش)

شرایط اخذ پذیرش در اتریش

در ابتدا باید به این موضوع توجه داشت که مهلت ارسال تقاضانامه تحصیلی برای ترم زمستانی، اول سپتامبر و برای ترم تابستانی، اول فوریه است و تمامی مدارک مورد نیاز می بایست تا این تاریخ به دانشگاه رسیده باشد. همچنین باید یادآدور شد که این تاریخ ها غیرقابل تمدید هستند. با توجه به  مراحل زمان بر بررسی پرونده های داوطلبان، توصیه می شود که داوطلبان مدارک خود را زودتر از تاریخ نهایی به دانشگاه ارایه کنند. برخی رشته های تحصیلی (پزشکی و هنر) نیاز به آزمون ورودی دارند و مهلت تقاضای شرکت در آزمون معمولا تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می باشد. پس بسیار مهم است که متقاضی در فرصت کافی مدارک مورد نیاز را ارسال کند.

مهمترین شرط در اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش، اقدام در همان رشته ای است که در یکی از دانشگاه های ایران متقاضی مشغول به تحصیل بوده (داشتن گواهی اشتغال به تحصیل). این مسئله اصلی ترین شرط برای اخذ پذیرش است. در واقع می توان گفت دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور ایران را به منزله امتیازی بزرگ در راستای اعطای پذیرش تحصیلی می دانند و پس از آن معدل و نمرات فرد مورد بررسی قرار می گیرد. به طور معمول 4 تا 6 هفته زمان لازم است تا دانشگاه پس از دریافت مدارک نتیجه را با پست ارسال کنند.

در مورد رشته های هنر، قبولی در آزمون ورودی عملی نیاز است و تا قبل از مشخص شدن نتیجه آزمون هیچ پذیرشی (اعم از رسمی و غیر رسمی) به دانشجو اعطا نمی شود. حضور متقاضی در آزمون الزامی است (یعنی فرستادن نمونه کار کافی نمی باشد). تاریخ برگزاری آزمون های عملی هر ترم در وب سایت دانشگاه ها اعلام می شود. برای ورود به کشور اتریش جهت شرکت در آزمون ورودی نیاز به دعوتنامه نمی باشد و فقط کافی است برگه داوطلبان شرکت در آزمون ورودی را تکمیل کرده و برای دانشگاه ارسال نمایید. برگه تایید دانشگاه دال بر شرکت در آزمون ورودی به همراه تاریخ برگزاری آزمون است، حکم دعوتنامه را دارد و سفارت کشور اتریش در ایران با توجه به این برگه ویزا را صادر می نماید.

مدارک زير با توجه به شرايط متقاضيان دسته بندی شده است و نيازی نيست که همه متقاضيان تمامی مدارک را همراه داشته باشند. ترجمه رسمی مدارک بايد به زبان آلمانی يا انگليسی باشد. (با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه و تایید سفارت اتریش)

 • فرم تکمیل شده و امضا شده درخواست پذیرش
 • شرح حال مختصر (یک یا دو صفحه) همراه با عکس و به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • ترجمه و رونوشت مدرک ديپلم و ريز نمرات آن
 • ترجمه و رونوشت مدرک پيش دانشگاهی و ريز نمرات آن
 • ترجمه و رونوشت کارنامه قبولي در کنکور سراسری یا آزاد در رشته و مقطع مورد درخواست (در صورتیکه هنوز در این رشته ثبت نام انجام نشده باشد)
 • ترجمه و رونوشت گواهی تحصیل دانشگاه مبنی بر اینکه متقاضی در ترم جاری دانشجوی تمام وقت و رسمی آن دانشگاه می باشد و از ادامه تحصیل منع نشده است (در صورتی که در حال حاضر دانشجو باشد)
 • ریز نمرات مهر و امضا شده دروسی که تا به حال در دانشگاه گذارنده شده به زبان انگلیسی
 • ترجمه و رونوشت مدرک فوق ديپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد و ريز نمرات مهر و امضا شده (در صورت وجود) - به جای دانشنامه نیز گواهی اتمام تحصیل دانشگاه مورد قبول است.
 • ترجمه و رونوشت شناسنامه
 • گواهی زبان آلمانی (در صورت وجود)
 • دیگر مدارکی دال بر سوابق کاری و آموزش های فنی و حرفه ای که در ایران جنبه ی رسمی دارند.

ویزای دانشجویی اتریش

متقاضی درخواست ویزا را باید شخصا ارائه کند. سفارت اتریش در صورت نقص مدرک از قبول درخواست ویزا امتناع خواهد کرد. بررسی مدارک توسط سفارت به طور معمول ۲ تا ۳ ماه زمان می برد. در زیر به طور خلاصه مدارک مورد نیاز جهت ارائه درخواست ویزای دانشجویی آورده شده است:

 • سه نسخه فرم درخواست ویزا
 • ۳ قطعه عکس جدید
 • گذرنامه با مدت اعتبار حداقل ۶ماه + ۲ سری رونوشت
 • شناسنامه + ۲سری رونوشت
 • گذرنامه و شناسنامه همسر + ۲سری رونوشت
 • گواهی عدم سوء پیشینه + ۲سری رونوشت
 • اصل و ۲سری رونوشت از پذیرش تحصیلی
 • اصل و ۲سری رونوشت از مدارک تحصیلی دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • اصل یا رونوشت ترجمه مدارک تحصیلی با تایید سفارت اتریش
 • تعهدنامه مالی که مبلغ ۷۰۰۰ یورو

تحصیل در رشته های پزشکی

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی متقاضیان زیادی دارد زیرا دانشگاه های اتریش امکانات آموزشی با کیفیت بسیار بالا و با هزینه هایی کم در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

موسسات آموزش عالی در کشور اتریش شامل دانشگاه های دولتی و خصوصی و کالج ها می شود که اغلب  متقاضی تحصیل در دانشگاه های دولتی می باشند. رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی و بسیار معتبر اتریش ارائه می شود. متقاضیان تحصیل در این رشته ها باید ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت نمایند و پس از قبولی  می توانند از دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرند. البته لازم به توضیح است که متقاضیان تحصیل در اتریش می بایستی به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند زیرا اغلب دروس به این زبان ارائه می شوند. متقاضیانی که مدرک زبان آلمانی ندارند قبل از ورود به دانشگاه های اتریش باید در کالج های زبان آلمانی شرکت کرده و زبان خود را تقویت نمایند.

یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های پزشکی اتریش در سطح اروپا، دانشگاه علوم پزشکی وین می باشد. این دانشگاه با قدمتی بیش از 650 سال بزرگ ترین دانشگاه - بیمارستان اروپا به شمار می آید. عمده دروس این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه می شوند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مقطع لیسانس در رشته های پزشکی و دندانپزشکی حدود 3 تا 4 سال زمان می برد و تمامی دروس در این مقطع به زبان آلمانی ارائه می شوند. دانشجویان جهت تحصیل در این مقطع می بایستی در یکی از دانشگاه های کشور مبداء مشغول به تحصیل باشند و یا در کنکور ورودی دانشگاه قبول شده باشند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مقطع فوق لیسانس حدود 2 سال به طول می انجامد اما دانشجویان می توانند با تلاش بیشتر این مقطع تحصیلی را زودتر از موعد مقرر به پایان برسانند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مقطع دکترا مستلزم داشتن مدرک فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر جهان می باشد و کلیه دروس در این مقطع به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شوند.