دریافت مشاوره
  • css slideshow
  • css slideshow

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

معرفی دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت ( Bilkent Üniversitesi) یکی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی ترکیه واقع در شهر آنکارا است. این دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۱-۲۰۱۲ بهترین دانشگاههای دنیا که توسط مؤسسه تایمز انجام شده رتبه ۲۰۴ جهان را به دست آورده‌است و  بر اساس همین رتبه بندی بهترین دانشگاه خاورمیانه‌است.

این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه خصوصی ترکیه در سال۱۹۸۴ تأسیس شد. زبان آموزشی دانشگاه انگلیسی است و دارای ۷ دانشکده، ۲ مدرسه عالی، ۳ مدرسه عالی شغلی و یک مرکز آموزش فنون موسیقی است. دانشگاه بیش از ۱۱ هزار دانشجو و یک هزار هیأت علمی دارد. فعالیت اجتماعی و فرهنگی دانشجویان از طرف شورای دانشجویان به مرحله اجرا گذاشته می‌شود. تمامی دانشجویان دانشگاه می‌توانند به عضویت شورای مذکور دربیایند. 

بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی و غیر انتفاعی در ترکیه  است که در سال ۱۹۸۴ با هدف افزایش کیفیت آموزش عالی و تحقیق، تأسیس گردید. نام بیلکنت به خوبی گویای هدف این دانشگاه است که خلاصه شده کلمه «bilim kenti» به معنی «شهر دانش» است.

 43٪ از دانشجویان مقطع کارشناسی، بورسیه ترکیه برای تحصیل را دریافت می کنند که معادل بورس تحصیلی کامل است. دانشگاه Bilkent دارای دیدگاه بین المللی است. اعضای هیات علمی بین المللی بیش از یک چهارم از تمام کارکنان دانشگاهی را تشکیل می دهند که از ۴۰ کشور نمایندگی دارند. تعداد دانشجویان بین المللی و دانشجویان مبادله ای از 293 موسسه شریک در سراسر جهان رو به افزایش است. جامعه بین المللی دانش پژوهان و دانشجویان جزء مهمی از برنامه های دانشگاهی، فعالیت های پژوهشی و زندگی اجتماعی است.

اعضای هیأت علمی بیلکنت دانشمندانی هستند که در زمینه های تحصیلی خود کار می کنند. مقالات علمی منتشر شده توسط هیئت علمی دارای رد پایینی در ادبیات هستند. این دانشگاه از لحاظ تعداد کمک های تحقیقاتی خارجی از سوی سازمان های مالی ملی بالاترین میزان خود را در ترکیه دارد. دانشگاه بیلکنت افتخار می کند که محیطی برای یادگیری و رشد فکری در زمینه علوم، فناوری، علوم انسانی و هنر فراهم می کند. شعار دانشگاه: بیا بیلکنت برو و جهان را کشف کن، می باشد.

دانشگاه بيلكنت با بسياري از دانشگاه هاي معتبر جهان از جمله دانشگاه كاليفرنيا، موسسه آموزشي جورجيا، دانشگاه ميشيگان در آمريكا و دانشگاه­هاي مك گيل و مونترال در كانادا و بسياري دانشگاه­هاي اروپايي قرارداد انتقال دانشجو دارد. اين دانشگاه در 33 رشته در مقطع ليسانس، 6 رشته در مقطع كارداني و 47 رشته در مقطع كارشناسي ارشد دانشجو مي پذيرد. دانشگاه بیلکنت  گسترده‌ترین کتابخانه‌ی دانشگاهی کشور را دارد. در این دانشگاه می توانید به زبان انگلیسی آموزش ببینید پس دغدغه ای از بابت ندانستن زبان ترکی نخواهید داشت.

 دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه بیلکنت طبق قوانین شورای تحصیلات عالی برای پذیرش از خارج کشور، نیاز به پرداخت هزینه های تحصیل برای دانشجویان پذیرفته شده از خارج از کشور است. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در سال تحصیلی 2019-2019 (شامل 8٪ مالیات بر ارزش افزوده): پذیرفته شده قبل از سال2017، 13،950 دلار است. پذیرفته شده در سال 2017 یا بعد از آن 14،500 دلار است. هزینه تحصیل در دو مقطع برابر با تاریخ های قبل از ترم پاییز و بهار پرداخت می شود

 دانشجویان می‌توانند در بسیاری از دوره‌های ورزشی شرکت کنند و توسط کارکنان دانشگاه‌ آموزش ببینند. این دانشگاه بسیاری از افراد و تیم‌ها را در ورزش‌های مختلف در مسابقات باشگاهی معرفی می‌کند. مشهورترین تیم‌های ورزشی دانشگاه عبارتند از Bilkent Goats و داوران Bilkent، و تیم فوتبال.  هیات‌مدیره و اعضای بخش اتحادیه دانشجویان بیلکنت سالانه در میان همه دانشجویان ثبت‌نام شده‌اند. اتحادیه دانشجویان حامی اصلی و سازمان‌دهنده جشنواره تابستانه دانشگاه بیلکنت است. کلوپ‌های دانش آموزان هر روز فعالیت‌های منظم خود را در محوطه دانشگاه سازماندهی می‌کنند که اغلب برای همه باز است. همه دانشجویان مجاز هستند که به آن‌ها ملحق شوند یا در فعالیت‌های هر باشگاهی که می‌خواهند، شرکت کنند.

همکاری با شبکه ای از محققان در سراسر جهان یک مولفه حیاتی از محیط تحقیقاتی بین رشته ای دانشگاه است. در سال 2018، دانشگاه بیلکنت در رتبه جهانی 401 از میان 500 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است و تحصیل در این دانشگاه ترکی در رتبه ممتاز وزرات علوم ایران قرار دارد. دانشگاه بیلکنت افتخار دارد که محیطی برای یادگیری و رشد فکری در زمینه علوم، فناوری، علوم انسانی و هنر فراهم می کند. مرکز خدمات شغلی، یک سرویس دیگر است که در اوایل توسعه دانشگاه تاسیس شده است تا به دانشجویان سال آخر کمک کند مهارت های لازم برای موفقیت در کار را کسب کنند. این مرکز مصاحبه هایی را بین نمایندگان شرکت های بزرگ و دانشجویانی که به دنبال استخدام هستند، برگزار می کند.

دانشگاه بیلکنت میزبان رویدادهای بسیاری در زمینه موسیقی و هنرهای نمایشی است. این دانشگاه همچنین از سخنرانی‌های مکرر، نمایشگاه‌های هنری و شبهای ادبی در سراسر سال تحصیلی پشتیبانی می‌کند. Mayfest یک جشنواره مشهور در میان جوانان آنکارا است که متشکل از تعداد زیادی از فعالیت‌ها و کنسرت‌های فضای باز است  که در آن خوانندگان مشهور موسیقی پاپ و موسیقی راک، هر شب در سراسر این هفته به صحنه می‌آیند و برای مردم و دانشجویان برنامه  اجرا میکنند.

آنکارا  پایتخت و پس از استانبول دومین شهر بزرگ کشور ترکیه است. این شهر هم‌چنین مرکز سیاسی استان آنکارا است. آنکارا شهری جدید و نسبتاً مدرن با ۴٬۳۱۹٬۱۶۷ نفر جمعیت است .  ۵۰ ٪ از زمین‌های این استان برای کشاورزی کاربرد دارد، ۲۸ درصد جنگل است و ۱۰ ٪ دیگر چراگاه دام‌ها است. بخشی از دریاچه نمک بزرگ، توز گولو در این استان قرار گرفته‌است. بلندترین نقطه استان کوه ایشیک‌داغی (Işık Dağı) با ۲٫۰۱۵ متر ارتفاع است.  آنکارا مانند استانبول دارای بناهای تاریخی متعدد و مناظر زیبا نیست و در واقع، دانشجویان و اتباع خارجی وابسته به سفارت خانه ها هستند که شهر را پر رونق نموده اند. آب و هوای این منطقه اکثرا ابری و باران است اما تابستان های آنکارا بسیار گرم بوده و گرمایش کمی شبیه به تهران با آلودگی کمتر است.  زمستان آنکارا کاملا سرد بوده و هوای این شهر اکثرا بارانی و برفی بوده مشاهده شده است. 

شهر آنکارا، از لحاظ موقعیتی دومین شهر بزرگ کشور ترکیه استمساحت کل آنکارا برابر با ۲۵۱۶ کیلو متر مربع است که می شود ۴ برابر شهر منچستر در کشور انگلیس. از لحاظ موقعیت توپوگرافیک و جغرافیای زیست محیطی، شهر آنکارا بین ۴ کوه و ۳ رودخانه قرار گرفته است. تصویری که از شهر آنکارا در ذهن هر کسی که در آن زندگی می کند و یا به آن سفر کرده است به عنوان شهری ساخته و پرداخته شده است که مرکز بزرگی از فرهنگ، فعالیت های بازرگانی و جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد که بی شک بسیار جذاب و چشمگیر است. آنکارا، در زمره ی شهرهای قدیمی و تاریخی ترکیه به حساب می آید و در طول تاریخ حیات خود، این شهر همواره دارای فراز و فرود های بسیار زیادی بوده است و سلسله های مختلف حکومتی از جمله عثمانیان بارها و بارها بر آن تسلط پیدا کرده اند.

آنکارا از لحاظ صنعتی و تجاری نیز نقش مهمی در ترکیه ایفا می کند؛ به همین دلیل روزانه افراد زیادی به آن رفت و آمد دارند. در قدیم این شهر را با داشتن محصولاتی چون انگور، عسل، گلابی و... می شناختند؛ اما امروزه آنتالیا به پایگاه کشاورزی ترکیه تبدیل شده و تمرکز کاشت و برداشت این محصولات دیگر در آنکارا نیست. علاوه بر این آنکارا یکی از خشک ترین مناطق ترکیه است و حالا به دلیل ساخت و سازهای زیاد، زمین های آن اغلب به مجتمع های تجاری و مسکونی تبدیل شده اند. شهر شلوغ و پر سر و صدای آنکارا یکی از قدیمی ترین مناطق ترکیه است و متاسفانه افراد زیادی به این نکته واقف نیستند. بناهای تاریخی متعددی از دوران امپراتوری هیتی، فریگاری، هلنیستی، رومی، بیزانس و عثمانی در این شهر به یادگار مانده که البته بسیاری از آن ها در طی جنگ های گوناگون از بین رفته و یا آسیب دیده اند اما با این حال باز هم آنکارا اهمیت تاریخی زیادی برای ترک ها دارد.

در میان مسافران آنکارا، کمتر فردی را می بینید که به دنبال تفریح و خوشگذرانی باشد؛ بیشتر افراد با اهداف تجاری و کاری به این شهر سفر می کنند؛ چرا که وزارتخانه ها، شرکت های دفاعی و نظامی، سازمان هوافضا، کارخانه ها و ادارات دولتی و خصوصی همه در این شهر جمع شده اند و کارمندان و محصلانِ شهرهای دیگر هم برای انجام بعضی از کارهای اداری خود باید به آنکارا بروند. آنکارا از لحاظ سیاسی نیز بسیار مهم است و حالا هم، احزاب عدالت و توسعه محافظه کار، مردم سالارِ جمهوری خواه و جنبش ملی راست افراطی در آن به صورت همزمان فعال هستند.

زبان مردمان آنکارا ترکی استانبولی می باشد و پول رایج در آنکارا ترکیش لیر یا تله، هر لیر تقریبا معادل ۱۰۰۰ تومان است.  از قرن ها پیش صادرات پر رونقی داشته و انواع محصولات دامی و کشاورزی را به شهر و کشورهای دیگر صادر می کرده است و امروزه هم مهم ترین مرکز اداری و تجاری کشور ترکیه به حساب می آید.  آنکارا و به طور کلی ترکیه، از لحاظ بهداشتی در سال های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته  است؛ اما هنوز هم ترکیه باید موانع زیادی را از پیش رو بردارد تا به معیارهای مورد نظر اتحادیه ی اروپا برسد. باید توجه داشته باشید که آنکارا وسعت و جمعیت زیادی دارد؛ اما با این حال مسئولانش توانسته اند سطح بهداشتی و درمانی این شهر را تا میزان قابل توجهی ارتقا دهند.  شهر آنکارا از لحاظ فرهنگی و آموزشی وضعیت بسیار خوبی دارد؛ چندین سالن تئاتر و سینما و اپرا در آن ساخته شده و دانشگاه های معتبری نیز در آن فعالیت می کنند که از میان آن ها می توان به دانشگاه آنکارا، بوشکن، تد، صنعت حمل و نقل، کانکایا، غازی و... اشاره کرد.

آنکارا شهری است که از سال ها پیش در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفته است و برای اثبات این ادعا، شاهدین بسیار زیادی وجود دارد. ۸۶ سال پیش یعنی در سال ۱۹۲۷ میلادی، شهر آنکارا دارای جمعیتی برابر با ۷۵ هزار نفر بوده است و حال بر اساس آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۳ میلادی و بر اساس آخرین سرشماری، جمعیت این شهر در حال حاضر نزدیک به ۵ میلیون نفر است که خود شاهدی سفت و سخت بر این مدعا است. جالب است بدانید که در همین سال نیز، در حدود نزدیک به ۳۸ میلیون نفر گردشگر از آنکارا بازدید کردند. از نظر بحث هزینه اقامت در شهر آنکارا، هزینه ها به گونه ای هستند که تمامی طبقات اجتماعی می توانند به راحتی در این شهر ترکیه ای اقامت داشته باشند. این شهر برای اقامت و خرج و برج، دارای طیف و رِنجِ قیمتی مناسبی است و دلیل آن هم می توان وجود طیف های مختلف قیمتی در این شهر وجود دارد. آنکارا از آن جایی که قطب سیاسی و اداری کشور ترکیه به حساب می آید و شهری مهم است، جمعیت زیادی در این شهر مستقر هستند.

از نظر اهمیت موقعیت آنکارا باید بگوییم که این شهر از لحاظ ابعاد صنعتی و تجاری نیز نقش مهمی را در کشور ترکیه ایفا می کند؛ به همین دلیل نیز روزانه افراد بسیار زیادی برای مقاصد مختلفی از جمله مقاصد تجاری و مقاصد مختلف دیگری به این شهر بزرگ رفت و آمد دارند. باید درباره شرایط زندگی در آنکارا این نکته را بدانید که بیشتر افراد با اهداف تجاری و کاری به این شهر ترکیه ای سفر می کنند و البته دلیل آن نیز بسیار روشن است زیرا، وزارتخانه ها، شرکت های دفاعی و نظامی، سازمان هوا و فضای ترکیه، کارخانه ها و ادارات دولتی و خصوصی همه در این شهر جمع شده اند. البته اسکان و حضور کارمندان و دانشجویان خارجی و ترکیه ای که حتی در شهرهای اطراف آنکارا هستند نیز یا در این شهر اقامت می کنند و یا برای انجام برخی از کارهای اداری خود به این شهر می آیند.

در آنکارا دو نوع اتوبوس وجود دارد؛ یکی آن هایی که توسط دولت مدیریت شده و به نام اگو (EGO) شناخته می شوند و دیگری اتوبوس هایی که تحت مدیریت شرکتی خصوصی با نام اوهو (ÖHO) فعالیت می کنند. این اتوبوس ها با توجه به رنگ هایشان از هم تشخیص داده می شوند؛ اگو سفید و آبی و اوهوها آبی یک دست هستند. برای استفاده از این اتوبوس ها باید از ایستگاه های اتوبوس کارت اِگو تهیه کنید و به صورت الکترونیکی پرداخت خود را انجام دهید. بنابر مسافتی که طی می کنید و تخفیف کارتی که در دست دارید، هزینه ی استفاده از اتوبوس ها بین ۱.۶۵ لیر تا ۳۳ لیر (حدود ۲ تا ۳۳ هزار تومان) متغیر است؛ البته می توانید از اتوبوس های غیر دولتی با استفاده از پول نقد یا بلیت یک طرفه بهرمند شوید. بلیت یک بار مصرف یا یک طرفه ی این اتوبوس ها ۲.۷۵ لیر (حدود ۳ هزار تومان) هزینه دارد. هیچ تابلوی راهنما و حتی اعلان صوتی در آن ها وجود ندارد و باید از پیش، مسیر اتوبوس ها و ایستگاه مورد نظرتان را بیابید که این کار هم تنها از طریق وبسایت اگو قابل انجام است.

مترو سریع ترین وسیله ی نقلیه ی موجود در آنکاراست. متروی این شهر در دو خط فعالیت می کند که هر دوی آن ها به دولت ترکیه تعلق دارند. یکی از این دو خط، در مسیر غرب به شرق شهر و دیگری در مسیر شمال به جنوب آن کشیده شده است. پرداخت هزینه ی مترو هم با کارت مغناطیسی انجام می پذیرد و می توانید از کارت اتوبوس برای مترو هم استفاده نمایید. میزان شارژِ کارت ها اختیاری است؛ اما حداقل کارت شما باید ۱.۶۵ لیر (حدود ۲ هزار تومان) اعتبار داشته باشد. با عبور از هر ایستگاه مقدار مشخصی هزینه برایتان در نظر گرفته می شود. به عبارت دیگر هزینه ی هر ایستگاه جدا جدا محاسبه می گردد و هر فرد حق دارد بین دو ایستگاه تنها ۴۵ دقیقه توقف داشته باشد؛ در غیر این صورت باید هزینه ی بیشتری بابت ورود به ایستگاه بعدی پرداخت نماید. این کار برای جلوگیری از ازدحام در ایستگاه ها انجام شده است. کارت مغناطیسی مترو و اتوبوس را می توانید از انواع کیوسک ها یا ایستگاه های مترو تهیه کنید. برای استفاده از مترو جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا همه ی ایستگاه ها تابلوی راهنما دارند و نام هر ایستگاه نیز با صدای بلند به اطلاع می رسد. 

برای رفتن به حومه ی آنکار می توانید از قطار نیز استفاده نمایید. این قطارها دولتی هستند و از مرکز شهر آنکارا به سوی استان سینجان می روند. این خط قطار ۳۷ کیلومتر را طی می کند و ۲۶ ایستگاه دارد. پرداخت هزینه ی این قطارها به صورت نقدی انجام می شود و بلیت یکطرفه ی آن  ۱.۷۰ لیر (حدود ۲ هزار تومان) و بلیت رفت و برگشت آن ۳ لیر (معادل حدودا ۳ هزار تومان) هزینه در بردارد.

خودروهای زرد رنگ تاکسی در همه جای آنکارا به راحتی پیدا می شوند و در دسترس هستند. کرایه ی تاکسی ها به وسیله ی تاکسی متر محاسبه می شود؛ اما هزینه ی ورود به آن ها ۲.۲۰ لیر (حدود ۲ هزار تومان) است.توجه داشته باشید که بهتر است مسیر مورد نظرتان را از قبل بدانید زیرا راننده های بسیاری در آنکارا از عدم آشنایی شما استفاده کرده و برای اضافه کردن مسیر و هزینه، آن ها را از راه های طولانی به مقصد می رسانند. راننده های تاکسی باید به ازای هر کیلومتر ۱.۹۰ لیر (حدود ۲ هزار تومان) دریافت نمایند و این هزینه در شب یا روز هم تغییر نمی کند؛ اما عموما کرایه ها رو به بالا رُند می شوند.

ویژگی های فرهنگی امپراطوری عثمانی تاثیر شگرفی در غذاهای ترکیه گذاشته است و این مسئله  باعث شده تا نام غذاهای ترکیه به عنوان یکی از برجسته ترین و اشتها آورترین غذاهای جهان مطرح شوند. میراث غذایی عثمانی در نتیجه ترکیب انواع شیوه های پخت و پز و مواد اولیه ی غذاها در آسیای مرکزی، قفقاز، خاورمیانه، مدیترانه و بالکان به وجود آمده و ساختاری چند فرهنگی دارد. به دلیل استفاده ی زیاد از سبزیجات و ماهی تازه و روغن زیتون، غذاهای این کشور از غذاهای غنی جهان نیز به حساب می آیند. مواد پر کاربرد در آشپزی ترکیه گوشت، سبزیجات و حبوبات هستند و به دلیل استفاده از غذاهای آبکی و خورش، مصرف نان نیز در این کشور بالا است. صبحانه، بخش مهمی از وعده های غذایی ترک هاست و موادی سالم، مغذی و خوشمزه را شامل می شود که در نقاط مختلف به شکل های متفاوتی سرو می گردند. سبزیجات، گوجه فرنگی، خیار و فلفل از جمله موادی هستند که در صبحانه به همراه پنیر، تخم مرغ، زیتون، عسل، خامه و شیر خورده می شوند. نان های محلی هر منطقه، نان ذرت و نان حلقه ای هم از اجزای اصلی این وعده ی غذایی به شمار می روند. در روز های یکشنبه صبحانه مفصل تر تهیه می گردد و بهانه ای برای دورهمی های اجتماعی ایجاد می کند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای مهاجرت به هر شهری از جمله زندگی در آنکارا باید به آن توجه کنید، سیستم آموزشی است. تحصیل در ترکیه برای مقطع ابتدایی برای مهاجران منعی ندارد و دو انتخاب پیش روی شما قرار دارد: مدارس دولتی و خصوصی. مدارس بین‌المللی هم برای مهاجرانی که ترکی بلد نیستند وجود دارد. علاوه بر اینها، در سطح دانشگاهی هم، دانشگاه‌های معتبر و بسیار خوبی مانند دانشگاه اوفوک یا TED در سطح بالایی مشغول به فعالیت هستند. 

برای گذراندن اوقات فراغت خود در آنکارا با انتخاب‌های به شدت متنوعی رو به رو خواهید بود. این شهر دارای مراکز تفریحی متعدد است. اگر اهل تئاتر و ارکستر و فرهنگ باشید، بی‌شک انتخاب‌های متنوعی دارید. از سوی دیگر برای ورزش‌ دوستان هم امکان تماشای بازی‌های لیگ فوتبال، والیبال و تشویق تیم مورد علاقه وجود دارد. این شهر دارای تعداد زیادی موزه و آثار تاریخی هم هست. امکانات سلامت و درمان هم با زندگی در آنکارا برای همه فراهم است. بسیاری از کارفرمایان، نیروهای کاری خود و حتی خانواده‌های آنها را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهند. امکانات درمانی و پزشکی در آنکارا بسیار عالی است. پزشکان ترک این شهر از بهترین‌های جهان به شمار می‌روند و بیمارستان‌های مشهور و معتبری نظیر بیمارستان بین‌المللی مدیکانای آنکارا و بیمارستان مموریال در این شهر فعال هستند.

 

دانشگاه بیلکنت در یک نگاه

شعار : Veritas

شعار به انگلیسی : Truth

نوع دانشگاه : خصوصی

سال تاسیس : 1984

موقعیت : آنکارا، ترکیه

تعداد کارکنان آموزشی : 1,000

تعداد دانشجویان : 13,000

کمپس : شهری

روزنامه : Bilkent News, GazeteBilkent

رنگ : Royal blue and crimson 

وبسایت : www.bilkent.edu

Bilkent University Crest.svg

 

 رتبه بندی

نظام رتبه بندی رتبه
Times 501-600
U.S.News 531

 

 دانشکده ها

 FACULTY OF ART, DESIGN, AND ARCHITECTURE
Catalog
 Department of Architecture
 Department of Communication and Design
 Department of Fine Arts
 Department of Graphic Design
 Department of Interior Architecture and Environmental Design
 Department of Urban Design and Landscape Architecture

 FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION
Catalog 
 Department of Management

 FACULTY OF ECONOMICS, ADMINISTRATIVE, AND SOCIAL SCIENCES
Catalog
 Department of Economics
 Department of History
 Department of International Relations
 Department of Political Science and Public Administration
 Department of Psychology

 FACULTY OF EDUCATION
Catalog
 Department of Computer and Instructional Technology Teacher Education
 Education Sciences and Teacher Education
 M.A. in Teaching English as a Foreign Language

 FACULTY OF ENGINEERING
Catalog
 Department of Computer Engineering
 Department of Electrical and Electronics Engineering
 Department of Industrial Engineering
 Department of Mechanical Engineering

 FACULTY OF HUMANITIES AND LETTERS
Catalog
 Department of American Culture and Literature
 Department of Archaeology
 Department of English Language and Literature
 Department of Philosophy
 Department of Translation and Interpretation
 Department of Turkish Literature

 FACULTY OF LAW
Catalog
 Faculty of Law

 FACULTY OF SCIENCE
Catalog
 Department of Chemistry
 Department of Mathematics
 Department of Molecular Biology and Genetics
 Department of Physics

 FACULTY OF MUSIC AND PERFORMING ARTS
Catalog
 Department of Music
 Department of Performing Arts

 SCHOOL OF APPLIED TECHNOLOGY AND MANAGEMENT
Catalog 
 Business Information Management
 Computer Technology and Information Systems
 Tourism and Hotel Management

 SCHOOL OF APPLIED LANGUAGES
Catalog
 Accounting Information Systems
 Banking and Finance

 SCHOOL OF ENGLISH LANGUAGE (BUSEL)
Catalog
 English Language Preparatory Program
 Faculty Academic English Program

 

تحصیلات تکمیلی

 Graduate School of Education
Director: Alipaşa Ayas

Tel: +90 312 290 2951
E-mail: apayas@bilkent.edu.tr

 Graduate School of Economics and Social Sciences
Director: Halime Demirkan

Tel: +90 312 290 2226
E-mail: esbe@bilkent.edu.tr

 Graduate School of Engineering and Science
Director: Ezhan Karaşan

Tel: +90 312 266 4133
E-mail: mfbe@bilkent.edu.tr

 

Graduate School of Economics and Social Sciences

§  Archaeology (MA)

§  Business Administration (MBA, Executive MBA, MS, Ph.D.)

§  Conference Interpreting (MA)

§  Economics (MA, Ph.D.)

§  Energy Economics, Policy and Security Program (EEPS) (MA)

§  History (MA, Ph.D.)

§  Interior Architecture and Environmental Design (MFA, PhD)

§  International Affairs and Public Policy (MIAPP)

§  International Relations (MA, Ph.D.)

§  Law
– LL.M. in Law and Economics (without thesis)

– LL.M. in Private Law and Public Law (with thesis)
– Ph.D. in Private Law and Public Law

§  Media and Design (MFA)

§  Media and Visual Studies (MA)

§  Music (MA, PhD)

§  Philosophy (MA)

§  Political Science (MA, Ph.D.)

§  Psychology (MA, Ph.D.)

§  Turkish Literature (MA, PhD)

Graduate School of Education

§  Curriculum and Instruction (MA, Ph.D.)

§  Curriculum and Instruction with Teaching Certificate (MA)

§  Teaching English as a Foreign Language (MA)

Graduate School of Engineering and Science

§  Architecture (MS)

§  Chemistry (MS, Ph.D.)

§  Computer Engineering (MS, Ph.D.)

§  Electrical and Electronic Engineering (MS, Ph.D.)

§  Industrial Engineering (MS, Ph.D.)

§  Materials Science and Nanotechnology (MS, Ph.D.)

§  Mathematics (MS, Ph.D.)

§  Mechanical Engineering (MS, Ph.D.)

§  Molecular Biology and Genetics (MS, Ph.D.)

§  Neuroscience (MS, Ph.D.)

§  Physics (MS, Ph.D.)

§  GE 590 / GE 690: Academic Practices

§  GE 500: Research Methods and Academic Publication Ethics

 

برخی از برنامه های مقطع کارشناسی

§  International Relations

§  Political Science

§  Psychology

§  History

§  American Culture and Literature

§  Archaeology

§  English Language and Literature

§  Philosophy

§  Physics

§  Chemistry

§  Mathematics

§  Molecular Biology and Genetics

§  Music Performance

§  Food and Beverage Management

§  Communication and Design

§  Graphic Design

§  Performing Arts

§  Turkish Literature

§  Software Development

§  Hotel Management

 

موسسات وابسته

National Research Center for Magnetic Resonance (UMRAM)

Bilkent University Center for European Union Affairs

Ahmed Adnan Saygun Center for Music Research and Education

Bilkent Center for Advanced Studies (BICAS)

Center for Mind, Language & Culture

Center for Brain Research

Center for Environmental Sciences

Center for International Economics

Center for Russian Studies

Center for Studies in Society and Politics

Center for Turkish Language and Speech Processing

Center for Turkish Politics and History

Center for Research in Transitional Societies (CRTS)

Center for Turkish Literature

Communications and Spectrum Management Research Center (ISYAM)

Genetics and Biotechnology Research and Development Center (BILGEN)

Halil Inalcik Center of Ottoman Studies

Nanotechnology Research Center (NANOTAM)

National Nanotechnology Research Center (UNAM

Bilkent University Computational Electromagnetics Research Center (BiLCEM)

Institute of Economic and Social Sciences

Institute of Engineering and Science

Institute of Fine Arts

Institute of Music and Performing Arts

Institute of World Systems, Economies and Strategic Research

Institute of Materials Science and Nanotechnology

 

تحصیل

سابمیت (ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı/Academic Personnel and Postgraduate Education Entrance Exam
ریزنمرات رسمی

مهارت های قابل قبول زبان انگلیسی :

آیلتس 6.5 و نمره هیچ بخشی کمتر از 5.5 نباشد

تافل اینترنتی 87

توصیه نامه
رزومه (CV)

 

SAT

Reasoning Test: A minimum score of 900 out of 1600 in “Math” and “Critical Reading” sections.

Subject Test: A minimum score of 500 out of 800 from mimimum two sections related to the applied program.

GCE Advanced Level

(General Certificate Education),
Cambridge International A Level

Minimum three A level subjects in particular area of the applied program with at least “C” grade.

For 5 (five) subjects:
a) 2 (two) A levels + 3 (three) O levels
b) 2 (two) A levels + 1 (one) AS level + 2 (two) O levels
For 4 (four) subjects:
a) 3 (three) A levels + 1 (one) O level

International Baccalaureate
(IB)

A minimum diploma score of 28 out of 45. Mimimum one HL subject related to the applied program.

International Science Olympiads

 

Gold, Silver or Bronze Medal holders in International Science Olympiads recognized by TÜBİTAK (The Scientific and  Technical Research Council of Turkey)

 

 تقویم آموزشی 

28 May 2018, Monday - 
1 June 2018, Friday
Pre-registration for FMPA aptitude exams
9 June 2018, Saturday - 
13 June 2018, Wednesday
FMPA aptitude exams
14 June 2018, Thursday (12:30) Half day holiday
15 June 2018, Friday - 
17 June 2018, Sunday
Feast of Ramadan holiday
19 June 2018, Tuesday - 
27 June 2018, Wednesday
Pre-registration for FADA aptitude exams
2 July 2018, Monday Internal transfer applications deadline
2 July 2018, Monday -
3 July 2018, Tuesday
FADA aptitude exams
15 July 2018, Sunday National holiday
23 July 2018, Monday
Offerings for Fall semester finalized
25 July 2018, Wednesday - 
13 August 2018, Monday
Course pre-registration
3 August 2018, Friday FADA aptitude exams results announced
3 August 2018, Friday FMPA aptitude exams results and scholarships announced
6 August 2018, Monday
Internal transfer application results sent to the Registrar
13 August 2018, Monday External transfer applications deadline
20 August 2018, Monday (12:30) Half day holiday
21 August 2018, Tuesday - 
24 August 2018, Friday
Feast of Sacrifice holiday
30 August 2018, Thursday Victory Day holiday
Fall Semester  
3 September 2018, Monday - 
8 September 2018, Saturday
Registration for new undergraduate students (admitted in 2018)
5 September 2018, Wednesday
Tuition installment plan application deadline for new students (admitted in 2018)
6 September 2018, Thursday
Classrooms available to all depts. for scheduling
7 September 2018, Friday New minor program and second major applications deadline
7 September 2018, Friday
New graduate student admissions finalized
7 September 2018, Friday
Newly created courses reported to departments
9 September 2018, Sunday - 
12 September 2018, Wednesday
Online GE100 Introduction to Academic Life program registration
10 September 2018, Monday
External transfer application results sent to the Registrar
10 September 2018, Monday - 
12 September 2018, Wednesday
Registration for new international undergraduate students (admitted in 2018)
11 September 2018, Tuesday
Departments finalize schedules, quotas, and elective pools
12 September 2018, Wednesday - 
19 September 2018, Wednesday
Courses pre-loaded
13 September 2018, Thursday - 
15 September 2018, Saturday
Registration for new graduate students (admitted in 2018)
13 September 2018, Thursday (15:00) Turkish Exam for International Students
13 September 2018, Thursday (10:00)
PAE Exam: 1st stage
13 September 2018, Thursday (15:00)
French aptitude test
13 September 2018, Thursday (18:00)
PAE Exam 1st stage results announced
14 September 2018, Friday (09:15)
PAE Exam: 2nd stage part-A
14 September 2018, Friday (19:00)
PAE Exam 2nd stage part-A results announced
14 September 2018, Friday Tuition due for all continuing students
14 September 2018, Friday Last day for leave-of-absence applications
15 September 2018, Saturday
Turkish course for new international students
15 September 2018, Saturday - 
16 September 2018, Sunday
Exchange students' arrival
15 September 2018, Saturday (09:15)
PAE Exam: 2nd stage part-B writing exam
15 September 2018, Saturday - 
18 September 2018, Tuesday
PAE Exam: 2nd stage part-B speaking exam
17 September 2018, Monday - 
19 September 2018, Wednesday
GE100 Introduction to Academic Life program for all new students
17 September 2018, Monday
New minor program and second major application results sent to the Registrar
17 September 2018, Monday
Transfer students' curricula finalized
18 September 2018, Tuesday Exchange students' course registration
18 September 2018, Tuesday
PAE Exam 2nd stage exam results announced
19 September 2018, Wednesday
Courses pre-loaded for new students
19 September 2018, Wednesday
Elective courses pre-loaded
19 September 2018, Wednesday (17:30)
Pre-loaded courses announced
20 September 2018, Thursday
English Preparatory Program Period 1 begins
20 September 2018, Thursday - 
21 September 2018, Friday
Course registration
24 September 2018, Monday Classes begin
24 September 2018, Monday (09:00)
Registration for courses additional to the curriculum begins
24 September 2018, Monday (09:00)
Elective and required quotas merged
26 September 2018, Wednesday (13:00)
Optional re-registration for successfully completed courses
28 September 2018, Friday (23:59) Course add/drop deadline
1 October 2018, Monday (14:30)
Exam reservations begin
29 October 2018, Monday Republic Day holiday
31 October 2018, Wednesday (17:30)
Final exams list finalized
10 November 2018, Saturday Commemoration of Atatürk
19 November 2018, Monday
English Preparatory Program Period 2 begins
23 November 2018, Friday (17:30) Withdraw deadline
5 December 2018, Wednesday
Offerings for Spring semester finalized
7 December 2018, Friday - 
4 January 2019, Friday
Course pre-registration
31 December 2018, Monday Last day of classes
31 December 2018, Monday (21:00) Deadline for submitting FZ grades for non-qualifying students
31 December 2018, Monday (21:00) Students who do not qualify to take final exams (FZ grades) announced
1 January 2019, Tuesday New Year’s Day holiday
2 January 2019, Wednesday - 
15 January 2019, Tuesday
Final exams
11 January 2019, Friday New minor program and second major applications deadline
14 January 2019, Monday Internal transfer applications deadline
15 January 2019, Tuesday
Last day of Fall semester classes for English Preparatory Program
15 January 2019, Tuesday (10:00)
PAE Exam: 1st stage
15 January 2019, Tuesday (18:00)
PAE Exam 1st stage results announced
16 January 2019, Wednesday (09:15)
PAE Exam: 2nd stage part-A
16 January 2019, Wednesday (19:00)
PAE Exam 2nd stage part-A results announced
17 January 2019, Thursday
Classrooms available to all depts. for scheduling
17 January 2019, Thursday (09:15)
PAE Exam: 2nd stage part-B writing exam
17 January 2019, Thursday - 
21 January 2019, Monday
PAE Exam: 2nd stage part-B speaking exam
18 January 2019, Friday
Newly created courses reported to departments
21 January 2019, Monday (17:30) Grade submission deadline for instructors
21 January 2019, Monday (17:30) Grades announced
21 January 2019, Monday
PAE Exam 2nd stage exam results announced


Spring Semester  
23 January 2019, Wednesday
Tuition due (English Preparatory Program)
23 January 2019, Wednesday
Departments finalize schedules, quotas, and elective pools
24 January 2019, Thursday
Transfer application results sent to the Registrar
24 January 2019, Thursday - 
30 January 2019, Wednesday
Courses pre-loaded
25 January 2019, Friday
New minor program and second major application results sent to the Registrar
28 January 2019, Monday
Courses pre-loaded for new students
28 January 2019, Monday Tuition due
28 January 2019, Monday Last day for leave-of-absence applications
28 January 2019, Monday - 
29 January 2019, Tuesday
Registration for new graduate students
28 January 2019, Monday
English Preparatory Program Period 3 begins
29 January 2019, Tuesday
Transfer students' curricula finalized
29 January 2019, Tuesday Exchange students' course registration
30 January 2019, Wednesday
Elective courses pre-loaded
30 January 2019, Wednesday (17:30)
Pre-loaded courses announced
31 January 2019, Thursday
Student evaluations posted on the web
31 January 2019, Thursday - 
1 February 2019, Friday
Course registration
4 February 2019, Monday Classes begin
4 February 2019, Monday (09:00)
Registration for courses additional to the curriculum begins
4 February 2019, Monday (09:00)
Elective and required quotas merged
6 February 2019, Wednesday (13:00)
Optional re-registration for successfully completed courses
8 February 2019, Friday (23:59) Course add/drop deadline
11 February 2019, Monday (14:30)
Exam reservations begin
13 March 2019, Wednesday (17:30)
Final exams list finalized
21 March 2019, Thursday - 
24 March 2019, Sunday
Spring Break
27 March 2019, Wednesday
English Preparatory Program Period 4 begins
3 April 2019, Wednesday Bilkent Day
8 April 2019, Monday (17:30) Withdraw deadline
22 April 2019, Monday No classes
23 April 2019, Tuesday National Sovereignty and Children's Day holiday
1 May 2019, Wednesday Labor and Solidarity Day holiday
3 May 2019, Friday - 
4 May 2019, Saturday
Spring Festival
6 May 2019, Monday - 
24 May 2019, Friday
Course requests for Summer School through SRS
17 May 2019, Friday Last day of classes
17 May 2019, Friday (21:00) Deadline for submitting FZ grades for non-qualifying students
17 May 2019, Friday (21:00) Students who do not qualify to take final exams (FZ grades) announced
19 May 2019, Sunday Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day holiday
20 May 2019, Monday - 
2 June 2019, Sunday
Final exams
24 May 2019, Friday
Last day of Spring semester classes for English Preparatory Program
24 May 2019, Friday (10:00)
PAE Exam: 1st stage
24 May 2019, Friday (18:00)
PAE Exam 1st stage results announced
25 May 2019, Saturday (09:15)
PAE Exam: 2nd stage part-A
25 May 2019, Saturday (19:00)
PAE Exam 2nd stage part-A results announced
27 May 2019, Monday (09:15)
PAE Exam: 2nd stage part-B writing exam
27 May 2019, Monday - 
30 May 2019, Thursday
PAE Exam: 2nd stage part-B speaking exam
30 May 2019, Thursday
PAE Exam 2nd stage exam results announced
3 June 2019, Monday (12:30) Half day holiday
4 June 2019, Tuesday - 
6 June 2019, Thursday
Feast of Ramadan holiday
10 June 2019, Monday
Tuition due (English Preparatory Program)
12 June 2019, Wednesday (17:30) Grade submission deadline for instructors
12 June 2019, Wednesday (17:30) Grades announced

Summer School 2019  
11 June 2019, Tuesday
English Preparatory Program Period 5 begins
13 June 2019, Thursday (17:30) Summer School individual study course application deadline
13 June 2019, Thursday - 
14 June 2019, Friday
Course registration for Summer School
14 June 2019, Friday (23:59) Course drop deadline
14 June 2019, Friday
Offerings for Summer School finalized
14 June 2019, Friday
Student evaluations posted on the web
17 June 2019, Monday Classes begin
18 June 2019, Tuesday (17:30) Course add deadline
26 June 2019, Wednesday
Graduation Ceremony
28 June 2019, Friday Internal transfer applications deadline
15 July 2019, Monday National holiday
16 July 2019, Tuesday (17:30) Withdraw deadline
5 August 2019, Monday Last day of classes
5 August 2019, Monday (21:00) Deadline for submitting FZ grades for non-qualifying students
5 August 2019, Monday (21:00) Students who do not qualify to take final exams (FZ grades) announced
6 August 2019, Tuesday - 
9 August 2019, Friday
Summer School final exams
7 August 2019, Wednesday
Last day of Summer School classes for English Preparatory Program
10 August 2019, Saturday (12:30) Half day holiday
11 August 2019, Sunday - 
14 August 2019, Wednesday
Feast of Sacrifice holiday
16 August 2019, Friday (17:30) Grade submission deadline for instructors
16 August 2019, Friday (17:30) Grades announced
23 August 2019, Friday
Student evaluations posted on the web
30 August 2019, Friday Victory Day holiday


هزینه های زندگی

رستوران در ترکیه قیمت (TL) گستره (TL)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت ۲۰٫۰۰ TL ۱۵٫۰۰-۲۵٫۰۰
وعده غذایی برای ۲ نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر) ۷۰٫۰۰ TL ۵۰٫۰۰-۱۰۰٫۰۰
McMeal در McDonalds ۱۷٫۰۰ TL ۱۵٫۰۰-۲۰٫۰۰
آبجو تولید ترکیه (۰٫۵ لیتری) ۱۳٫۰۰ TL ۸٫۰۰-۱۶٫۰۰
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۱۵٫۰۰ TL ۱۰٫۰۰-۲۰٫۰۰
کاپوچینو ۸٫۸۳ TL ۷٫۰۰-۱۰٫۰۰
کوکاکولا / پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۳٫۲۱ TL ۲٫۰۰-۵٫۰۰
سوپر مارکت در ترکیه    
شیر (۱ لیتر) ۱۲٫۵۱ TL ۹٫۴۶-۱۵٫۱۴
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم) ۱٫۸۴ TL ۰٫۹۱-۲٫۷۲
برنج سفید (۱ کیلوگرم) ۳٫۰۳ TL ۲٫۰۴-۴٫۵۴
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۷٫۶۰ TL ۵٫۰۰-۱۲٫۰۰
پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۱۰٫۹۴ TL ۶٫۸۰-۱۵٫۸۸
سینه مرغ (۱ کیلوگرم) ۶٫۸۲ TL ۴٫۵۴-۹٫۰۷
گوشت گاو (۱ کیلوگرم) ۲۴٫۱۲ TL ۱۸٫۱۴-۳۱٫۷۵
سیب (۱ کیلوگرم) ۱٫۸۰ TL ۱٫۳۶-۲٫۷۲
موز (۱ کیلوگرم)  TL 3.53 ۲٫۲۷-۴٫۵۱
پرتقال (۱ کیلوگرم) ۱٫۵۵ TL ۰٫۹۱-۲٫۲۷
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) ۱٫۸۲ TL ۱٫۳۶-۲٫۷۲
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۱٫۲۶ TL ۰٫۶۸-۲٫۲۷
پیاز (۱ کیلوگرم) ۱٫۰۸ TL ۰٫۵۷-۲٫۲۷
کاهو (۱ سر) ۲٫۵۸ TL ۱٫۵۰-۴٫۰۰
آب (بطری ۱٫۵ لیتر) ۱٫۶۵ TL ۱٫۰۰-۲٫۰۰
بطری شراب (متوسط) ۳۵٫۰۰ TL ۲۵٫۰۰-۴۵٫۰۰
آبجو تولید ترکیه (۰٫۵ لیتری) ۸٫۰۷ TL ۷٫۰۰-۱۰٫۰۰
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۱۰٫۵۸ TL ۸٫۰۰-۱۵٫۰۰
بسته سیگار (مارلبورو) ۱۳٫۰۰ TL ۱۲٫۰۰-۱۴٫۰۰
حمل و نقل در ترکیه    
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو) ۲٫۶۰ TL ۲٫۵۰-۳٫۰۰
بلیط ماهانه (استفاده معمول) ۲۰۰٫۰۰ TL ۱۳۰٫۰۰-۲۰۵٫۰۰
شروع تاکسی ۴٫۰۰ TL ۳٫۶۵-۵٫۰۰
تاکسی هر ۱ کیلومتر ۴٫۱۸ TL ۳٫۶۵-۵٫۰۰
تاکسی هر ۱ ساعت ۲۳٫۱۰ TL ۴٫۰۲-۴٫۹۹
بنزین (۱ لیتر) ۲۲٫۱۹ TL ۲۰٫۶۳-۲۳٫۷۰
فولکس واگن گلف ۱،۴ KW Trendline ۱۱۰,۰۰۰٫۰۰ TL ۹۵,۰۰۰٫۰۰-۱۲۰,۰۹۹٫۷۲
تویوتا کرولا ۱٫۶ لیتر ۹۷ کیلو وات کمپرسور ۹۶,۲۱۹٫۹۰ TL ۸۰,۰۰۰٫۰۰-۱۲۰,۰۰۰٫۰۰
موارد کاربردی – قبوض    
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان ۸۵m2 ۳۰۸٫۵۹ TL ۱۹۶٫۱۵-۴۶۷٫۵۰
۱ دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف) ۰٫۶۵ TL ۰٫۴۰-۱٫۰۰
اینترنت (۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL) ۷۷٫۷۵ TL ۶۰٫۰۰-۱۲۰٫۰۰
ورزش و اوقات فراغت در ترکیه    
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای ۱ بزرگسال ۱۲۸٫۲۲ TL ۹۰٫۰۰-۲۰۰٫۰۰
اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته) ۶۱٫۴۹ TL ۲۵٫۰۰-۱۰۰٫۰۰
سینما ۱۸٫۰۰ TL ۱۵٫۰۰-۲۴٫۰۰
مراقبت از کودک در ترکیه    
 مهد کودک ماهانه برای ۱ کودک ۱,۳۵۹٫۰۸ TL ۸۰۰٫۰۰-۲,۲۰۰٫۰۰
پوشاک و کفش در ترکیه    
 ۱ جفت جین (Levis 501 یا مشابه) ۱۷۱٫۳۳ TL ۱۰۰٫۰۰-۲۵۰٫۰۰
 ۱ لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (Zara، H & M، …) ۱۱۲٫۶۸ TL ۷۰٫۰۰-۱۸۰٫۰۰
 ۱ جفت کفش نایک ۲۷۲٫۱۶ TL ۲۰۰٫۰۰-۳۵۰٫۰۰
 ۱ جفت کفش مردانه چرم ۲۳۳٫۴۸ TL ۱۵۰٫۰۰-۳۵۰٫۰۰
اجاره ماهانه منزل در ترکیه    
 آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۱,۳۴۶٫۰۵ TL ۷۵۰٫۰۰-۲,۰۰۰٫۰۰
 آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۸۰۷٫۵۹ TL ۵۰۰٫۰۰-۱,۲۰۰٫۰۰
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) در مرکز شهر ۲,۳۵۳٫۵۲ TL ۱,۳۰۰٫۰۰-۴,۰۰۰٫۰۰
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز ۱,۴۲۹٫۷۰ TL ۸۰۰٫۰۰-۲,۰۰۰٫۰۰
قیمت خرید آپارتمان در ترکیه    
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر ۵,۹۳۶٫۱۲ TL ۳,۰۰۰٫۰۰-۱۰,۰۰۰٫۰۰
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز ۳,۰۷۱٫۲۳ TL ۱,۶۱۵٫۳۷-۵,۰۰۰٫۰۰
حقوق و دستمزد در ترکیه    
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات) ۲,۳۶۶٫۸۶ TL  
نرخ بهره وام به درصد (٪)، ۲۰ ساله ۱۳٫۶۵ ۱۰٫۰۰-۱۸٫۰۰

 

بورسیه های تحصیلی

درخواست بورسیه‌ تحصیلی دانشگاه Bilkent در دو مرحله قابل‌اجرا می‌باشد که اولین مرحله مرتبط با بررسی شرایط دانشجو و دومین مرحله مرتبط با ملاقات با دانشجو می‌باشد. در اولین مرحله، دانشگاه بیلکنت شرایط درخواست بورسیه‌ تحصیلی از سمت دانشجو را با دقت موردبررسی قرار می‌دهد که این شرایط شامل بررسی معدل دیپلم تقاضاکننده، معدل آزمون ورودی دانشگاه و معدل امتحان بین‌المللی می‌باشد. علاوه بر این موفقیت آکادمیک دانشجوی مراجعه‌کننده را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 ارزیابی تمامی این موارد برای دوره‌ کارشناسی به میزان ۷۰ درصد، برای دوره‌ی کارشناسی ارشد و همچنین دکترا به میزان ۷۵ درصد و برای ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی به میزان ۹۰ درصد می‌باشد.پس از پشت سر گذاشتن مرحله‌ اول، در مرحله‌ دوم دانشگاه بیلکنت یک ملاقات حضوری با دانشجوی مراجعه‌کننده ترتیب می‌دهد. البته توجه داشته باشید که ملاقات با دانشجویان تقاضاکننده که در کشور آن‌ها نمایندگی‌های جمهوری ترکیه وجود دارد به‌صورت حضوری می‌باشد و در کشورهایی که فاقد این نمایندگی‌ها هستند ملاقات با دانشجو از طریق وسایل ارتباطی می‌باشد

 دانشجویان متقاضی بورسیه‌ تحصیلی در دانشگاه بیلکنت در شرایطی از بورسیه‌ کامل و در برخی از شرایط تنها از بخشی از بورسیه‌ تحصیلی بهره‌مند می‌شوند که میزان این کمک‌هزینه‌ تحصیلی متناسب با نمرات دوره‌ دبیرستان دانشجو، نمرات امتحانی ملی یا بین‌المللی دانشجو و معیارهای آکادمیکی دانشگاه می‌باشد. کمک‌هزینه‌های تحصیلی دانشگاه بیلکنت در ۵ سطح متفاوت : ۱۰۰ درصد، ۸۰ درصد، ۶۰ درصد، ۴۰ درصد و ۲۰ درصد به دانشجویان ارائه می‌گردد.

در رابطه با کمک‌ هزینه‌ خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه بیلکنت باید بگوییم با توجه به اینکه این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی می‌باشد تنها به شاگردین ممتاز در این دانشگاه کمک‌هزینه‌ خوابگاه داده می‌شود و این طرح شامل تمامی دانشجویان نمی‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های بورسیه‌ تحصیلی دانشگاه بیلکنت این است که دانشجویان می‌توانند به مدت‌زمان ۲ سال از بورس تحصیلی خود در این دانشگاه برای گذراندن دوره‌ مقدماتی زبان انگلیسی و به مدت‌زمان ۵ سال برای مقطع کارشناسی استفاده کنند.

 

مشاهیردانشگاه بیلکنت

 Mevlüt Çavuşoğlu  is a Turkish politician who has been Minister of Foreign Affairs of Turkey since 24 November 2015;previously he was Minister of Foreign Affairs from August 2014 to August 2015. He is also a member of the Grand National Assembly of Turkey, where he represents Antalya Province. First elected to Parliament in the 2002 general election, he is a founding member of the Justice and Development Party (AKP).  Ã‡avuşoğlu.jpg
 Hakan Fidan  is a retired Turkish army sergeant, teacher, diplomat and the Head of Turkey's National Intelligence Organization.After a first degree in management and political sciences at University of Maryland University College he got master's thesis and PhD thesis, both from Bilkent University. He was a non-commissioned officer in the Turkish Army from 1986 to 2001. He was the head of the Turkish Development and Cooperation Agencyfrom 2003 to 2007. From May 2010 to February 2015, he was the undersecretary (i.e. chief) of the National Intelligence Organization (Turkish: Milli İstihbarat Teşkilatı, MİT). On 7 February 2015, he resigned from his position to run for the Turkish Grand National Assembly from the AK Parti.  Hakan Fidan, 2013 (cropped).jpg
 Yasemin Aygün Savgı is a Turkish alternative rock singer.She composed her first song when she was a teenager with contributions of her elder sister's music record share. At a Kings of Convenience concert on Istanbul in July 6, 2005, she invaded the stage by dancing on her own. Her first album Hayvanlar was released on 10 July 2008 by Irmak Plak. Mori released her second studio album Deli Bando in October 2012 after three years of development, working with members of Korhan Futacı ve Kara Orkestra and Boğaziçi Jazz Choir.  Yasemin Mori - Nefes - 30.10.16.jpg
 Kaan Tangöze is a Turkish musician. He is lead vocalist and guitarist of the Turkish rock band Duman. He graduated from Bilkent University, Department of Tourism and Hotel Management. He has a master's degree in economics from Seattle University in the United StatesDuring his education in United States, he made music with Yakup Trana.  Duman has released 6 studio albums since 1999 and Kaan Tangöze started his solo career with his album Gölge Etme in 2015.  Kaan Tangöze (3).jpg