دریافت مشاوره
یونان
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow

کشور یونان

تحصیل در یونان

کشور یونان در جنوب شرقی اروپا واقع شده و مهد تمدن مغرب زمین است. پایتخت یونان شهر آتن است. دانشگاه های یونان با بیشتر دانشگاه های مطرح اروپا ارتباط مستقیمی دارند. یونان پایتخت فرهنگی اروپا با تمدنی چند هزار ساله است و جاذبه های منحصر به فردی دارد. سالانه متقاضیان زیادی خواهان تحصیل در یونان هستند. تحصیل رایگان در یونان یکی از مزایای این کشور محسوب می شود. تحصیل در یونان به دو زبان یونانی و انگلیسی امکان پذیر است.

موقعیت ژئوپلتیکی یونان در جنوب شرق اروپا بسیار حائز اهمیت است و به عنوان دروازه ورود به اروپا بسیار مورد توجه است. شرکت های چند ملیتی فراوانی در بخش تحصیلات دانشگاهی و گردشگری در یونان سرمایه گذاری نموده اند. این شرکت ها به طور معمول درصد زیادی از فارغ التحصبلانی که شرایط درسی مطلوبی را داشته اند به خدمت می گیرند.

دانشگاهها براساس رنکینگ

Ranking

World Rank

University

1

237

Aristotle University of Thessaloniki

2

247

National and Kapodistrian University of Athens

3

372

National Technical University of Athens

4

545

University of Crete

5

570

University of Patras (incl University of Western Greece)

6

650

University of Ioannina

7

858

University of Thessaly

8

860

University of the Aegean

9

956

Democritus University of Thrace

10

1124

Technical University of Crete

11

1135

Athens University of Economics and Business

12

1152

University of Macedonia

13

1209

University of Piraeus

14

1460

Agricultural University of Athens

15

1627

University of Peloponnese

16

1655

Technological Education Institute of Crete

17

1720

Harokopio University of Athens

18

1730

Technological Education Institute of Athens

19

1919

Hellenic Open University

20

2074

University of Western Macedonia

 دوره های کارشناسی در یونان

مقطع کارشناسی در یونان به طور معمول 3 تا 4 سال به طول می انجامد. تحصیل در یونان و در مقطع کارشناسی به صورت رایگان است، همچنین دانشجویان از خدمات درمانی رایگان نیز بهره مند می شوند. متقاضیان برای اخذ پذیرش مقطع لیسانس در یونان باید حداکثر 19 سال داشته باشد.

دوره های کارشناسی ارشد در یونان

مقطع کارشناسی ارشد در یونان به طور معمول 2 سال به طول می انجامد. در این دوره دانشگاههای یونان سعی بر این دارند که اطلاعات تخصصی دانشجو را بالا ببرند. زبان تحصیل در مقطع فوق لیسانس در یونان، اغلب یونانی است ولی برخی رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند. یکی از شروط اصلی اخذ پذیرش کارشناسی ارشد در یونان داشتن یک مدرک زبان انگلیسی یا یونانی می باشد.

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در یونان بر مبنای اصل گزینش بوده و مراحل پذیرش توسط قوانین داخلی موسسات آموزشی مشخص می شود. به طور معمول شرط انتخاب دانشجویان بر پایه امتحانات شفاهی و کتبی می باشد.

دکترا در یونان

تحصیل در مقطع دکترا در یونان نیازمند یک مدرک مرتبط با رشته مورد نظر در مقاطع پیشین است. برای اخذ پذیرش دکترا سن خاصی ذکر نشده است اما باید به این نکته توجه داشت که فاصله بین دوره های تحصیلی به هیچ عنوان مورد پسند دانشگاه های یونان نمی باشد. حداقل معدل برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در یونان حدود 5/7 از 10 نمره می باشد.

هزینه زندگی در یونان

تحصیل در یونان به طور متوسط سالیانه هزینه ای به میزان 6500 یورو را دربردارد. البته این مبلغ با توجه به رشته و شهر محل تحصیل دانشجو متفاوت است. هزینه زندگی در مناطق و شهرهای مختلف یونان نیز متغیر است. هزینه زندگی در یونان به طور کلی در حدود 50 درصد بالاتر از هزینه های زندگی در ایران است.

دانشجویان در هنگام تحصیل در یونان کارت های تخفیف دانشجویی دارند که با استفاده از این کارت ها می توانند از تخفیف های ویژه در حمل و نقل عمومی، تئاتر، سینما و... بهره مند شوند. هم چنین امکان استفاده از تسهیلات مالی هم برای دانشجویان هر سه مقطع در یونان وجود دارد.

شرایط اخذ پذیرش در یونان

آموزش عالی در یونان شامل تحصیلات دانشگاهی و تحصیلات فنی می شود. مدیریت تحصیلات دانشگاهی را دانشگاه ها، مدارس پلی تکنیک و مراکز عالی هنرهای زیبا در اختیار دارند. تحصیلات فنی نیز توسط مراکز آموزش عالی فنی ارائه می شوند. در یونان برخی از رشته ها در آموزشگاه ها ارائه می شوند و نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارند، رشته هایی همچون گردشگری، مذهب، هنر، ارتش، و نظم عمومی.

در یونان 22 دانشگاه وجود دارد که اغلب رشته ها به هر دو زبان یونانی و انگلیسی تدریس می شود.

مدارک و شرایط لازم جهت اخذ پذیرش در یونان:

 1. مدارک شناسایی معتبر از قبیل گذرنامه و عکس
 2. گواهی نامه تمکن مالی (اثبات منابع مالی)
 3. گواهی عدم سو پیشینه
 4. گواهی سلامت پزشکی
 5. مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات
 6. مدرک زبان

ویزای دانشجویی یونان

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی یونان:

 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گذرنامه دارای حداقل 3 ماه اعتبار و حداقل 3 صفحه خالی
 • 2 قطعه عکس گذرنامه ای

تحصیل در رشته های پزشکی

همانطور که گفته شد هزینه تحصیل در یونان تقریباً رایگان می باشد و با توجه به رشته مورد نظر دروس به زبان یونانی یا انگلیسی تدریس می شوند. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در یونان از معتبرترین و پرطرفدارترین رشته ها در سطح جهان است و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند در تمامی کشورهای جهان مشغول به کار شوند و یا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در یونان را به صورت تخصصی تکمیل نمایند.

طول دوره تحصیل پزشکی در یونان حدود 5 تا 6 سال است. سال تحصیلی در یونان از اوایل سپتامبر تا اواخر آگوست می باشد. هر سال تحصیلی از 2 ترم تحصیلی تشکیل شده و هر ترم شامل 13 هفته شرکت در کلاس می شود و 3 هفته جهت برگزاری امتحانات تخصیص داده شده است.

پزشکی در یونان باستان تحت تاثیر اصول پزشکی بابلی‌ها و مصری‌ها ایجاد شده‌است. چهره بزرگ در طب یونان باستان بقراط بود، که او را پدر طب مدرن می‌دانند.

دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا از پرداخت شهریه به دانشگاه های دولتی و کالج های یونان معاف هستند و حتی کتاب های درسی آنها نیز رایگان می باشد.