دریافت مشاوره
ژاپن
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow

کشور ژاپن

تحصیل در ژاپن

کشور ژاپن سرزمين خورشيد تابان با پهنه ارضي به مساحت حدود 378 هزار كيلومترمربع مي باشد كه در گستره اي به طول 3500 كيلومتر قرار گرفته است. ژاپن از نظر وسعت در بين كشورهاي جهان مقام پنجاه و پنجم و در بين كشورهاي آسيايي مقام سيزدهم را دارد.

براي ورود به دانشگاه هاي کشور، ژاپن ديپلم دبيرستان و گذراندن موفقيت آميز امتحانات سراسري ورود به دانشگاه ها الزامي است. مراكز آموزش عالي در این کشور به سه دسته دولتي، محلي و خصوصي تقسيم مي شوند. دانشگاه هاي دولتي و محلي زیر پوشش وزارت آموزش، علوم و فرهنگ ژاپن هستند. دانشگاه هاي خصوصي هم با مجوز اين وزارتخانه فعاليت مي كنند و با در نظر گرفتن مسائل علمی و آموزشي، درصدي از هزينه هاي خود را از دولت ژاپن دريافت مي كنند.

تعداد دانشگاههاي خصوصي ژاپن به مراتب از دانشگاه هاي دولتي بيشتر است. از نظر آماري دانشگاه هاي خصوصي 73 درصد، دانشگاه هاي دولتي 18درصد و دانشگاه هاي محلي 9 درصد از مراكز آموزش عالي را به خود اختصاص داده اند.

مزایای تحصیل در ژاپن

مزیت تحصیل در ژاپن بیش از آنکه علمی باشد فرهنگی است. مردم این کشور فرهنگ بسیار متفاوتی از سایر ملل دارند که این امر باعث می شود زندگی در این کشور تجربه کاملا متفاوتی باشد. زندگی در میان ملتی که در عین فقر کشورشان دومین اقتصاد قدرتمند دنیا را دارد درس های زیادی می توان آموخت. فرهنگ سنتی ژاپنی ها، ادب و نظم اجتماعی تحسین برانگیز، امنیت کامل، رفاه و آرامش فکری و احترام به افراد ملیت های دیگر، این کشور را محل مناسبی برای کسب یک تجربه جدید می کند.

معایب تحصیل در ژاپن

سیستم دانشگاهی ژاپن طوری طراحی شده که پاسخگوی نیازهای داخلی این کشور باشد و این امکان وجود دارد که تجربه علمی کسب شده در طول دوره تحصیل در ژاپن به راحتی قابل استفاده در سایر نقاط دنیا نباشد. معضل بعدی زبان تحصیل است که در این کشور ژاپنی است. متعاقب این مورد دانشجویان شانس تسلط به زبان انگلیسی را از دست می دهند که فاکتور مهمی در فعالیت های علمی است. خصوصا کسانی که قصد دارند به کشورشان برگردند و در دانشگاه ها تدریس کنند باید به این نکته دقت کنند که کتب مرجع ژاپنی به هیچ وجه قابل استفاده نخواهند بود.

البته میزان تسلط به زبان ژاپنی به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. برای مثال در رشته های فنی مهندسی تسلط به زبان ژاپنی چندان مهم نیست ولی در رشته های علوم انسانی دانشجو حتما باید بتواند از منابع ژاپنی استفاده کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد درگیری بیشتری با زبان ژاپنی دارند ولی دانشجویان مقطع دکترا اغلب می توانند با استفاده از منابع انگلیسی مشکل خود را برطرف کنند.

دانشگاهها براساس رنکینگ

Ranking

World Rank

University

1

56

University of Tokyo / 東京大学

2

105

Kyoto University / 京都大学

3

212

Osaka University / 大阪大学

4

257

Tohoku University / 東北大学

5

266

Nagoya University / 名古屋大学

6

294

Keio University / 慶応義塾大学

7

308

Kyushu University / 九州大学

8

316

Hokkaido University / 北海道大学

9

342

Tokyo Institute of Technology / 東京工業大学

10

359

University of Tsukuba / 筑波大学

11

463

Hiroshima University / 広島大学

12

502

Kobe University / 神戸大学

13

531

Waseda University / 早稲田大学

14

672

Okayama University / 岡山大学

15

688

Ritsumeikan University / 立命館大学

16

755

Chiba University / 千葉大学

17

755

Kanazawa University / 金沢大学

18

786

Nihon University / 日本大学

19

810

Kumamoto University / 熊本大学

20

826

Niigata University / 新潟大学

21

874

(1) Tokyo University of Science / 東京理科大学

22

879

Shinshu University / 信州大学

23

903

Nagasaki University / 長崎大学

24

905

Tokyo Metropolitan University / 首都大学東京

25

908

Japan Advanced Institute of Science & Technology / 北陸先端科学技術大学院大学

26

925

Gunma University / 群馬大学

27

934

Yamagata University / 山形大学

28

979

Gifu University / 岐阜大学

29

982

Kagoshima University / 鹿児島大学

30

999

Kindai University (Kinki University) / 近畿大学

31

1001

Tokyo Medical and Dental University / 東京医科歯科大学

32

1008

University of Toyama / 富山大学

33

1010

Osaka City University / 大阪市立大学

34

1014

Nara Institute of Science & Technology / 奈良先端科学技術大学院大学

35

1021

Osaka Prefecture University / 大阪府立大学

دوره های کارشناسی در ژاپن

مقطع کارشناسی در ژاپن 4 سال زمان می برد و دانشجویان در این مقطع تحصیلی باید 124 واحد درسی را بگذرانند. تحصیل در مقطع کارشناسی ژاپن در تمامی رشته ها امکانپذیر است. زبان تحصیل در این مقطع ژاپنی است به همین دلیل دانشجویان باید با  زبان ژاپنی آشنایی کامل داشته باشند. البته متقاضیان ادامه تحصیل در ژاپن می توانند یک سال قبل از ورود به تحصیلات دانشگاهی در کالج های یادگیری زبان ژاپنی شرکت کنند و نسبت به تقویت زبان خود اقدام نمایند زیرا تمامی دروس و امتحانات در کارشناسی به زبان ژاپنی است. بنابراین تحصیل کارشناسی در ژاپن به زبان انگلیسی مقدور نمی باشد.

دوره های کارشناسی ارشد در ژاپن

تحصیل در ژاپن برای مقطع کارشناسی ارشد 2 سال زمان می برد و دانشجویان در این مقطع باید 30 واحد درسی را بگذرانند. البته جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ژاپن دانشجویان میبایستی مدرک کارشناسی داشته باشند و در امتحانات ورودی نیز حدنصاب قبولی را کسب نمایند. دانشجویان در این مقطع باید مشغول به کار پژوهشی روی پایان نامه خود شوند و توانایی دفاع از آن را داشته باشند. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می توانند با تسلط به زبان انگلیسی و آشنایی نسبی با مکالمات روزمره ژاپنی به راحتی مشغول به تحصیل شوند.

دکترا در ژاپن

تحصیل در ژاپن جهت مقطع دکترا 3 سال زمان می برد و دانشجویان در این مقطع باید 30 واحد درسی را بگذرانند. البته جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه های ژاپن دانشجویان میبایستی مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند و در امتحانات ورودی نیز حدنصاب قبولی را کسب نمایند. دانشجویان در این مقطع باید مشغول به کار پژوهشی روی پایان نامه خود شوند و توانایی دفاع از آن را داشته باشند.

هزینه زندگی در ژاپن

هزینه تحصیل در ژاپن به تحصیل در دانشگاه دولتی یا خصوصی وابسته است. به طور معمول هزینه دانشگاه های خصوصی دو برابر دانشگاه های دولتی بوده و کیفیت آن ها هم پائین تر است. شهریه دانشگاه های دولتی ژاپن در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا سالانه حدود 500 هزار ین است. البته حدود 300 هزار ین هم برای هزینه ثبت نام در ابتدا دریافت خواهند کرد.

مقطع کارشناسی 550.000 ین - 4.380.550 ین در سال

مقطع کارشناسی ارشد 665.676 ین - 1.229.631 ین در سال

مقطع دکترا 554.991 ین - 1.213.102 ین در سال

دانشجویان بین المللی در کشور ژاپن از بیمه درمانی دولتی با پوشش بسیار مطلوب برخوردار هستند و هزینه بیمه ماهیانه حدود 3000 ین است.

یک دانشجوی مجرد حدود 80 هزار ین در ماه هزینه زندگی دارد. این مبلغ برای مخارجی شامل کرایه منزل، آب، برق، تلفن، خوراک، پوشاک و رفت و آمد مصرف می شود.

کار دانشجویی در ژاپن

دانشجویان محصل در ژاپن می توانند روزانه 4 ساعت کار کنند و به ازای هر ساعت کار مبلغی حدود 600 تا 800 ین دریافت نمایند. البته در روزهای تعطیل می توانند تا 8 ساعت نیز کار کنند.

شرایط اخذ پذیرش در ژاپن

یکی از نکات بسیار مهم برای ادامه تحصیل در ژاپن انتخاب استاد مجرب توسط دانشجو است. پس از آن مهارت نوشتن یک پروپوزال مناسب براساس نیاز کشور، علاقه دانشجو و زمینه های تحقیقاتی استاد، از نکاتی است که اخذ پذیرش را آسان می کند. اما از آن جایی که پروسه انتخاب دانشجو توسط استاد از راه های مختلفی محک زده می شود، پاسخ به درخواست دانشجو زمانبر است. لازم به توضیح است که براساس قوانین آموزشی بسیاری از دانشگاه های ژاپن استاد قدرت زیادی داشته و در واقع نظر استاد تعیین کننده است.

شایان توجه است که کلیه این مراحل منجر به ورود دانشجو تحت عنوان دانشجوی تحقیقاتی (Research Student) است. براساس سیستم آموزشی کشور ژاپن، کلیه دانشجویان بین المللی همانند دانشجویان ژاپنی می بایست برای ورود به هر مقطع از پس آزمون ورودی برآیند که به طور معمول 2 بار در سال (آگوست و فوریه) برگزار می شود.

لازم به ذکر است پس از آن که دانشجو موفق به اخذ پذیرش و ورود به ژاپن شد، بنا به قوانین آموزشی این کشور یک دوره فشرده شش ماهه آموزش زبان ژاپنی را می تواند پشت سر بگذارد و به کار تحقیقاتی نیز باید بپردازد، همچنین خود را برای امتحان ورودی دانشگاه آماده کند.

بورسهای تحصیلی در ژاپن

بیشتر دانشجویان ایرانی که در ژاپن مشغول به تحصیل هستند به دلیل هزینه های بالای زندگی در این کشور بورسیه اند و این بورسیه می تواند به طرق مختلف اخذ شود، از جمله وزارت فرهنگ و آموزش عالی در ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ایران، وزارت فرهنگ و علوم در ژاپن، سازمان های غیردولتی در ژاپن مانند شهرداری های شهرهای بزرگ، کارخانجات صنعتی، شرکت های خصوصی و سازمان های خیریه مختلف که شامل کلیه رشته ها می شود.

مدارک لازم جهت دریافت  بورسیه

 • اصل و ترجمه اخرین مدرک تحصیل به همراه ریزنمرات
 • پروپزال علمی و تحقیقاتی
 • تکمیل فرم های مربوط به سفارت
 • گواهی پزشکی که نشان دهنده سلامت کامل جسمی باشد
 • رزومه
 • مدرک زبانانگلیسی
 • مصاحبه در سفارت
 • حداقل معدل ۱۶
 • امتحان کتبی در سفارت
 • پذیرش از ۳ استاد دانشگاهای ژاپن

ویزای دانشجویی ژاپن

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در ژاپن را دارند باید جهت اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند. برای این امر، متقاضی ابتدا باید گواهی پذیرش از موسسه آموزشی در کشور ژاپن را کسب کند. پس از صدور این گواهی، می توان جهت اخذ ویزا از طریق سفارت یا کنسولگری ژاپن اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی

 • 2 قطعه عکس mm 45x 45 با زمینه سفید
 • اصل و رونوشت ريز نمرات آخرين دوره تحصيلی که نمره تمام واحدها (سه سری)
 • اصل و رونوشت گواهی فارغ التحصيلی (دانشنامه) (سه سری)
 • خلاصه پايان‌نامه آخرين دوره تحصيلی، مقالات چاپ شده (پروپزال)
 • گواهی اتمام خدمت سربازی يا معافی آن (مخصوص اقایان)
 • گواهی پزشک
 • معرفی‌نامه از کارفرما يا مقام بالاتر در محل کار (در صورت وجود)
 • رزومه تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • مصاحبه در محل سفارت
 • شرط سنی: بايد سن داوطلب زير 35 سال باشد. (مقطع کارشناسی بين 17-21 سال)
 • هزینه درخواست ویزا حدود 150 هزار تومان می باشد.

تحصیل در رشته های پزشکی

وجود دانشگاه های معتبر باعث شده تا افراد زیادی متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن شوند. در ادامه به بررسی مزایا ، شرایط ، هزینه زندگی و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن پرداخته می شود.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

 • امنیت بالای کشورژاپن
 • اعتبار دانشگاه هایژاپن
 • امکان اخذ اقامت پس از اتمام دوران تحصیل
 • اجازه کار دانشجویی با داشتن مجوز رسمی
 • امکانبورسیه شدن (داشتن معدل بالا)

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی زیادی اعم از دولتی و خصوصی در ژاپن وجود دارد. لازم است پیش از انتخاب دانشگاه، لیست دانشگاه های معتبر از نظر وزارت بهداشت را بررسی شود تا بتوان بعد از اتمام تحصیل و بدون هیچ مشکلی در ایران نیز مشغول به کار شد. 83 دانشگاه در حوزه پزشکی و 29 دانشگاه در حوزه دندانپزشکی در ژاپن فعال هستند.

برای اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن باید ابتدا ریز نمرات دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به دانشگاه های ژاپن ارسال شود. (حداقل معدل 16) بعد از تایید ریزنمرات توسط دانشگاه، متقاضی برای آزمون ورودی دانشجویان خارجی دعوت می شود. نام این آزمون EJU  (آزمون استاندارد) می باشد. این آزمون فقط یک بار در سال برگزار می شود و متقاضی برای شرکت در آزمون باید به ژاپن سفر کند. پس از بررسی مدارک توسط دانشگاه و قبولی در آزمون ورودی، متقاضی می تواند به دانشگاه وارد شده و در رشته موردنظر شروع به تحصیل کند.

عموما تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن به زبان ژاپنی می باشد. البته در برخی از دانشگاه های بین المللی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم وجود دارد. دوره های آموزش زبان ژاپنی به مدت 6 ماه در دانشگاه ها برای متقاضیان برگزار می شود و هزینه ای مضاف بر هزینه دانشگاه و شهریه بابت آموزش زبان ژاپنی دریافت می شود.

در کشور ژاپن برخلاف برخی از کشورها دانشجو شدن به معنای اجازه کار دانشجویی در حین تحصیل نیست. دانشجوی متقاضی کار دانشجویی باید برای اخذ مجوز رسمی به اداره مهاجرت منطقه اقامتش مراجعه کند. پس از اخذ این مجوز، اجازه 28 ساعت کار دانشجویی در هفته و در ایام غیر تعطیل برای دانشجو صادر می شود. در ایام تطیل نیز دانشجو اجازه 8 ساعت کار دانشجویی را دارد. لازم به توضیح است اولین شرط برای یافتن کار دانشجویی، تسلط بر زبان ژاپنی است.

به طور کلی اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی آسانتر است. امکان اخذ بورسیه برای دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی با توجه به سابقه تحصیلی در دو ترم اول وجود دارد. هر چه فرد معدل بالاتری داشته باشد شانس بیشتری برای اخذ بورسیه دارد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن پر هزینه ترین تحصیل در میان کشورهای آسیایی به حساب می آید. اما تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن نسبت به کشورهایی همچون انگلیس و آمریکا کم هزینه تر است.

 هزینه آزمون ورودی EJU هر سال تغییر می کند و مبلغی مابین 7000 تا 13000 ین ژاپن می باشد. این هزینه برای پذیرش توسط اکثر دانشگاه ها گرفته می شود. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن به طور معمول بین 500 هزار تا 1 میلیون ین در سال است. البته این ارقام مربوط به دانشگاه هایی با سطح متوسط می باشد و در دانشگاه هایی با سطح علمی بالاتر و دانشگاه های خصوصی این مبلغ بیشتر می شود.