دریافت مشاوره
پرتغال

کشور پرتغال

تحصیل در پرتغال

کشور پرتغال در جنوب غربی اروپا واقع شده است. پرتغال عضو کشور های اتحایه اروپا و ناتو می باشد. پایتخت پرتغال شهر لیسبون است که شهر لیسبون قطب سیاسی این کشور می باشد و دولت پرتغال در این شهر است. زبان رسمی کشور پرتغال،پرتغالی می باشد . واحد پول این کشور یورو است.

پرتغال از سمت شمال و شرق با کشور اسپانیا هم مرز است به صورتی که 2 تا از رود های پرتغال از کشور اسپانیا سرچشمه گرفته شده است. پرتغال دارای آب و هوای معتدل است که در شمال مرطوب تر و در جنوب ونواحی دور از دریا خشگ و گرمتر است.تحصیل در کشور پرتغال بیشتر مناسب افرادی می باشد که در این کشور  اقوام یا دوستانی دارند که شرایط زندگی خارج از ایران را راحت تر کند.

بیشترین متقاضیان کشور پرتغال افرادی هستند که علاقه خاصی به کشور پرتغال دارند و این کشور را برای علاقه شخصی انتخاب می کنند زیرا دانشگاه های پرتغال نسبت به دانشگاه های برتر دنیا از رتبه بسیار پایینی برخوردار است.

آموزش عالي در این کشور شامل آموزش دانشگاهي و پلي‌تكنيك می باشد و توسط مؤسسات آموزش عالي دولتي و خصوصي ارائه میشود. آموزش عالي خصوصي در دانشگاه‌ها ، دانشكده‌هاي غيرجامع ، مؤسسات پلي تكنيك و مدارس آموزش عالي برگزار شده و برطبق مقررات آموزشي مصوب این کشور ، ارتباط ميان نظام‌هاي دانشگاهي و پلي تكنيك و نيز مؤسسات آموزش عالي دولتي و خصوصي از دیدگاه قانوني تضمين شده است. در حقیقت می توان چنین بیان نمود که آموزش عالي در كشور پرتغال به ۲ خرده نظام آموزش دانشگاهي و آموزش عالي غيردانشگاهي (آموزش پلي تكنيك) كه در دانشگاه‌هاي دولتي خود مختار، دانشگاه‌هاي خصوصي ، مؤسسات پلي تكنيك و یا دیگر مؤسسات آموزش عالي خصوصي تقسيم مي‌شود.  شایان ذکر است که دو نظام آموزش عالي این کشور ( دانشگاه و پلي تكنيك ) با هم مرتبط بوده و امكان انتقال از يكي به ديگري براساس قانون وجود خواهد داشت.

در کشور پرتغال رسماً هيچ تاريخ معینی در سطح ملي جهت شروع سال تحصيلي مؤسسات آموزش عالي تعریف نشده است؛ این امر بدین علت است که هیئت امناي هر دانشگاه مسئول تدوين تقويم خود می باشد. در هر حالتی توان بیان کرد که سال تحصیلی در این کشور معمولاً از ۱۵ اكتبر آغاز شده و در۳۱ ژوئيه پايان مي‌يابد. بيشتر مؤسسات آموزش عالی سال تحصيلي خود را به ۲ نيمسال تقسيم مي‌كنند. مدت زمان هر نیم سال معمولاً ۱۵ تا ۱۶ هفته هر نيم سال می باشد و دانشجويان به صورت میانگین ۲۵ تا ۳۲ ساعت در هفته كلاس دارند.

دانشگاهها براساس رنکینگ

Ranking

World Rank

University

1

181

Universidade do Porto

2

267

Universidade de Lisboa

3

306

Universidade de Coimbra

4

389

Universidade do Minho

5

419

Universidade Nova de Lisboa

6

487

Universidade de Aveiro

7

1072

Instituto Politécnico do Porto

8

1131

Universidade de Évora

9

1134

Universidade Católica Portuguesa

10

1147

Universidade da Beira Interior

11

1149

Universidade do Algarve

12

1245

Universidade de Tras os Montes e Alto Douro

13

1494

ISCTE Instituto Universitário de Lisboa

14

1712

Instituto Politécnico de Bragança

15

1746

Universidade dos Açores

16

1807

Universidade da Madeira

17

1829

Instituto Politécnico de Lisboa

18

1859

Instituto Superior da Maia

19

1868

Instituto Politécnico de Leiria

20

2032

(3) Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias

 

دوره های کارشناسی در پرتغال

مدت زمان این دوره 3 تا 4 سال می باشد.متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور پرتغال می بایست با در دست داشتن گواهی مبنی بر اتمام 9 سال تحصیل دوره های دبستان و دبیرستان (یعنی مدرک پیش دانشگاهی در ایران)می توانند جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور پرتغال اقدام نمایند.داوطلبانی که آخرین مدرک تحصیلیشان مدرک دیپلم ایران می باشد می توانند با گذراندن دوره پیش دانشگاهی خود در کشور پرتغال وارد دانشگاه شوند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور پرتغال ،اخذ نمره 6 در آزمون ایلتس و یا نمره های مشابه در ازمون تافل الزامی است .

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور پرتغال مجوز کار در محدوده ای 10 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند تا حدود زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال جبران کند 

دوره های کارشناسی ارشد در پرتغال

ایشان می توانند مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های اروپا اخذ نموده و شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند.دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور پرتغال دو ساله است .در صورتی که متقاضیان مدرک دال بر زبان انگلیسی را دارا نباشند دوره هایی که معمولا 5 هفته بطول می انجامد و هزینه آنها حدود 1200 یورو می باشد.

زبان تدریس

دروس دانشگاهی کشور پرتغال به دو صورت پرتغالی و انگلیسی تدریس میشوند .متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند . افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک Ielts 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند.متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل به زبان پرتغالی دارند می توانند دوره های زبان پرتغالی را در خاک این کشور سپری کنند.دوره های زبان به 2 صورت برگزار می شود بصورت های فشرده و نیم فشرده که هزینه آنها بین 250 تا 400 یورو می باشد.

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور پرتغال مجوز کار در محدوده ای 20 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 10 تا 12 یورو به ازای هر ساعت می باشد.

دکترا در پرتغال

مقطع دکترا در کشور پرتغال 3 تا 5 سال می باشد که مستلزم دفاع از رساله می باشد.

متقاضیان ورود به مقطع دکترا در دانشگاه های پرتغال را می توان در سه دسته طبقه بندی کرد:

1.افرادی با سوابق تحصیلی عالی

2.افرادی که سوابق تحصیلی معمولی دارند ولی فاصله زمانی میان آخرین مقطع و اقدام جهت اخذ ویزا برای ایشان کمتر از دو سال است

3.افرادی که بیش از دو سال از آخرین مدرک تحصیلی ایشان میگذرد.

بدیهی است گروه اول بواسطه سابقه درخشان تحصیلی (فاکتورهای این سابقه درخشان معدل کل بالای 17، داشتن مقاله معتبر بویژه مقاله ISI، داشتن نمره GRE یا GMAT مناسب ، نمره IELTS یا TOEFL خوب) می توانند جهت اخذ بورسیه از دانشگاه های معتبر پرتغال اقدام نمایند. این گروه از متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی پرتغال حتی الامکان دریافت هزینه های زندگی علاوه بر هزینه های تحصیلی خود را از دانشگاه های پرتغال دارا می باشند.

گروه دوم با توجه به شرایط مالی خود می توانند دانشگاه های خوب با هزینه ای در حدود سالیانه 10 تا 18 هزار دلار اقدام نمایند، البته دانشگاه های دیگری نیز در این کشور با هزینه کمتری وجود دارند. این دسته از دانشجویان در دانشگاه های پرتغال می توانند با انجام فعالیت های دانشجویی ، در راستای پرداخت شهریه های دانشجویی قدم بردارند.

حق کار

دانشجویان مقطع دکترا کشور پرتغال مجوز کار در محدوده ای 30 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا 15 دلار به ازای هر ساعت می باشد.حال این سوال مطرح میگردد که آیا هر کس می تواند در حین تحصیل خود ، کار دانشجویی پیدا کند یا خیر ؟ پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها ، تجربه کاری ، ویژگی های شخصی فرد ، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است

زبان تدریس

دروس دانشگاهی کشور پرتغال به دو صورت پرتغالی و انگلیسی تدریس می شوند .متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل به زبان پرتغالی دارند می توانند دوره های زبان پرتغالی را در خاک این کشور سپری کنند.دوره های زبان به 2 صورت برگزار می شود بصورت های فشرده و نیم فشرده که هزینه آنها بین 250 تا 400 یورو می باشد.

هزینه زندگی در پرتغال

هزینه ها در پرتغال شامل هزینه های زندگی،تحصیل،بیمه و کلاس زبان می باشد.پرتغال دارای دانشگاه های دولتی و خصوصی است تحصیل در دانشگاه های دولتی با هزینه مناسب امکان پذیر می باشد ولی در دانشگاه های خصوصی این هزینه بالاست.هزینه زندگی در پرتغال  حدودا 28.09% بالاتر از هزینه های زندگی در ایران برآورد می شود. ثبت نام در دانشگاه سبب می شود که حدود 30 درصد هزینه های درمانی دانشجو تحت پوشش قرار گیرد.اما برای داشتن بیمه تکمیلی باید ماهانه حدود 50 یورو پرداخت شود.

هزینه های زندگی در پرتغال برای دانشجویان به صورت میانگین 1500 یورو در سال می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا ، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل و در مقطع لیسانس در کشور پرتغال می باشد . ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که  هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور پرتغال را داشته باشد قبل از رفتن به پرتغال و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در پرتغال است.کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور پرتغال مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان پرتغالی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی راپیداکنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند . این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور پرتغال بسیار دشوار است و طولانی و افراد می بایستی مدت زمان زیادی را در کشور پرتغال کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم را اخذ کنند و پس از اخذ اقامت دائم پروسه گرفتن پاس پرتغالی را بگذرانند.

هزینه های زندگی حدود 2500 یورو سالیانه می باشد. که شامل هزینه های مسکن، غذا ، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل و در مقطع فوق لیسانس در کشور پرتغال می باشد.

هزینه های زندگی در پرتغال مانند سایر کشور های اتحادیه اروپا گران می باشد که در مقطع دکترا حدود 2700 یورو می باشد.

شرایط اخذ پذیرش در پرتغال

مهلت پذیرش در هر دانشگاه یا دانشکده صنعتی متفاوت است. با این حال، اگر به موقع درخواست داده اید و نامه پذیرش خود را از موسسه آموزشی مورد نظر دریافت نموده باشید، آنگاه باید برای ویزای دانشجویی درخواست دهید.

با این حال، شما باید سطح تسلط به زبان انگلیسی خود را در موسسه آموزش عالی مورد نظر ارزیابی کنید. در دانشگاه ها و دانشکده های صنعتی، کنفرانس ها را به زبان پرتغالی برگزار می شود، و بنابراین ممکن است نیاز به تسلط به زبان پرتغالی نیز باشد.

معمولاً، آزمون های زبان انگلیسی زیر برای پذیرش مورد قبول است:

آیلتس- تافل iBT- CAE / CPE - PTE-

ویزای دانشجویی پرتغال

در حال حاضر تنها راه وقت گرفتن از سفارت پرتغال در ایران از طريق ايميل مي باشد، شما مي توانيد با ارسال مشخصات زير به آدرس ايميل appointeeran@hotmail.com وقت مصاحبه خود را مشخص کنيد.

مشخصات شامل موارد زیر می باشد:

 نام و نام خانوادگي، شماره پاسپورت، نوع ويزا درخواستي، شماره تماس و آدرس محل سکونت.
با توجه به اینکه سفارت پرتغال در تهران روزانه تنها تعداد محدودي وقت مصاحبه مي دهد احتمالا هر زماني که ايميل شما را دريافت کنند وقت مصاحبه را در حدود 2 الی 4 ماه بعد تعیین می کنند، البته با توجه به اينکه در حدود 30 تا 70 روز هم فرآيند حاضر شدن ويزا به طول مي انجامد در نتيجه شایسته است که جهت تهيه وقت مصاحبه حدود 4 الی 5 ماه پیش از آغاز کلاسها اقدام نمائید. براي مثال در صورتي که پذيرش شما براي September مي باشد بهتر است که در March يا April تقاضا کنيد که در اين صورت احتمالا وقت شما را براي July يا August تعیین می کنند و با احتساب فرآيند صدور ويزا، احتمالا براي رسيدن به برنامه درسي خود مشکلي نخواهيد داشت.
در صورتي که وقت مصاحبه در زمان نامناسب برنامه ريزي شود تنها روشي که در برخي موارد مي تواند کارساز باشد اين است که استاد شما با ارسال ايميلی به سفارت درخواست فوري براي وقت مصاحبه نماید، که در برخي موارد نتيجه مثبتي به همراه دارد.
مدارک لازم جهت اخذ ويزا:
1. اصل و کپي پاسپورت، کپي ويزا هاي قبلي حتي در پاسپورت قديمي. 
2. بيمه نامه مسافرتي با سقف 50 هزار يورو براي کشورهاي عضو شينگن به مدت 90 روز ( با توجه به تحريم هاي اعمال شده احتمالا بايد بيمه نامه MAPFRE خريداري شود و بيمه نامه AXA مورد قبول سفارت نمي باشد، با اين حال بهتر است در هر زمان با سفارت هماهنگ باشيد).
3. پذيرش دانشگاه.
4. کپي مدرک زبان.
5. گردش مالي حساب به زبان انگلیسی از بخش بين المللي بانک که نشان دهنده موجودي حساب باشد ( موجودي حساب باید در حدود 5 تا 10 ميليون تومان باشد.)
6. گواهي عدم سوء پيشينه قابل تهيه از طريق دفاتر پليس +10 ( ترجمه رسمي به زبان انگليسي همراه با تاييد دادگستري و وزارت امور خارجه).
7. گواهي سلامت از پزشک همراه با ترجمه وتاييد به زبان انگليسي ( برخي دارالترجمه ها تاييد شماره نظام پزشکي دکتر صادر کننده گواهي را انجام نمي دهند و شما بايد خودتان اين کار را انجام دهيد، براي اين کار بايد در تهران به آدرس سازمان نظام پزشکي واقع در خيابان كارگر شمالي ، بالاتر از جلال آل احمد ، خيابان فرشي مقدم (شانزدهم) ، پلاك 119 مراجعه و با پرداخت مبلغي در حدود 10 هزار تومان اين کار را انجام دهيد).
8. تکميل فرم درخواست ويزا.
9. 4 قطعه عکس با زمينه سفيد.
10. هزينه صدور ويزا که بايد به يورو پرداخت شود.(بهتر است قبل از رفتن به سفارت مبلغ را پرسيده و آنرا تهيه فرماييد).

 

قبل از اخذ

اخذ پذیرش از دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران 

اخذ وقت سفارت برای متقاضی 

 مشاوره برای آماده سازی کلیه مدارک مربوط به ویزا

پس از اخذ

 اقدام به اجاره مسکن برای متقاضی (خوابگاه، آپارتمان)

راهنمایی در زمینه ثبت نام دانشگاه

 آماده سازی مدارک و اقدام برای اخذ کارت رزیدنس شنگن

تحصیل در رشته های پزشکی

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در پرتغال و در کشور های دیگر با توجه به موقعیت شغلی و درآمدی بسیار پر طرف دار می باشد. تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در پرتغال با توجه به شرایط مطلوب سال اخیر، موقعیت خوبی را برای متقاضیان فراهم نموده است. تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در پرتغال را برای افرادی که قصد مهاجرت به اروپا از طریق تحصیل را دارند توصیه می کنیم. تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در پرتغال در مقایسه با تحصیل پزشکی در آلمان یا تحصیل پزشکی در اتریش و … شرایط راحت تری را فراهم کرده است. 

دانشگاه های پزشکی پرتغال دارای رتبه بندی بسیار خوبی می باشند، معمولاً رتبه دانشگاه های پزشکی پرتغال زیر ۴۰۰ می باشد و همین دلیل فارغ التحصیلان از این دانشگاه های پزشکی این کشور شرایط خوبی برای استفاده از مدرک پزشکی خود در کشور های دیگر دارند.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در پرتغال با توجه به عدم برگزاری کنکور ، هزینه مناسب و واقع شدن این کشور در کشور هایشینگن گزینه بسیار مناسبی برای متقاضیان این رشته می باشد.