دریافت مشاوره
بلژیک
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow

کشور بلژیک

تحصیل در بلژیک

کشور بلژیک واقع در غرب اروپا و با کشورهای آلمان ، هلند، فرانسه و لوکزامبورگ همسایه است.کشور بلژیک از بنیان گذاران اصلی اتحادیه اروپا است و مقر اصلی آن در پایتخت کشور بلژیک یعنی شهر بروکسل میباشد. یکی از راه های مهاجرت به بلژیک اخذ ویزای  تحصیلی این کشور می باشد. اغلب دانشگاه های بلژیک در سطح بسیار بالای علمی می باشند و مدارک آنها در سطح جهانی قابل تایید است.

دلایل بسیاری برای تحصیل در بلژیک وجود دارد از جمله: دانشگاه های معتبر جهانی، دسترسی به ارتباطات بین المللی، شهرهای مشهور  چند فرهنگی و چند زبانه، غذاهای منطقه  ای و خاص، ییلاق زیبا و کیفیت بالای زندگی و در نهایت شیرینی های مشهور بلژیکی.

پایتخت کشور بلژیک شهر بروکسل است و این شهر حتی بیشتر از واشنگتن روزنامه نگار و سفیر دارد زیرا مقر بسیاری از سازمان ها و کسب و کار های بین المللی است. بیشتر جمعیت این شهر از مهاجران تشکیل شده و حدود یک چهارم جمعیت 11 میلیون نفری این شهر به بلژیکی های نوین مشهور اند.

همچنین مراکز آموزشی بلژیک از شهرت و اعتبار بین المللی در کنار رتبه عالی در رنکینگ دانشگاه های جهان برخوردار هستند. در مجموع هفت دانشگاه کشور بلژیک در رده بندی QS در جمع 300 مرکز دانشگاهی برتر جهان قرار دارند که شش دانشگاه در جمع 200 دانشگاه برتر جهان هستند. برترین دانشگاه این کشور دانشگاه کاتولیک لوون Katholieke Universiteit Leuven در رتبه 77 جهان میباشد.

دانشگاه های بلژیک

سیستم آموزش عالی در بلژیک توسط دو سیستم زبانی غالب در کشور: فلاندرز و فرانسوی مدیریت میشود و معمولا دانشجویان آلمانی زبان که برای تحصیل در بلژیک به این  کشور سفر می کنند در دوره های به زبان فرانسوی شرکت مینمایند. در کنار این دو زبان برنامه هایی به زبان انگلیسی برای تحصیل در بلژیک نیز ارائه میشود.

انواع مختلفی از موسسات آموزش عالی در بلژیک وجود دارد از جمله دانشگاه ها، کالج ها، دانشکده های هنر (به نام écoles supérieures)، موسسه معماری و آکادمی ارتش بلژیک. همچنین در هر دو جامعه زبانی ذکر شده، مراکز آموزش عالی وجود دارند که مدرک تخصصی به زبان های دیگر ارائه می دهند و مدارک صادر شده از این مراکز مورد تایید بسیاری از کشورها می باشد.

شهر های دانشجویی بلژیک

بروکسل – Brussels

شهر بروکسل پایتخت کشور بلژیک است و به دلیل اینکه بسیاری از سازمان های بین المللی در آن واقع شده به عنوان پایتخت اروپا شناخته میشود. پس از جنگ جهانی دوم این شهر به مرکز اداری سازمان های بین المللی مانند اتحادیه اروپا (EU)، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، سازمان جهانی گمرک و EUROCONTROL، تبدیل شد. بنابراین، اگر شما قصد تحصیل در زمینه سیاست، روابط بین الملل و یا ترجمه را دارید، بروکسل بهترین انتخاب شما برای تحصیل در بلژیک است. با توجه به این که 20 هزار نفر در سازمان های اتحادیه اروپا واقع در بروکسل مشغول به کار هستند شما با تحصیل در این شهر این فرصت را خواهید داشت که به شبکه ارتباطی بسیار قوی با این افراد دسترسی داشته باشید و پس از فارغ التحصیلی شانس خوبی برای پیدا کردن کار در کشورهای مربوطه خواهید داشت.

 این شهر شهری فراتر از یک مرکز دولتی و اداری داشته و جاذبه هایی چون تفرج گاه های شبانه پر رونق، مجموعه ای  از رستوران ها، کافه ها و یک تجربه منحصر به فرد برای خرید کردن از بازارهای رو باز و گالری های تاریخی را دارا است. اگرچه بروکسل از بسیاری از پایتخت های اروپایی کوچکتر  است، اما به عنوان یک مرکز بین المللی چند زبانه دارای ویژگیهای خاصی در فرهنگ و معماری نیز میباشد: موزه کمیک، معماری گوتیک، باروک و معماری قرون وسطی از جمله Grand Place و …

همچنین از نظر آموزشی نیز بروکسل ایده آل ترین انتخاب برای تحصیل در بلژیک به شمار می آید. دانشگاه های برجسته بروکسل مانند دانشگاه فرانسوی زبان Université Libre de Bruxelles با رتبه 168 جهانی و دانشگاه هلندی زبان  Vrije Universiteit Brussel در رتبه 172 جهانی  هستند. به یاد داشته باشید که هر دو دانشگاه فوق به عنوان Free universities of Brussels در زبان انگلیسی شناخته میشوند. دیگر دانشگاه های برجسته بروکسل عبارتند از Facultés Universitaires Saint-Louis و Hogeschool-Universiteit Brussel و Royal Military Academy. همچنین چندین دانشگاه بین المللی از جمله دانشگاه بوستون و دانشگاه کنت در بروکسل پردیس هایی را تاسیس نموده اند.

لوون – Leuven

شهر لوون به عنوان محل استقرار یکی از بزرگترین بیمارستان های اروپا (UZ Leuven) شناخته می شود. این شهر همچنین به خاطر ساختمان های قرون وسطی، جشن های تابستانی موسیقی مارتوک و ارکستر مشهور ارنبرگ دارای شهرت می باشد.

این شهر یکی دیگر از مقاصد محبوب برای تحصیل در بلژیک است. لوون جایگاه معتبرترین ترین دانشگاه بلژیک، دانشگاه کاتولیک Katholieke Universiteit Leuven در رتبه 77 جهانی است که با عناوینی مثل KU Leuven و یا دانشگاه لئوون شناخته شده است. این دانشگاه با بیش از 45800 دانشجو بزرگترین دانشگاه بلژیک است و همچنین به عنوان قدیمی ترین دانشگاه بلژیک و قدیمی ترین دانشگاه کاتولیک جهان شناخته می شود.

دیگر دانشگاه های معتبر لوون عبارتند از: دانشگاه بازرگانی ولریک Vlerick Business School (مدرسه ی مدیریتی مشترک با دانشگاه لوون Katholieke Universiteit Leuven و دانشگاه جنت Ghent University)، به همراه تعدادی از دانشگاه های فنی حرفه ای مانند دانشگاه (Katholieke Hogeschool Leuven (KH Leuven و دانشکده گروه تی Groep T که دوره های مهندسی را ارائه می دهد.

لیژ – Liège

لیژ یکی از شهر های صنعتی بزرگ والونیا است که به عنوان مرکز فرهنگی و اقتصادی منطقه شناخته می شود. در حالیکه صنعت اصلیش زغال سنگ و فولاد است، لیژ به خاطر فستیوال های موسیقی محلی، جشن های جاز سالیانه، سینما ها و برای دارا بودن قدیمی ترین و بزرگترین بازار کریسمس بلژیک مشهور می باشد.

بقیه جذابیت های لیژ عبارتند از موزه ها، معماری قرن شانزدهم و هفدهم، دالان 400 پله ای “Montagne de Bueren” و جشن های سنت نیکولاس که توسط دانشجویان دانشگاه ها اداره می شود (شامل پوشیدن لباس های آزمایشگاهی کثیف و دخواست پول برای نوشیدنی). لیژ همچنین دارای جامعه ایتالیایی بزرگ به همراه مهاجران مراکشی، الجزایری و ترکیه ای است.

لیژهمچنین یکی از مراکز تحصیل در بلژیک است که بیش از 20000 دانشجو چه محلی و چه بین المللی را در خود جای داده است. دانشگاه لیژ University of Liège رتبه ی 240 را در رنکینگ جهانی کیو اس دارد. دیگر دانشگاه های برجسته لیژ عبارتند از دانشگاه مدیریتی لیژ  HEC Management School of the University of Liège و دانشکده معماری لامبرت لومبرت ISA Lambert Lombard و مدرسه هنر Royale des Beaux-Arts de la Ville de Liège  که دوره های لیسانس و فوق لیسانس ارائه می دهد.

خنت– Ghent

شهر خنت با ترکیبی از معماری به خوبی حفظ شده قرون وسطی و ساختمان هایی با معماری گوتیگ مناظر  جذابی شامل یک بندر، شبکه ای از کانال های باریک، تعداد زیادی از کافه ها و رستوران ها، موزه های جذاب، طیف وسیعی از کلیساهای جامع را ایجاد کرده است. چندین رویداد از دست ندادنی در خنت وجود دارد: جشنواره 10 روزه خنت (که در حدود دو میلیون بازدید کننده در هر سال دارد) ، Zebrestraat (یک منطقه توسعه یافته با ترکیبی از خانه ها، تسهیلات کسب و کار و طرح های فرهنگی متنوع) و عرضه مواد غذایی منحصر به فرد در شهر که شامل نان کماج دونات شکل به نام mastel، شکلات بادام سوخته  محلی، آب نبات ژله ای  بنفش مخروطی شکل مغز دار به نام cuberdons و Tierenteyn و موارد بیشمار دیگر. این شهر همچنین یک روز بدون گوشت در پنج شنبه ها دارد به نام Donderdag Veggiedag که در آن روز فقط غذاهای گیاهی در سراسر شهر (که بیشترین تعداد  رستوران های گیاهی در جهان را دارد ) ارائه می شود. در کنار تمامی جاذبه های توریستی، خنت همچنین یکی از مراکز معتبر برای تحصیل در بلژیک به شمار می رود. دانشگاه خنت University of Ghent، یکی از بزرگترین دانشگاه های فلاندرز، دومین دانشگاه معتبر بلژیک است که رتبه  112  را در رنکینگ جهانی دارا است.

دانشگاهها براساس رنکینگ

دوره های کارشناسی در بلژیک

دوره کارشناسی در دانشگاههای بلژیک ۳ تا ۴ سال است و معمولأ تدریس در اکثر دانشگاههای دولتی به زبان فرانسوی انجام می شود. دوره کارشناسی در این کشور به 2 دسته تقسیم می شود: ” کارشناسی حرفه ای” که بیشتر بر کسب مهارت و تخصص برای بازار کار تاکید میکند و ” کارشناسی آکادمیک ” که برای افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دارند مناسب است.

البته امکان تحصیل در دانشگاههای خصوصی و انگلیسی زبان وجود دارد اما هزینه تحصیل دانشگاههای خصوصی بسیار بالا می باشد در حالیکه تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای دولتی برخی کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، اسپانیا و سوئد به زبان انگلیسی امکانپذیر است.

لیسانس در دانشگاه های کشور بلژیک را به دو دسته از علاقه مندان به مهاجرت توصیه می نمایند:

گروه اول : افرادی که میتوانند هزینه های زندگی خود را از طریق اقوام و یا آشنایان خود کاهش دهند و یا به صورت کلی حذف نمایند. با حذف شدن هزینه  زندگی دانشجویان میتواند با کار دانشجویی خود هزینه تحصیل خویش را فراهم نماید.

گروه دوم : افرادی هستند که استطاعت مالی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در کشور بلژیک را دارا می باشند ولیکن کشور بلژیک به دلیل شرایط اقامتی مناسبی که دارا می باشد مورد توجه ایشان است . علاوه بر دارا بودن شانس اخذ فرصت شغلی در کشور بلژیک با توجه به اینکه مدرک تحصیلی ایشان به زبان انگلیسی بوده است می توانند کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و انگلستان شرایط بسیار ویژه ای جهت اخذ اقامت این کشورها را کسب  نماید. چرا که در بسیاری از کشورها داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه های معتبر اروپا جزو فاکتور های تاثیر گذار در سیستم های امتیازبندی جهت اخذ اقامت این کشور ها می باشد .

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور بلژیک مجوز کار در محدوده ای 10 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

دوره های کارشناسی ارشد در بلژیک

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاههای بلژیک ۱ تا ۲ سال است و مدارک لازم جهت ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد، مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات همچنین مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶ یا ۵/۶ می باشد.

این کشور همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس قرار گرفته است. کشور بلژیک همچنین تحصیلات در مقطع دکترا را به صورت شغل احتساب می نماید و برای دانشجویان این مقطع حقوقی ماهیانه، حداقل به میزان 2300 دلار معین میگردد. بدیهی است که شانس افرادی که مدرک فوق لسیانس خود را از دانشگاه بلژیک دریافت کرده اند بسیار بیشتر از رقبای خود می باشد پس کشور بلژیک می تواند مقصد بسیار مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا و بهره مند شدن از شرایط استثنایی کشور بلژیک در این مقطع را دارا میباشند. طول دوره تحصیلات در مقطع فوق لیسانس در کشور بلژیک در همه رشته ها بین 1 تا 2 سال می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس کشور بلژیک همانند دیگر کشور های جهان می باشد که شامل مدارک سوابق تحصیلی، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی، توصیه نامه از اساتید سابق و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی میباشد.

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور بلژیک مجوز کار در محدوده ای 20 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

دکترا در بلژیک

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور بلژیک به 2 صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور بلژیک می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور بلژیک می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به این نکته که کشور بلژیک برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا 2  هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور بلژیک در پیش دارند.

در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور بلژیک فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نمائد :

 • در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 • اخد مدرک دال بر تسلط کافی وزبان انگلیسی  (حداقل آیلتس 5)
 • جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که از دکترا فرد را پشتبانی نماید.
 • داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …
 • داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

زبان تدریس

بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور بلژیک به زبان انگلیسی ارائه میشوند.

حق کار

دانشجویان مقطع دکترا کشور بلژیک مجوز کار در محدوده ای 30 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

هزینه زندگی در بلژیک

 برخی از متقاضیان ادامه تحصیل به نادرست بر این تصورند که هزینه های زندگی و تحصیل در کلیه کشور های اروپایی از جمله فرانسه و بلژیک یکسان است! و لذا به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلیسی زبان بلژیک همچون گنت مبادرت می ورزند در حالیکه پس از چند ماه اقامت متوجه می شوند که هزینه متوسط زندگی در شهری چون بروکسل برابر با هزینه زندگی و تحصیل در شهر پر هزینه ای چون پاریس است!لذا بنده دانشگاه های کشور بلژیک را تنها به متقاضیان دارنده شرائط ذیل توصیه می کنم و لا غیر: 

 • افرادیکه از موسسات عالی و یا دانشگاهی بورسیه تحصیلی دارند‎‏‚
 • پزشکان و یا دندانپزشکانی که مایل به گرفتن تخصص بوده و امکان کسب درآمد نیز برایشان در مراکز درمانی فراهم می شود‚
 • افرادیکه بنیه مالی خوبی دارند و دغدغه هزینه های تحصیلی و زندگی ندارند‚
 • افرادیکه دارای وابستگان درجه یکی در آن کشور هستند که با پشتوانه آنان بتوانند درکسب و کاری شاغل شوند‚
 • و افرادیکه نسبتا تامین مالی داشته و به زبان انگلیسی مسلط باشند( در حد تدریس) و با زبان فرانسه بنا به هر دلیلی نتوانسته اند ارتباط خوبی برقرار کنند.

دانشجویان دکتری در علوم انسانی و اجتماعی که مایل به تردد به آن کشور هستند و در ایران نیز از کسب و کار درآمد زایی برخوردارند. 

شایان ذکر است که هزینه کمک مسکن  که دانشجویان و افراد مقیم در فرانسه از آن بهره مند می شوند در کشور بلژیک وجود ندارد و لذا علاقمندان به ادامه تحصیل در این کشور که شانس بیشتر ی هم برای اخذ پذیرش و حتی اقامت را در قیاس با فرانسه دارند می بایست ماهیانه مبلغی بین 800 تا 1000 یورو را در سال پیش بینی نمایند!

هزینه های زندگی در بلژیک برای دانشجویان به صورت میانگین بین 500 تا 700 یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل و در مقطع لیسانس در کشور بلژیک می باشد.

دولت بلژیک با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار بین 10 تا 20 ساعت را داده است. آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین 10تا7 یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند. هزینه زندگی در بلژیک حداقل 500 یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور بلژیک را داشته باشد قبل از رفتن به بلژیک و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در بلژیک است. کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور بلژیک مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان بلژیکی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی  را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور بلژیک بسیار دشوار است و طولانی و افراد می بایستی مدت زمان زیادی را در کشور بلژیک کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم را اخذ کنند و پس از اخذ اقامت دائم پروسه گرفتن پاس بلژیکی را بگذرانند.

هزینه تحصیل در بلژیک

دانشجويان بين المللى خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در بلژيك ممكن است هنگام ثبت نام نياز به پرداخت هزینه بیشتر داشته باشند که مقدار آن به موسسه انتخابى و مقطع تحصيلى بستگى دارد. شهريه تحصيل در بلژيك ميتواند به در حدود  ٨٠ يورو ( يا ١٠٨ دلار آمريكا ) براى دانشجويان داراى بورسيه و حدود ٨٣٠ يورو در سال براى دانشجويان بدون بورسيه باشد. خوابگاه دانشجویی در بلژيك به سهولت براى دانشجويان بين المللى در دسترس مي باشد. اگر مايل به اجاره آپارتمان شخصى هستيد اغلب ضرورى است كه قرارداد يك ساله امضا كنيد كه برای اجاره ماهانه ميتوان انتظار داشت بين ١٥٠ تا ٤٠٠ يورو ( ٤٠٠ تا ٥٤٠ دلار امريكا ) پرداخت كنيد. همچنين اقامت دانشجویان در حال تحصیل در بلژیک در خانه ساكنين در بلژيك رايج است و به دانشجويان فرصتى ميدهد تا درباره فرهنگ این کشور اطلاعات کسب کنند و در عین حال به تقويت مهارت زبانی خود بپردازند.

شرایط اخذ پذیرش از بلژیک

برای تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی، باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی مورد تایید بلژیک و یا  گواهی که معادل سازی شده باشد ارائه دهید. بسته به اینکه درخواست  شما برای حضور در یک دانشگاه در جامعه فرانسوی، فلاندرز و یا در جامعه آلمانی زبان باشد مراکز مختلفی برای معادل سازی وجود دارند که شما می توانید با آنها  تماس بگیرید. اخذ پذیرش برای تحصیل در بلژیک برای هر دانشگاه مختص به آن دانشگاه بوده و هر موسسه قوانین پذیرش مخصوص به خود را دارد. به طور کلی، کسانی که مایل برای تحصیل در پزشکی /دندانپزشکی، هنر، مدیریت و (فقط در جامعه فرانسوی) علوم مهندسی هستند باید در آزمون ورودی شرکت کنند و در برخی موارد همچنین ممکن است نیاز به شرکت در امتحان برای اثبات مهارت در زبان فرانسه یا هلندی باشد. در نهایت پرداخت شهریه قبل از تکمیل شدن فرآیند ثبت نام ضروری است.

بیمه سلامت

دانش آموزان عضو غیر اتحادیه اروپا که بیمه درمانی از کشور خود را پوشش می دهد اقامت در بلژیک ندارد مورد نیاز برای پیوستن به یک "mutuelle" برای دریافت مزایای مراقبت های بهداشتی. دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید کارت بیمه بهداشت اروپا از کشور خود داشته باشند. این کارت اجازه می دهد تا آنها را برای پیوستن به یک mutuelle تحت شرایط مشابه به عنوان یک ملی بلژیک. بیمه بهداشت و درمان هزینه حدود 50 € در هر سه ماهه برای هر فرد است و باید در مدت مطالعه پرداخت.

بررسی قوانین و شرایط انواع بورسیه تحصیلی بلژیک

بلژیک برای بسیاری از دانشجویان بین المللی ناشناخته است، تعدادی برنامه های بورسیه تحصیلی بلژیک به طور خاص برای دانشجویان بین المللی در کشورهای در حال توسعه وجود دارد. دولت بلژیک در تلاش است همکاری های بین المللی در این زمینه را توسعه دهد، کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان خارجی که مایل به ادامه تحصیل در بلژیک هستند ارائه میگردد. دانشگاه بلژیک در بین 100 دانشگاه برتر جهانی در زمینه ارائه بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی قرار دارد.

بورسیه تحصیل رایگان بلژیک معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد، معمولا بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع دکترا یا Phd و  اخذ بورسیه مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد بلژیک بیشتر از بورسیه های تحصیلی دوران کارشناسی در دسترس هستند. بورسیه تحصیلی پزشکی بلژیک نیز در این کشور در برخی دانشگاه های خاص ارائه می شود برای اطلاعات بیشتر بایستی به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید. شرایط اخذ بورسیه پذیرش از دانشکاه های بلژیک متفاوت می باشد.

 

بورسیه تحصیلی بلژیک برای دانشجویان بین المللی

همکاری دانشگاه فنی بلژیک (BTC)  برای ارائه بورس های تحصیلی و کارآموزی

آژانس توسعه بلژیکی کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان از 18 کشور همکار در ارائه بورس با این کشور را ارائه می دهد. حمایت و کمک هزینه تحصیلی (کارشناسی ارشد و دکترای)، کارآموزی، آموزش، تورهای و سفرهای تحصیلی برخی از برنامه های این بورسیه های تحصیلی می باشند. این فرصت ها در بلژیک و یا در کشورهای شریک ارائه می شود.

بورسیه مقطع کارشناسی ارشد VLIR-UOS در بلژیک

بورسیه VLIR-UOS به دانشجویان کشورهای در حال توسعه در آسیایی، آفریقایی و امریکا لاتین که به دنبال یک تحصیل در مقطع  کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه های بلژیک باشند ارائه میگردد. بورس های تحصیلی شهریه، مسکن، کمک هزینه زندگی، هزینه های سفر، و سایر هزینه های مربوط به برنامه را پوشش می دهند.

بورسیه تحصیلی بلژیک برای دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد و دکتری

دولت بلژیک یک برنامه جدید بورس تحصیلی، کارشناسی ارشد ذهن را با هدف ترویج بین المللی دانشگاه فلاندرز راه اندازی کرده است. این بورسیه تا 35 کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان کارشناسی ارشد برجسته از همه کشورها ارائه می کند. به دانشجوی ورودی با بورس تحصیلی تا حداکثر 7.500 یورو در هر سال تحصیلی تعلق می گیرد.

کمک هزینه تحصیلی بورسیه تحصیل دانشگاه بلژیک برای دانشجویان بین المللی

بورس های تحصیلی داشگاه علوم لوون برای دانشجویان بین المللی

بورس تحصیلی لوون برای دانشجویان با انگیزه و با استعداد بین المللی، علاقه مند به شرکت در یک دوره تحصیلی کارشناسی ارشد بین المللی در دانشکده علوم K.U.Leuven.  تعلق می گیرد، میزان کمک هزینه تحصیلی می تواند تا 10000 یورو به مدت 1 سال باشد. بورس تحصیلی همیشه شهریه 1 سال، بیمه و پوشش بیمه درمانی عمومی را پوشش میدهد. مقداری که معمولا به دانشجو برای هزینه های زندگی تعلق می گیرد می تواند متفاوت باشد.

همچنین برنامه کمک هزینه تحصیلی IRO دکتری به دانشجویان مستحق از کشورهای در حال توسعه جهت گذران دوره دکترای خود در K.U. لوون تعلق میگیرد.

کمک مالی بورسیه دانشگاه گنت بلژیک برای کشورهای در حال توسعه

دانشگاه گنت کمک هزینه تحصیلی کارشناسی ارشد را برای دانشجویان بین المللی برجسته از کشورهای در حال توسعه که مایل به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه گنت باشند را فراهم می کند. در سال 2016، تنها برای دانشجویان سال اول کارشناسی ارشد در دانشگاه گنت این بورسیه وجود داشت. بورس تحصیلی شامل بیمه، یک کمک هزینه زندگی 1000 یورو به ازای هر ماه، پرداخت هزینه شهریه 500 € و وام شهریه سالانه با حداکثر 105 €.می باشد.

    همچنین بورسیه دکتری دانشگاه گنت به دانشجویان دکترا از کشورهای در حال توسعه که مایل به انجام نیمی از دوره دکترای خود در دانشگاه گنت و نیمی در یک دانشگاه در یک کشور در حال توسعه خود باشند اعطا می شود.

بورسیه تحصیلی بلژیک دانشگاه لیژ برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه لیژ کمک هزینه تحصیلی برای هر دو دانشجویان از اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه باشند را ارائه می دهد. بورس تحصیلی شامل کمک هزینه ماهانه برای مدت زمان تحصیل، هزینه های سفر و هزینه های ثبت نام می باشد.

بورسیه تحصیلی موسسه بلژیکی برای دانشجویان بین المللی

زبان تحصیل در بلژیک در این کشور هلندی، آلمانی و فرانسوی می باشد. و تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی نیز مقدور می باشد. در این کشور اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک بدون مدرک زبان ممکن در برخی از دانشگاه ها ممکن می باشد.

بورسیه های تحصیلی ARES بلژیک

هر سال، ARES  به طور میانگین 150 بورسیه کارشناسی ارشد و کمک هزینه تحصیلی را به اتباع کشورهای در حال توسعه تقدیم می کند. بورس تحصیلی هزینه های مسافرت های بین المللی، کمک هزینه زندگی، شهریه، بیمه، کمک هزینه مسکن، و غیره را پوشش می دهد.

فرصت های مطالعاتی بنیاد آموزش و پرورش آمریکا در بلژیک

بنیاد آموزشی آمریکایی (B.A.E.F.) بلژیک شهروندان یا مقیمان دائم ایالات متحده را با کمک،  هزینه های تحصیلی پیشرفته به تحقیقات در طول یک سال تحصیلی، در یک دانشگاه بلژیک و یا موسسه آموزش عالی تشویق می کند. B.A.E.F. تا ده کمک هزینه های تحصیلی را تا قیمت 27،000 $ برای دوره کارشناسی ارشد و تا 31000 $ برای بورسیه دوره دکترا به دانشجویان اعطا می کند.

مبلغ بورسیه و فاند تحصیلی بلژیک بسته به دانشگاه انتخابی شما متفاوت می باشد. و بسته به مقدار کمک هزینه تحصیلی شهریه دانشجویان بورسیه بلژیک به طور کامل چشم پوشی میگردد یا مقداری از آن کسر میگردد.

دولت و یا سازمان های رسمی یا خصوصی در کشور بلژیک ممکن است سالانه بورسیه های تحصیلی جدیدی را تعریف کنند. در برخی مناطق این کشور امکان استفاده از بورسیه مدارس شبانه روزی بلژیک برای دانش آموزان پیشرو در علم و دارای افتخارات تحصیلی که برای تحصیل خود نیازمند بورسیه می باشند وجود دارد.

وزارت آموزش و پرورش دانشگاه فلاندرز کمک هزینه تحصیلی محدودی را ارائه میکنند.

ثبت نام دیگر کمک های مالی و برنامه های تبادل فرهنگی بین المللی (کارشناسی ارشد)، وزارت آموزش و پرورش، یک سال قبل از سال تحصیلی آغاز می شود.

چندین دانشگاه در بلژیک تعداد کمی کمک های مالی جهت تحصیل ارائه میکنند و متقاضیان زیادی برای آنها وجود دارد.

سازمان های بین المللی یونسکو، WHO، FAO، ناتو، EOSR، اتحادیه اروپا، نیز خدمات بورسیه در این کشور را ارائه می دهند.

بورسیه اراسموس برای دانشجویان از کشورهای شرکت کننده در این برنامه به صورت مادام العمر وجود دارد.

بورس های تحصیلی اراسموس موندوس به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا اجازه می دهد به دنبال دوره های کارشناسی ارشد اراسموس موندوس برای طی کردن دوره تحصیلی خود باشند.

ویزای دانشجویی بلژیک

ویزا تحصیلی بلژیک به دو صورت کوتاه مدت(تا 90 روز) و بلند مدت(بیش از 90 روز) قابل درخواست می باشد. به منظور ادامه تحصیلات آکادمیک در بلژیک متقاضیان می باید برای ویزای بلند مدت(D) اقدام نمایند.
توجه: دانشجویان پاره وقت در شرایطی مشمول این نوع ویزا می گردند که دوره تحصیلی ایشان دوره آمادگی برای ورود به دوره تمام وقت بوده و یا فعالیت اصلی ایشان در بلژیک باشد.


هزینه ویزا
از تاریخ 2 مارس 2015 برای ویزاهای بلند مدت(بیش از 90 روز)، نیاز به پرداخت هزینه contribution بوده که بجز هزینه 180 یورو handling fee برای بررسی درخواست ویزای بلند مدت (D) می باشد.
این هزینه که می تواند توسط خود شخص و یا شخص سومی پرداخت شود می باید به حساب دفتر مهاجرتimmigration office در بلژیک واریز گردد. رسید پرداخت نیز بایستی در روز ارائه فرم ویزا به آفیسر ارائه شود.
مبلغ Contribution بسته به سن متقاضی و علت اقامت بین 60، 160 ویا 215 یورو متغیر می باشد.
توجه: در صورت عدم پرداخت این هزینه، 30 روز دیگر به متقاضیان فرصت داده می شود تا این مبلغ را پرداخت نمایند. در غیر این صورت، درخواست ویزا بررسی نشده و اگر مبلغی کمتر از مبلغ مورد نظر واریز شده باشد، به هیچ عنوان عودت داده نمی شود.

انواع دوره های تحصیلی بلند مدت

تحصیلات تکمیلی در بلژیک به سه صورت امکان پذیر خواهد بود:

 • تحصیل در یک موسسه خصوصی
 • تحصیل در دانشگاه های دولتی
 • تحصیل در دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه

مدارک مورد نیاز

دانشجویان بایستی شرایط زیر را داشته باشند:

 • فرم تکمیل شده ویزا
  http://www.vfs-be-uk.com/pdf/Long_Stay_Eng_150915.pdf
 • پاسپورت که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد
 • نتیجه ثبت نام دانشجوی عادی(دانشجویان آزاد و یا دوره های خاص شامل این نوع ویزا نمی شود)

این مدرک در سه حالت مورد قبول است:

 1. برگه ثبت نام
 2. برگه پذیرش
 3. برگه ثبت نام در آزمون ورودی
 • منابع مالی کافی

منبع مالی نظیر حساب بانکی که ماهانه 631 یورو را نشان داده باشد(در سال /172016 )

 • مدارک پزشکی دال بر نداشتن بیماریهایی که سلامت جامعه را به مخاطره اندازد.
 • نامه عدم سوء پیشینه برای متقاضیان بالای 21 سال
 • مدارک تحصیلی
 • Support letter و مدارکی که دوره مورد نظر را تشریح نماید
 • مدرک زبان مرتبط با زبان دوره تحصیلی

تمامی مدارکی که به زبان فارسی ارائه می گردد بایستی پس از ترجمه به تایید سفارت نیز برسد.

درنهایت تمام مدارک ارسال شده به سفارت و یا کنسولگری به اداره ای به نام Aliens Office فرستاده می شود تا تصمیم نهایی گرفته شود.

تحصیل در رشته های پزشکی

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک

اگر شما مایل به تحصیل در دوره های پزشکی و یا دندانپزشکی کالج ها و دانشگاه ها بلژیک هستید، شما باید یک مدرک معتبر از اتمام دبیرستان داشته باشید. شما همچنین باید سنی بالاتر از 18 سال را برای شرکت در این دوره داشته باشید.  توجه داشته باشید که برای شرکت و ارسال درخواست در دوره مورد نظر خود، شما باید در دروس زیست شناسی، فیزیک و شیمی در دوره قبلی خود نمرات عالی کسب کرده باشید. نمره خوب در چنین دروسی به شما تا حدی کمک می کند تا در اولویت پذیرش دانشگاه های بلژیک قرار گیرید. با این حال، آشکار است که دارندگان مدارک خاص نمیتوانند در دوره های خاص پزشکی و دندانپزشکی پذیرفته شوند.

وضعیت دانشجویان خارجی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک

برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد پزشکی و دندان پزشکی، در بلژیک، دانش آموزان باید یک مدرک لیسانس داشته باشد و در آزمون ECTS  باید حداقل امتیاز 180  را به دست آورده باشد. اگر شما دانشجوی سال آخر لیسانس هستند، شما نیز ممکن است در شرایط خاصی بتوانید برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد اقدام کنید. با این حال، شما باید برای تکمیل گرفتن مدرک لیسانس قبل از آغاز دوره بایستی اقدام کنید. جدای از این، شما مجبور به رعایت و دارا بودن همه موارد کنسرسیوم AFEPA هستید، به طوری که دانشجویان بایستی هر درس مربوطه را در زمان مقرر تکمیل کند. علاوه بر این، به دنبال کارشناسی ارشد در دوره هایمختلف در بلژیک، دانش آموزان باید صلاحیت شفاهی و کتبی بسیار عالی در زبان انگلیسی را داشته باشد که یکی از الزامات اخذ پذیرش در این دوره نیز می باشد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های بلژیک معمولا وابسته به دانشگاه و زبان انتخابی شما دارد. اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی سخت تر از اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی است زیرا شهریه دانشگاه های خصوصی بلژیک بسیار بالاتر است.

 مهارت زبان تحصیل پزشکی در بلژیک

توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها دوره زبان اسپانیایی و فرانسوی را برای تحصیل در بلژیک ارائه میکنند. اگر شما از یک کشور اسپانیایی و فرانسوی نیستید، باید مدرک یکی از این دو زبان را بسته به دوره نتخابی خود به دست آورید سطح آستانه  1 Bو سطح  B DELF به ترتیب است میزان بهره وری زبان شما را اثبات می­کند. در صورتی که شما تصمیم گرفتند در دوره هایی با زبان انگلیسی شرکت کنید ، شما باید حداقل 550 امتیاز در نسخه کاغذی، 213 امتیاز در نسخه رایانه ای و 79 امتیاز در نسخه اینترنتی آزمون TOEFL را کسب کنید. این امتیازات یا نمره ها حداقل نمره مورد نیاز برای شرکت در برنامه های پزشکی و دندانپزشکی در موسسات پیشرو بلژیک می باشد. نمره 6 آزمونIELTS  نیز برای پذیرش در این دوره ها مورد قبول است.

شرایط تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. تحصیل پزشکی در بلژیک بدون مدرک زبان ممکن نیست، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور است زبان تحصیل در این کشور به زبان اسپانیایی و فرانسوی و انگلیسی می باشد.

مدرک زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک

ارائه مدارک زیر برای پذیرش در دوره های پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک الزامی است:

جستجو آنلاین برای پیدا کردن کالج پیشرو که یادگیری شما را تسهیل کند، دوره مورد نظر خود را که میدانید میتوانید از تحصیل در آن لذت ببرید و زندگی حرفه ای بسیار عالی در آینده داشته باشید انتخاب کنید. شما می توانید به صورت آنلاین در سایت دانشگاه های مختلف بگردید و برنامه ای مناسب ارائه شده توسط موسسه قابل اعتماد پیدا کنید. درخواست خود را به دفتر دولتی برای تصویب ارسال کنید. شما باید همراه با درخواست مدرک دوره های قبلی خود را همراه با رزومه عکس دار خود، مدرک زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا هلندی، همراه با فرم درخواست خود ارسال کنید. فراموش نکنید که برای دریافت ویزای و یا کارت هویت در زمان مقرر به مقامات مربوطه مراجعه کنید.

در سیستم آموزش و پرورش بلژیک ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های بلژیک با یکدیگر متفاوت باشند. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک در دانشگاه های پزشکی تایید وزارت علوم این کشور امکانپذیر است.  مدرسه و مدارسی نیز برای دانش آموزان بین المللی که سن آنها کمتر از 18 سال می باشد موجود است.

دوره های چند منظوره

شما می توانید چندین کالج و دانشگاه در بلژیک برای اخذ گواهی های گسترده ای از دیپلم گرفته تا کارشناسی ارشد و دکتری در سراسر بلژیک پیدا کنید. شما همچنین می توانید طیف گسترده ای از برنامه های چند منظوره شامل دوره های پیشرفته دندانپزشکی و علوم بهداشت دهان و تناسب اندام فیزیکی یا آموزش و پرورش احیا و درمانی حرفه، خدمات بهداشتی و کمک های پزشکی، بهداشت، علوم تغذیه، پزشکی (MD) و بسیاری از دوره های لذت بخش جهت تحصیل را در بلژیک بیابید. سطح علمی دانشگاه های بلژیک با یکدیگر متفاوت می باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان در بلژیک برای شما امکان پذیر میگردد.

معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک در مقطع دکترا یا PhDD و شرایط تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند.

هزینه و شهریه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک

هزینه های دوره های پزشکی و دندانپزشکی در بلژیک تا حد زیادی بر اساس ملیت دانش آموزان متفاوت است. در اغلب موارد، البته هزینه استاندارد برای یک دانشجوی اروپایی در حدود 835 یورو در هر سال است در حالی که این هزینه برای یک دانشجوی بین المللی معمولا در حدود € 1923 تا 3845 € در هر سال، به ترتیب برای کشورهای در حال توسعه و کشورهای صنعتی تغییر است. به غیر از هزینه دوره شما هزینه های دیگر بین € 550 و 650 € در هر ماه، بر اساس استاندارد زندگی خود برای زندگی در بلژیک دارید.

هزینه زندگی دانشجویی دربلژیک یکی از موارد مهمی است که تعیین کننده روند مهاجرت به یک کشور می باشد. بنابراین قبل از اقدام در رابطه با آن تحقیقات لازم را به عمل آورید.

چشم انداز شغلی پزشکی در بلژیک

حرفه پزشکی یکی از مرفه ترین مشاغل در سراسر جهان است. در سالهای اخیر، به عنوان یکی از مهمترین صنایع در تمامی کشورها در نظر گرفته می شود.

راه های متعددی شرایط مهاجرت به بلژیک وجود دارد. مهاجرت تحصیلی به بلژیک و اخذ اقامت از طریق تحصیل می باشد یکی از بهترین روش ها می باشد.