دریافت مشاوره
ایرلند
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow
 • css slideshow

کشور ایرلند

تحصیل در ایرلند

تحصیل در ایرلند در دانشگاه، کالج تخصصی (ارائه دوره در موضوع واحد)، و موسسات فناوری امکان پذیر است. موسسه های فناوری، طیف گسترده ای از تحصیلات حرفه ای از جمله هتلداری، بهداشت و درمان، رسانه ها، منسوجات، بازاریابی و... را پوشش می دهند.

کشور ایرلند دارای 34 موسسه ی آموزش عالی می باشد. این کشور پیشرفته دارای 5000 برنامه شناخته شده بین المللی می باشد و مدارک تحصیلی اخذ شده توسط دانشجویان در این کشور تضمین شده می باشند.

دانشگاهها براساس رنکینگ

Ranking

World Rank

University

1

193

Trinity College Dublin

2

239

University College Dublin National University of Ireland

3

344

University College Cork National University of Ireland

4

569

Dublin City University

5

622

University of Limerick

6

1094

Dublin Institute of Technology

7

1099

Maynooth University (National University of Ireland Maynooth)

8

1378

Royal College of Surgeons of Ireland

9

2134

Dublin Institute For Advanced Studies

10

2188

Waterford Institute of Technology

11

2265

Cork Institute of Technology

12

2728

National University of Ireland Galway

13

2953

National University of Ireland

14

3172

Galway Mayo Institute of Technology

15

3326

Institute of Technology Carlow

16

3844

Dundalk Institute of Technology

17

4555

Institute of Technology Sligo

18

4864

Athlone Institute of Technology

19

5442

Limerick Institute of Technology (Tipperary Institute)

20

5715

National College of Ireland

دوره های کارشناسی در ایرلند

مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی در ایرلند 3 تا 4 سال می باشد. متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در ایرلند می بایست با ارائه مدرک پیش دانشگاهی می توانند جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور ایرلند اقدام نمایند. متقاضیانی که آخرین مدرک تحصیلیشان مدرک دیپلم ایران است می توانند با گذراندن دوره پیش دانشگاهی خود در کشور ایرلند وارد دانشگاه شوند.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایرلند، اخذ نمره 6 در آزمون آیلتس و یا نمره های معادل در آزمون تافل الزامی می باشد. همچنین متقاضی می تواند دوره های آموزش زبان انگلیسی را در ایرلند و قبل از شروع دوره های دانشگاهی خود سپری کند.

حق کار در مقطع کارشناسی

دانشجویان مقطع کارشناسی در ایرلند مجوز کار ۱۰ ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای مختلفی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی، زمان ورود شخص به کشور و... وابسته است. 

دوره های کارشناسی ارشد در ایرلند

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایرلند می توانند مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های اروپا واقع در ایرلند اخذ نمایند و شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند. کارشناسی ارشد در کشور ایرلند دو ساله است. در صورتی که متقاضیان مدرک زبان انگلیسی را دارا نباشند دوره هایی جهت اخذ این مدارک در این کشور وجود دارد.

زبان تدریس

دروس دانشگاهی در ایرلند به دو صورت ایرلندی و انگلیسی تدریس می شوند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک IELTS 6-6.5 را به دانشگاه ارائه نمایند.

حق کار در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در ایرلند مجوز کار 20 ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

دکترا در ایرلند

متقاضیان ورود به مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایرلند را می توان در سه دسته طبقه بندی نمود:

 1. افرادی با سوابق تحصیلی عالی
 2. افرادی که سوابق تحصیلی متوسط دارند ولی فاصله زمانی میان آخرین مقطع و اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی برای ایشان کمتر از دو سال است.
 3. افرادی که بیش از دو سال از آخرین مدرک تحصیلی ایشان می گذرد.

بدیهی است دسته اول به واسطه سابقه درخشان تحصیلی (معدل کل بالای 17، مقالات معتبر به ویژه مقاله ISI، نمره GRE یا GMAT مناسب و نمره IELTS یا TOEFL خوب) می توانند به راحتی جهت اخذ بورسیه از دانشگاه های معتبر ایرلند اقدام نمایند. این گروه از متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی ایرلند، شانس دریافت هزینه های زندگی علاوه بر هزینه های تحصیلی خود را دارا می باشند.

گروه دوم با توجه به شرایط مالی خود می توانند در دانشگاه های خوب با هزینه ی سالیانه مابین 10 تا 18 هزار دلار اقدام نمایند، البته دانشگاه هایی با هزینه کمتر نیز وجود دارند. این دسته از دانشجویان می توانند با انجام فعالیت های دانشجویی، در راستای پرداخت شهریه قدم بردارند.

حق کار در مقطع دکترا

دانشجویان مقطع دکترا در ایرلند مجوز کار 30 ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین 15 دلار به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

هزینه زندگی در ایرلند

 هزینه زندگی در ایرلند اگرچه با هزینه زندگی در سایر کشورهای اروپایی تفاوت زیادی ندارد ولی باید توجه داشت که اقتصاد در تأمین هزینه زندگی در ایرلند نقش مهمی دارد. لذا با توجه به اقتصاد ضعیف ایرلند نسبت به سایر کشورهای اروپایی، شغل نامناسب و درآمد کم متقاضی، موجب خواهد شد در تحصیل و هزینه زندگی در ایرلند با مشکل احتمالی مواجه شود.

در زیر نمودار تقسیم بندی درآمد ماهانه در ایرلند آورده شده  است:

 Irlanddd

هزینه های هر فرد در طول یک دوره تحصیلی در کشور ایرلند حدود 7000 یورو می باشد. اگر متقاضیان فردی را به عنوان اسپانسر معرفی نمایند در روند پرونده این افراد تایید به سزایی خواهد داشت.

هزینه تحصیل در ایرلند

برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، شهریه بسته به موسسه و رشته تحصیلی متفاوت است. برای سال 2015 -2016، سازمان آموزش عالی ایرلند برای دانشجویان در مقطع کارشناسی مبلغ 31000 الی 50000 یورو برای رشته های پزشکی، 10000 الی 21600 یورو برای رشته های مهندسی، علوم پایه و فناوری و همچنین 10000 تا 16500 یورو برای رشته های کسب و کار، هنر و علوم انسانی تعیین کرده است.

شهرهای دانشجویی ایرلند

دوبلین  Dublin

پایتخت ایرلند به خاطر تمرکز دانشگاهای این کشور به عنوان بهترین شهر برای تحصیل در ایرلند محسوب می شود. دوبلین به عنوان یک مقصد محبوب برای بازدید از اماکن تماشایی هیچ کمبودی وجود ندارد. دوبلین به گرانی معروف بوده است و هزینه های زندگی نسبت به جاهای دیگر ایرلند بالاتر است، اما قطعا گرانترین مقصد دانشجوی جهان نیست. دانشگاه های دوبلین شامل دانشگاههای زیر می باشد که همواره در رتبه های بالایی در سطح جهانی قرار دارند:

 • دانشگاه دوبلین University College Dublin
 • کالج ترینیتی دوبلین Trinity College Dublin
 • دانشگاه دوبلین سیتی Dublin City University
 • موسسه تکنولوژی دوبلین Dublin Institute of Technology

این شهر همچنین محل کالج سلطنتی جراحان تخصصی در ایرلند Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) می باشد.

گالوی  Galway

گالوی به موازات دوبلین، اما در سواحل غرب به جای شرق، قرار دارد. سواحل زیبا همراه با شلوغی مرکز شهر باعث خواهد شد که سنت و مدرنیته در یک روز ایرلندی تجربه شود. این شهر به عنوان یک مرکز هنر و فرهنگ، میزبان رویدادهای ملی و بین المللی سالانه شناخته شده است. این شهر همچنین انتخابی ایده آل برای تحصیل در ایرلند است. دانشگاه گالوی ملی ایرلند National University of Ireland, Galway و موسسه فناوری مایو گالوی Galway Mayo Institute of Technology در این شهر واقع شده اند.

کورک Cork

کورک به عنوان یکی دیگر از مقاصد محبوب برای تحصیل در ایرلند در ساحل جنوبی این کشور واقع شده است. دانشگاه ها در کورک عبارتند از دانشگاه کورک  University College Cork و موسسه فناوری کورک Cork Institute of Technology .

شرایط اخذ پذیرش از ایرلند

دانشجویان متقاضی تحصیل در ایرلند باید از طریق سیستم مرکزی (CAO – Central Applications Office) استفاده کنند. به طور معمول مهلت درخواست آنلاین 20 ژانویه و برای درخواست کتبی 1 فوریه می باشد. ولی آخرین فرصت برای درخواست آنلاین را می توان تا 1 فوریه و درخواست کتبی را  تا 1 می تمدید نمود. شرایط ورود برای دانشگاهها و رشته ها متفاوت است، اما ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی الزامیست.

اقامت در ایرلند

افرادی که به دنبال اخذ اقامت در ایرلند هستند، می توانند به طور کاملا قانونی بعد از 5 سال برای اخذ اقامت اقدام نمایند. این مورد شامل افرادی خواهد شد که بتوانند در این کشور کار پیدا کنند و مشغول کار شوند. همچنین بعد از 5 سال اقامت قانونی می توان برای اخذ تابعیت اقدام نمود.

ویزای دانشجویی ایرلند

دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در ایرلند نیازمند ویزای دانشجویی هستند و برای اخذ ویزا باید به صورت آنلاین و از طریق اداره مهاجرت اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در ایرلند

 • ارائه فرم پذیرش اصلی از طرف دانشگاه یا کالج مورد نظر.
 • عکس پاسپورتی
 • گذرنامه با اعتبار حداقل 12 ماه
 • پرداخت هزینه های دانشگاه
 • ارائه انگیزه نامه جهت ورود به کشور ایرلند
 • ارائه مدرکی دال بر تمکن مالی

تحصیل در رشته های پزشکی

چهار دانشگاه برتر ایرلندی کالج ترینیتی دوبلین (TCD)، دانشگاه کالج کورک (UCC)، دانشگاه کالج دوبلین (UCD)و دانشگاه ملی ایرلند گالوی (NUI)  هر کدام دارای یک دانشکده پزشکی می باشند. علاوه بر این ها، کالج ترینیتی دوبلین و دانشگاه و کالج کورک دارای یک دانشکده دندانپزشکی نیز می باشند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند

چهار دانشگاه از دانشکده های پزشکی و دو مدرسه دندانپزشکی سالانه حدود 400 فارغ التحصیل پزشکی و 80 دانش آموز دندانپزشکی دارند.

دانشگاه ها و مدارس کنسرسیوم پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند شامل مدارس پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه دوبلین، کالج ترینیتی، و سه مؤسسه از دانشگاه ملی ایرلند می باشد. دانشگاه و کالج کورک، دانشگاه کالج دوبلین و دانشگاه ملی ایرلند گالوی جزو این موارد می باشند.

دانشگاه های ایرلندی دارای سابقه طولانی و برجسته و ارائه آموزش و پرورش با بالاترین استاندارد می باشند. یک اخلاق قوی در تحقیق پیشگامانه و تعهد به آموزش و پرورش به عنوان محرک توسعه وجود دارد.

دوره پزشکی در ایرلند

دوره های پزشکی در مقطع کارشناسی شش سال به طول می انجامد. متقاضیان در موضوعات علوم آزمایشگاهی معافیت از تحصیل در سال اول هستند و پنج سال تحصیلی را بایستی دنبال کنند. در سال های اولیه تاکید بر موضوعات علوم پزشکی و آناتومی عمومی ، بیوشیمی و فیزیولوژی می باشد و برنامه ها در ساختمان های پزشکی در دانشگاه متمرکز است. در همان زمان، توسعه مدرن این دوره آموزشی و ویژگی های یکپارچه سازی بالینی نوآورانه در دانشجویان صورت می گیرد، با بازدید از بیمارستان ها و مهارت های آموزشی در آزمایشگاه بالینی همراه است.

در طول سه سال گذشته تمرکز آموزش دانشجویان در پزشکی بالینی و پاراکلینیکی افراد مانند پاتولوژی، فارماکولوژی و بهداشت پزشکی عمومی و ارتقاء سلامت بوده است. دانشجویان هم اکنون بیشتر وقت خود را در بیمارستان های آموزشی دانشگاه صرف می کنند. در ایرلند هدف دانشگاه تولید فارغ التحصیلانی است که قادر به طبابت مبتنی بر شواهد و همچنین مهارت های ارتباطی باشند.

برخی تغییرات از دانشگاه به دانشگاه در ساختار دوره وجود دارد. به همین منظور دانشگاه باید برای جزئیات دوره دقیق تقویم اطلاعات لازم را ارائه دهد. از ویژگی های متمایز آموزش پزشکی در دانشکده های پزشکی دانشگاه های ایرلندی گروه های کوچک بیمار محور و تدریس آن به دانشجویان جهت یادگیری مهارت های گوش دادن، برقراری ارتباط، گرفتن شرح حال و معاینه بالینی زیر نظر ناظر و استادان بالینی مجرب است.

مدارک پزشکی در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در ایرلند

دانشجویان دانشگاه دوبلین در سال سوم دوره با موفقیت کامل به آنها درجه BA عادی نایل می گردد و در دانشگاه ملی ایرلند آنها این فرصت را دارند تا از درجه   BMedScبرخوردار شوند. پس از اعطای درجه پزشکی   MB BCH BAO، پزشک به تازگی واجد شرایط پست کارآموز خدمات بهداشت در بیمارستان آموزشی مورد تایید اعمال می شود.

تشخیص حرفه ای

درجه  MB، BCH، BAO  همراه با ثبت نام کامل جهت پیشرفت عمومی آموزش حرفه ای و پس از آن با اخذ  تخصص کارشناسی ارشد اعمال می شود، برای امتحانات کارشناسی ارشد در ایرلند، انگلستان و تمام اروپا و دیگر کشورها اعمال می شود. دانشگاه ملی ایرلند و دانشگاه پزشکی دوبلین در سراسر شمال امریکا و استرالیا شناخته شده است.

دوره دندانپزشکی در ایرلند

دو دانشکده دندانپزشکی در ایرلند، یکی در دوبلین (کالج ترینیتی) و دیگری در کورک (دانشگاه و کالج کورک) وجود دارد.

هدف از دوره کارشناسی دندانپزشکی ارائه یک برنامه ساخت یافته است ضامن فارغ التحصیلانی درست کار باشد که با ارائه طیف گسترده ای از مراقبت های اولیه دندان به صورت موثر برای مراقبت با بیماران خود، همکاران خود و جامعه می باشند. در تمام پنج سال این دوره آموزشی یکپارچه، نتایج برنامه ریزی شده چند رشته در تسهیل یادگیری دانشجویان در این زمینه به کارگرفته می شود. در سال اول و دوم تمرکز بر مطالعه علوم پایه و بیولوژیکی مناسب مانند، آناتومی و فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، آسیب شناسی، فیزیک و شیمی می باشد. دوره های این سال همچنین به مهارت های عمومی از جمله مهارت های ارتباطی و فناوری محاسبات / اطلاعات و همچنین مهارت های خاص مرکزی دندانپزشکی توجه می شود. دانشجویان در سال دوم درمان  بیمار در محیط بالینی را آغاز می کنند.

در طول سالهای بعد این دوره تمرکز فزاینده ای را در جهت آموزش بالینی و توسعه مهارت های روانی معطوف می سازد. مسائل مورد مطالعه در این سال ها عبارتند از: بیماری های انسان در هر دو جنبه پزشکی و جراحی، دندانپزشکی بهداشتی، ارتودنسی و پیدودنتیست، دندانپزشکی ترمیمی از جمله پریودنتیکس، پروتز، علم مواد و گریودنتولوژی، جراحی دهان و بیماریهای دهان.

لیست دانشگاه های ایرلند